Zmęczone, ale nie zamieniłyby tej pracy na żadną inną? Jak wygląda codzienność liderek IT. Wyniki międzynarodowego raportu

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

Zmęczone, ale nie zamieniłyby tej pracy na żadną inną? Jak wygląda codzienność liderek IT. Wyniki międzynarodowego raportu

Udostępnij:

Kim zatem są te, którym się udało i jakie jest ich spojrzenie na branżę? Co mają do powiedzenia kobietom, które dopiero rozpoczynają karierę? Na to pytanie już po raz trzeci stara się odpowiedzieć międzynarodowy raport Strong Women in IT 2023 – Global Edition.

Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę „Kobiety w Zarządach”, która nakłada wymóg, że do 2026 roku kobiety powinny stanowić co najmniej 40% składu zarządów dużych spółek. Niestety, Polska daleko odbiega od realizacji tego celu, ponieważ obecnie udział kobiet w zarządach wynosi zaledwie nieco ponad 17%. To zaskakująco niska liczba, biorąc pod uwagę, że na liście 140 spółek giełdowych znajdują się tylko trzy prezeski! Co więcej, tempo zmiany tej sytuacji nie jest satysfakcjonujące, a roczny przyrost udziału kobiet w zarządach nie przekracza 2%. Branża technologiczna i IT stanowi jeszcze większe wyzwanie dla kobiet, które muszą nie tylko wykazać się umiejętnością  przywództwa, ale także pokazać swoje umiejętności techniczne. Mimo że sektor IT powoli zaczyna otwierać się na kobiety, to udział kobiet w tej branży w Polsce wciąż pozostaje poniżej średniej unijnej. Co więcej, kobiety na stanowiskach przywódczych w tej dziedzinie nadal stanowią rzadkość.

Równość płci w biznesie to ważne wyzwanie, przed którym stoi polskie środowisko biznesowe. Konieczne jest podejmowanie skutecznych działań, aby przyspieszyć proces zwiększania udziału kobiet w zarządach i wspierać ich rozwój w branżach technologicznych i IT. Dyrektywa „Kobiety w Zarządach” stanowi ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i różnorodnego biznesowego świata, ale aby osiągnąć cele, Polska musi działać zdecydowanie bardziej prężnie niż dotychczas.

Czy uda się to osiągnąć i jakimi drogami?

– Już same wyniki naszego raportu dają wiele podpowiedzi zarządom organizacji, ale my, jako Strong Women in IT, wiemy jak słuchać kobiet, a z drugiej strony jesteśmy otwarte na rozmowy także z firmami technologicznymi, by pomagać im skutecznie wspierać zatrudnione w nich kobiety w drodze na szczyt, dawać im dokładnie takie wsparcie, jakiego potrzebują. Wiemy, czego potrzebują do rozwoju i chętnie dzielimy się tą wiedzą z przedsiębiorstwami, które chcą w swoich strukturach mieć silne kobiety.”. – mówi Anita Kijanka, pomysłodawczyni inicjatywy.

Badania sugerują, że mimo doniesień o zwolnieniach, branża nie obawia się kryzysu gospodarczego. Główne wyzwania to szybki postęp technologiczny i sprawy związane z personelem, zwłaszcza pozyskiwaniem i utrzymaniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT. Kobiety na stanowiskach kierowniczych coraz częściej podkreślają także znaczenie cyberbezpieczeństwa. To świeże spojrzenie rzuca nowe światło na IT.

Dominujące trendy – AI  i machine learning

Według Strong Women, dominującym trendem w dziedzinie IT jest rozwój sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (machine learning), które stanowią około 90% wpływu na branżę.

Cyberbezpieczeństwo plasuje się na drugim miejscu, ale z mniejszym udziałem (około 30%). Ponadto, obserwuje się także wzrost popularności trendów takich jak cloud computing, zarządzanie danymi, internet rzeczy oraz rozwijające się rozwiązania związane z pracą zdalną.

Przyszłość Pracy w IT: Automatyzacja, Praca Zdalna i Elastyczność

W branży IT, format pracy będzie silnie oparty na automatyzacji i sztucznej inteligencji. Tradycyjne modele pracy odchodzą w zapomnienie, a praca zdalna i hybrydowa stają się dominujące. Strong Women in IT przewidują również elastyczne godziny pracy, różne formy zatrudnienia i kulturę organizacyjną opartą na wynikach, nie na ilości przepracowanych godzin.Organizacje IT już wprowadzają nowe, elastyczne rozwiązania. Około połowa korporacji i 39% startupów rozważa wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, a 1/3 planuje elastyczne godziny pracy. ESG (Environmental, Social, Governance) to także rosnący trend. Większość respondentek z korporacji  twierdzi, że ich organizacja wdraża strategię ESG. Jednak odnotowano, że kilka procent kobiet na wysokich stanowiskach w korporacjach nie jest zupełnie świadomych działań związanych z ESG w ich firmach.

Syndrom FOMO, przebodźcowanie czyli chroniczne zmęczenie technologiami

Kobiety aktywnie uczestniczące w świecie technologii wykazują silną świadomość zagrożeń związanych z rozwojem technologicznym. Prawie połowa z nich dostrzega ryzyko zwiększenia uzależnień od technologii, lęku przed wypadnięciem z obiegu w sieci (FOMO), a także negatywnego wpływu na zdrowie, młodzież, relacje offline oraz pojawianie się fake newsów i hejtu w internecie. Niemal połowa respondentek zauważa u siebie symptomy przebodźcowania i zmęczenia technologiami.

 

Kobieca determinacja na najwyższym poziomie

Pomimo trudności, na które zwracają uwagę w raporcie, niemal wszystkie (96%) kobiet w technologii nadal wybierałyby tę samą ścieżkę kariery.

  • Co jest warunkiem utrzymania balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym?
  • Czy płace kobiet i mężczyzn w IT są równe?
  • Skąd czerpać wiedzę o nowych technologiach?
  • Jakie wydarzenia w karierze były dla nich najważniejszą lekcją?
  • Jakie narzędzia i aplikacje ułatwiają im organizację pracy?
  • Jakie narzędzia i aplikacje ułatwiają im organizację pracy?
  • Ile godzin tygodniowo spędzają w Social Media i z jakich portali korzystają?
  • Czego w nich szukają częściej niż kontaktów z rodziną i przyjaciółmi a nawet częściej niż newsów ze świata?

Warto zapoznać się z pełną wersją raportu i odnaleźć odpowiedź na wiele interesujących kwestii pracy w IT – https://strongwomeninit.com/en/report/

Więcej niż Liczby

W opracowaniu znajdziesz także cenne rady dla początkujących kobiet w branży IT oraz rekomendacje książek i podcastów, które miały wpływ na kariery Strong Women 2023. Dowiesz się także, jakie nawyki pomagają skutecznie zarządzać karierą, jednocześnie dbając o równowagę między pracą a życiem osobistym. Warto dodać, że raport ten powstał dzięki wsparciu strategicznych partnerów: Billennium, BNP Paribas oraz UiPath.

 

Przeczytaj także:

W Norwegii kobiety pracujące w przemyśle ciężkim to codzienność. Dlaczego w Polsce nadal przypisujemy zawodom płeć?

Najwięcej kobiet kieruje firmami założonymi ponad 50 lat temu.