Znamy laureatów programu LECHSTARTER

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Zakończyło się głosowanie w ogólnopolskim programie marki Lech Premium -LECHSTARTER. Oddano w nim w sumie ponad pół miliona głosów. Podczas drugiego najważniejszego etapu programu wyłoniono 25 zwycięskich projektów z różnych miejsc Polski.

Lista lokalizacji i laureatów programu LECHSTARTER dostępna jest na stronie: www.urbanforms.org/lechstarter

Projekty na pozytywną zmianę miejskiej przestrzeni dotyczyły czterech obszarów tematycznych:  estetyzacji przestrzeni, nowych technologii, zazieleniania oraz tworzenia miejsc łączących społeczności lokalne. Walka o głosy toczyła się w dwóch kategoriach: grant o wartości 100 tysięcy złotych oraz mikrogrant o wartości 25 tysięcy złotych. Autorzy wygranych projektów zmobilizowali ludzi, którzy na pozytywnej zmianie bezpośrednio skorzystają.

Leszek Chmielewski dzięki LECHSTARTEROWI zainspirował i zmobilizował społeczności lokalne do działania. Mieszkańcy w głosowaniu walczyli o to, aby ich najbliższa okolica stała się ładniejsza, bardziej przyjazna czy ekologiczna. Liczba oddanych głosów pokazuje, jak bardzo zależy im na pozytywnych zmianach. Ogromne zaangażowanie to największy sukces programu LECHSTARTER –  mówi Karolina Hasińska, przedstawicielka Lecha Premium.

W głosowaniu online projektodawcy zaktywizowali intenrautów, którzy łącznie przez cały czas głosowania oddali ponad pół milona głosów. Największą ich liczbę – 87 232 głosów zdobył projekt „Sąsiedzki Ogród Kultury“ w Szczecinie. Zaraz za nim z ilością 74 867 głosów uplasowały się „Górka spotkań w Sobótce“ oraz „Drzewo solarne“ w Stalowej Woli z liczbą 66 514 głosów.

Projekty, które trafiły do etapu głosowania, wcześniej oceniało jury. Filip Springer, juror programu LECHSTARTER z obszaru estetyzacji miast, podsumowuje: Wygrane projekty z ocenianego przeze mnie obszaru łączy jedna wspólna cecha – świadomość potencjału, jaki drzemie w przestrzeni.

To najbardziej fascynującym element  wszystkich zwycięskich pomysłów. Wiele z nich miało ten gen „Zmienianie na ładne” rozumiany nie tylko jako estetyzacja przestrzeni zaniedbanych, ale także wprowadzanie do nich szerzej pojmowanego ładu i porządku. Czekam na realizację i wierzę, że z ich efektu najbardziej  zadowoleni będą mieszkańcy.

Teresa Latuszewska – Syrda, juror z obszaru łączenie ludzi, dodaje:  Zwycięskie projekty z obszaru łączenie ludzi z pewnością ułatwią mieszkańcom dostępność do szeroko pojmowanej kultury i sztuki, dając im jednocześnie możliwości realizacji pasji i zainteresowań. Wygrane propozycje moim zdaniem gwarantują realizację celów programu LECHSTARTER – prezentują dużą wrażliwość społeczną i odpowiedzialność za wspólną przestrzeń. 

Grzegorz Młynarski, juror z obszaru zazieleniania, komentuje: Zwycięskie projekty z ocenianej przeze mnie kategorii, które zostały wybrane przez internautów mają dużą szansę przyczynić się do zwiększenia ilości zieleni na terenie polskich miast. Cieszy myśl, że nowe miejsca, które powstaną w ramach programu Lechstarter będą miały pozytywny wpływ na środowisko, stan zdrowia i samopoczucie mieszkańców. Z niecierpliwością czekam na ich realizację.

Z kolei Grzegorz Marczak, juror projektów z obszaru nowych technologii, podsumowuje: Projekty dotyczące nowych technologii, jakie zwyciężyły w LECHSTARTERZE, z pewnością wpłyną na poprawę warunków życia w mieście. Pomogą monitorować zanieczyszczenie powietrza, wpłyną na bezpieczeństwo. Będą także służyć nauce i rozrywce mieszkańców. Cieszy mnie wygrana tych projektów, gdyż to w większości dobrze przemyślane pomysły stworzone na bazie potrzeb lokalnych społeczności.