Zenefits, startup działający w modelu SaaS, wyceniono na 4,5 mld dolarów

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Po dwóch latach od premiery produktu, firma Zenefits pozyskała kolejną rundę finansowania. Tym razem, inwestorzy z Doliny Krzemowej, wsparli przedsięwzięcie kwotą 500 milionów dolarów. To daje wycenę spółki rzędu 4,5 miliarda dolarów. Zatrudnia ona tysiąc pracowników i obsługuje 10 tysięcy firm.

Na przeciw biurokracji

„To aktualnie największa runda finansowania dla zespołu tworzącego narzędzie modelu SaaS (…) od czasu wejścia „Workday” na giełdę w 2012 roku” – komentował1 BusinessInsiderowi Parker Conrad, CEO Zenefits. Wraz z zespołem stworzył jedno z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania dokumentami firmowymi. Dzięki Zenefits możemy je mieć w jednym miejscu i łatwo przekazywać, kontrolować czy poddawać edycji. Kolejną opcją jest generowanie poleceń zapłaty dla partnerów, czy pracowników.

Spółka, od momentu powstania, pozyskała łącznie 582 miliony dolarów w trzech rundach finansowania. Uczestniczyli w niej czołowi inwestorzy z Doliny Krzemowej. Wśród nich możemy znaleźć Andreessen Horowitz, Insight Venture Partners czy Khosla Ventures. Jednym z udziałowców tej firmy stał się też aktor Jared Leto. Może przekonało ich to, że ten darmowy program do zarządzania zasobami ludzkimi zainteresował dziesięć tysięcy firm. Zenefits swój model biznesowy opiera na prowizji od kupna produktów finansowych przez klientów.

Nie cierpię tracić klientów

Parker Conrad swój pomysł na biznes oparł przede wszystkim na prostocie. Pierwszymi klientami były firmy technologiczne, które nie chciały obracać dokumentami firmy w formie papierowych dokumentów. To do nich Conrad skierował swoje narzędzie – Zenefits. Okazało się, że spełnia wymagania pierwszych klientów i ułatwia im zarządzanie sprawami związanymi z zarządzaniem pracownikami i zasobami ludzkimi. Z 15 zatrudnionych pracowników, szef firmy szybko musiał zatrudnić 435 więcej. Ryzyko opłaciło się.

Dziś zatrudnia blisko tysiąc pracowników, a jej dochód rośnie w pełnym podziwu tempie. W styczniu ubiegłego roku dochód Zenefits wyniósł milion dolarów. Rok później był dwadzieścia razy wyższy. Zespół założycielski, inwestorzy i eksperci oceniają, że do stycznia 2016 firma może osiągnąć dochód blisko stu milionów dolarów rocznie2. CEO firmy recepty na sukces szuka w nastawieniu, że utrata klienta jest bolesna. Dlatego słucha ich opinii na temat produktu i stara się za wszelką cenę sprostać ich wymaganiom.

Zdjęcie główne artykułu royalty free z Fotolia