Zimno, ciemno i start-upy – Slush 2011

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Europa Środkowa i Północna wyrasta na centrum przedsiębiorczości technologicznej. Potwierdza to konferencja Slush, która obyła się w ubiegłym tygodniu w Helsinkach.

Europa Środkowa i Północna wyrasta na centrum przedsiębiorczości technologicznej. Potwierdza to konferencja Slush, która obyła się w ubiegłym tygodniu w Helsinkach. W wydarzeniu wzięło udział niemal 1000 osób z 17 państw (info od organizatorów): 100 start-upów, które rywalizowały o miano najlepszego, a także doświadczeni przedsiębiorcy IT, inwestorzy oraz anioły biznesu.

Program wydarzenia był naprawdę bogaty. Przez 2 dni uczestnicy mogli wybierać między sceną start-upową, na której pitchowali młodzi przedsiębiorcy oraz salą plenarną, gdzie odbywały się panele oraz key-note’y.

Gwiazdą wydarzenia był bez wątpienia Peter Vesterbacka, twórca Angry Birds (która, nota bene, przekroczyła właśnie niewyobrażalny wynik PÓŁ MILIARDA pobrań na całym świecie). Peter zgromadził znakomitych spikerów i dzięki morderczej pracy około 20 zapaleńców z AaltoES zorganizował ten znakomity event w czasie krótszym niż 2 miesiące.

Głównymi tematami wydarzenia były: (social) gaming, crowdsourcing oraz procesy inwestycyjne. Nie zabrakło także porównań do Doliny Krzemowej i pytań o różnice między Europą a USA. Finowie nie mają kompleksów i szukają własnej drogi wydeptanej ciężką pracą: motywatorem do walki na globalnym rynku są z pewnością także wielkość rynku wewnętrznego oraz dotychczasowe sukcesy firm z regionu (m.in. Rovio, Skype, Layar, Remedy). Peter Vesterbacka żartobliwie opisywał różnice: „Cold. Dark. Slush on the ground. The Valley does not even have snow!”. Konferencja Slush to zdecydowanie znakomite miejsce, żeby zaistnieć (możliwość pitchowania oraz rozstawienia własnego stoiska) oraz nawiązać kontakty (zarówno start-upy, jak i sławy branży są na wyciągnięcie ręki).

Organizatorami wydarzenia byli Aalto Entrepreneurship Society, Startup Sauna oraz Hankenes. Spotkanie odbyło się w starej fabryce kabli, w której w latach 60-tych ubiegłego wieku mieściła się Nokia! Gratulacje dla organizatorów! Wszystko doskonale dopracowane, jednak nadal w bezpretensjonalnym, start-upowym sosie. Świetny event!

Jakub Lebuda – przedsiębiorca, Partner Zarządzający w akceleratorze 1410ventures oraz Disruptive Concepts. Twórca aplikacji Skeemmo oraz jeden z organizatorów BIC Summer Start.