Znamy laureatów konkursu Orzeł Innowacji Startup 2018

Dodane: 30.11.2018

Julia Gugniewicz

Udostępnij:

25 października 2018 roku odbyło się uroczyste rozdanie nagród Orzeł Innowacji Startup. Wśród nagrodzonych startupów znaleźli się m.in.: Biolumo, Elastic Cloud Solutions oraz NanoPure.

Kapituła konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii już po raz trzeci postanowiła nagrodzić i wyróżnić najlepsze rodzime startupy, które wykorzystując osiągnięcia technologiczne XXI wieku, często dokonując własnych odkryć, zmieniają świat na lepsze w wielu obszarach.

Uroczyste rozdanie prestiżowych nagród Orzeł Innowacji Startup odbyło się 25 października 2018 roku w siedzibie Google Campus na terenie Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. Zwycięskie projekty wybrała kapituła konkursu w skład, której wchodzili: Marcin Ociepa, podsekretarz stanu, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dr Jerzy Kalinowski, doradca Zarządu KPMG, Andrzej Gliński, członek Zarządu Banku Millenium, Marta Zemka, dyrektor, audyt ogólny, KPMG w Polsce, Andrzej Kensbok, wiceprezes Zarządu, Agencja Rozwoju Przemysłu, Małgorzata Oleszczuk, zastępca prezesa PARP, dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, prof. Aleksander Michał Nawrat, zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr hab inż. Wojciech Domitrz, prof. PW – Dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, Politechnika Warszawska, Marcin Piasecki, redaktor i publicysta Rzeczpospolitej.

Kategoria Startup Roku

I miejsce: Elastic Cloud Solutions, Białystok, prezes Łukasz Skłodowski

Stworzona przez białostocką firmę aplikacja biznesowa Elastic Intranet to innowacyjne narzędzie umożliwiające łatwe wdrożenie nowoczesnych rozwiązań do komunikacji wewnętrznej w każdym przedsiębiorstwie. Cały proces instalacji skrócony został do kilku minut i jest nieskomplikowany.

Kategoria: Startup o Globalnym Międzynarodowym Potencjale Rozwojowym

I miejsce: Laparo, Wrocław, prezes Mateusz Juszczak

Innowacyjna firma z Wrocławia stworzyła pierwszy na świecie symulator laparoskopowy, umożliwiający studentom medycyny i lekarzom skuteczną analizę treningu na obiektach fizycznych, a także wygodną pracę grupową. To innowacyjne urządzenie stworzone przez polskich ekspertów zapewnia nową, lepszą jakość kształcenia z zakresu laparoskopii.

II miejsce: Apzumi Spatial, Poznań, prezes Łukasz Andrzejczyk 

Poznański startup, kierowany przez Łukasza Andrzejczyka, sięga po rozszerzoną rzeczywistość i sztuczną inteligencję, by optymalizować procesy przemysłowe. To sposób na transformację firm. Apzumi jest jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw na polskim rynku IT – specjalizuje się w nowych technologiach dla przemysłu. Spółka wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia typu smart glass oraz technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR). System opracowany przez Apzumi łączy funkcje AR z algorytmami uczenia maszynowego i integruje dane z wewnętrznych systemów, takich jak ERP.

Kategoria: Przełomowa Technologia

I miejsce: SensDx, Warszawa, prezes Tomasz Gondek

Firma SensDx działa w sektorze szybkiej diagnostyki medycznej. Opracowuje i dostarcza proste w obsłudze testy do diagnostyki personalnej. Dzięki precyzyjnym testom firmy SensDx możliwa jest diagnoza infekcji, chorób nowotworowych oraz rutynowa diagnostyka parametrów życiowych.

I miejsce: Fibratech, Gdynia, prezes Michał Smentoch

Firma Fibratech z Trójmiasta opracowała hybrydową, kompozytowo-metalową obręcz samochodową wykonaną ze specjalnych, innowacyjnych tekstyliów. Felga wyprodukowana przez Fibratech oferuje obecnie redukcję całkowitej masy tego elementu samochodu o 15 proc. i większą sztywność w porównaniu z najlżejszymi felgami aluminiowymi.

Wyróżnienie: NanoPure, Warszawa, prezes Krzysztof Urbanek

Firma z Warszawy opracowała technologię syntezy nowych rodzajów pigmentów antykorozyjnych, które mogą być dodawane do farb. Innowacja pozwala na osiągnięcie większej skuteczności ochrony antykorozyjnej.

Kategoria: Startup z Misją Społeczną

Wyróżnienie: Outlet Spożywczy, Bolechówko, prezes Michał Nowak

Outlet Spożywczy to platforma internetowa, która w założeniu ma pomagać w ograniczeniu marnowania żywności w Polsce. Platforma automatyzuje proces dystrybucji i redystrybucji artykułów spożywczych o kończącym się terminie ważności. Twórcy startupu przekonują, że problem marnowania żywności można próbować rozwiązać poprzez zarządzanie elektroniczne artykułami spożywczymi.

Kategoria: Pomysł Roku

Wyróżnienie: Biolumo, Gdynia, prezes Jakub Wysocki

Firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla branży medycznej koncentruje swoje wysiłki na walce z antybiotykoodpornością. Naukowcy z Trójmiasta połączyli biotechnologię oraz informatykę w celu stworzenia urządzenia umożliwiającego lekarzom pierwszego kontaktu szybkie określenie, który antybiotyk będzie najlepszy dla pacjenta.

Kategoria: Mecenas Startupów

Podkategoria: Osoba

I miejsce: Eliza Kruczkowska

Wyróżnienie: Sebastian Kulczyk oraz Julia Krysztofiak-Szopa

Podkategoria: Organizacja

I miejsce: Google/Campus Warsaw

Wyróżnienie: Startup Poland oraz Brand 24

Inicjatywa była organizowana przez redakcję Rzeczpospolitej.