Znamy pierwszych beneficjentów Google for Startups Ukraine Support Fund

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Znamy pierwszych beneficjentów Google for Startups Ukraine Support Fund

Udostępnij:

Aby pomóc ukraińskim przedsiębiorcom w utrzymaniu i rozwoju ich firm, Google zaoferował wsparcie tej  społeczności i przygotował odbudowę podstaw powojennej gospodarki. W marcu powstał Google for StartupsUkraineSupport Fund o wartości 5 milionów dolarów, w ramach którego w 2022 roku ukraińskie startupy otrzymają finansowanie (na zasadach equity-free) w wysokości do 100 tys. dolarów, a także stały mentoring Google, wsparcie produktowe i kredyty na usługi chmurowe.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy świat obserwował niezłomność i hart ducha narodu ukraińskiego. Zobaczyliśmy, jak całe społeczeństwo zareagowało na te trudne okoliczności i wykazało się nie tylko wolą przetrwania, ale także wytrwałością i konsekwencją w dążeniu do celu.

Wartości przyświecające Ukraińcom i Ukrainkom są nam znane również dzięki silnej i prężnie działającej  społeczności startupowej, która może się pochwalić licznymi „jednorożcami”, takimi jak GitLab, Grammarly, Genesis, People.ai czy FireflyAerospace.

Poznajcie pierwsze wybrane startupy

Pierwsza grupa startupów, która skorzystała z Google for StartupsUkraineSupport Fund:

 • Almexoft: platforma typu low-code do automatyzacji procesów biznesowych i elektronicznego zarządzania dokumentami.
 • CareTech Human: w pełni zautomatyzowane urządzenie typu „plug-and-play” do codziennej kontroli stanu zdrowia i wczesnego wykrywania chorób.
 • Discoperi: system kontroli wideo oparty na sztucznej inteligencji, który gromadzi dane o ruchu drogowym, aby zapobiegać wypadkom samochodowym i zwiększać bezpieczeństwo  na drogach.
 • Dots Platform: oparta na chmurze, wszechstronna platforma do dostarczania żywności.
 • Elai.io: platforma text-to-video, która umożliwia użytkownikom generowanie treści wideo z wirtualnymi prezenterami na podstawie tekstu.
 • Effy.ai: oprogramowanie HR, które umożliwia liderom i liderkom budowanie wydajnych zespołów.
 • Handy.ai: wewnętrzna platforma komunikacyjna oferująca osobistego wirtualnego asystenta
  dla pracowników.
 • Lab24: cyfrowy rynek laboratoriów medycznych łączący klientów z przystępnymi cenowo usługami.
 • Mindly:  kompleksowa platforma wspomagająca zdrowie psychiczne, wykorzystywana
  do terapii online, która oferuje opiekę nad pacjentami opartą na sztucznej inteligencji i automatyzację administracji klinicznej.
 • PRAVOSUD: platforma analizy sporów sądowych umożliwiająca prawnikom opracowywanie skutecznych strategii prawnych.
 • plesotherapy: platforma pozwalająca zadbać o zdrowie psychiczne, która skutecznie łączy pacjentów z terapeutami.
 • Private Tech Network: platforma typu „venture capital-as-a-service” oparta na sztucznej inteligencji, której zadaniem jest przyspieszenie i usprawnienie procesu pozyskiwania dofinansowania.
 • Releaf Paper: pierwszy na świecie producent wyrobów papierowych powstających  z opadłych liści.
 • Respeecher: system konwersji głosu dla twórców treści.
 • Skyworker: aplikacja  oferująca usługi rekrutacji i zarządzania zasobami ludzkimi.
 • VanOnGo: obsługiwana przez sztuczną inteligencję platforma dostaw bezpośrednich dla konsumentów.
 • ZooZy: aplikacja mobilna do kompleksowej opieki nad zwierzętami domowymi, która łączy w jednej platformie wiele potrzeb – żywienie, porady dotyczące szkolenia, opiekę zdrowotną i inne niezbędne informacje.

Ze względu na ogromne zainteresowanie, wnioski są rozpatrywane sukcesywnie.

Startupy są wybierane na podstawie kryteriów i rozmowy kwalifikacyjnej. Startupy założone w Ukrainie, które spełniają kryteria, wciąż mogą składać wnioski tutaj. Dla firm, które nie kwalifikują się do samego Funduszu, Google for Startups oferuje inne formy wsparcia, które można znaleźć tutaj.

Kluczowe wyzwania oczami ukraińskiego przedsiębiorcy

Aby lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją ukraińscy przedsiębiorcy prowadzący firmy w czasie wojny porozmawialiśmy z Dimitrim Podolievem, CEO i współzałożycielem aplikacji Mindly wspierającej zdrowie psychiczne.

Kiedy Mindly brało udział w programie Google for Startups Accelerator: Europe dla startupów z branży healthtech i wellbeing w zeszłym roku, Podoliev skupił się na „zbudowaniu zespołu, który będzie w stanie szybko, sprawnie i skutecznie wykorzystać podejście oparte na danych do stworzenia  niesamowitego produktu”.

Teraz Mindly udziela wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego wszystkim Ukraińcom i Ukrainkom, zarówno w strefie działań wojennych, jak i poza nią. Podczas spotkania z prezesem Google i AlphabetSundaremPichaiem w Google for Startups Campus w Warszawie, Podoliev poinformował, że pomoc obejmuje zarówno pacjentów, jak i psychoterapeutów. „Terapeuci to też ludzie, wszyscy pochodzą
z Ukrainy i są w bardzo trudnej sytuacji, dlatego uważam, że to niesprawiedliwe prosić ich o pracę za darmo. W czasie wojny Mindly zobowiązało się do zainwestowania 100% swoich dochodów w terapię zdrowia psychicznego dla Ukraińców i Ukrainek, którzy obecnie nie mogą sobie na nią pozwolić. Naszym celem jest zmaksymalizowanie liczby bezpłatnych sesji terapeutycznych, które możemy zapewnić, oraz rozszerzenie grupy osób, którym możemy pomóc” – powiedział Podoliev.

Dzięki wsparciu Google Mindly planuje ekspansję na polski rynek, gdzie odnotowano ogromny wzrost liczby ludności ukraińskiej. Podoliev widzi w Polsce kluczową rolę w procesie odbudowy gospodarczej Ukrainy i zamierza wykorzystać środki z UkraineSupport Fund do rozwoju działalności właśnie tutaj, generowania nowych źródeł przychodów i zapewnienia wirtualnej terapii jak największej liczbie osób dotkniętych kryzysem.

Wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorców, takich jak Podoliev, pomoże im odnieść sukces i zbudować technologię, której ich kraj teraz potrzebuje. Będziemy informować o kolejnych startupach, które otrzymały pomoc z Funduszu Wsparcia Ukrainy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

Przeczytaj również: Google for Startups wesprze startupy z Ukrainy. Właśnie utworzyło fundusz o wartości 5 mln dolarów