ZnanyLekarz i Medtransfer chcą ułatwić dostęp do diagnostyki obrazowej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ZnanyLekarz i Medtransfer chcą ułatwić dostęp do diagnostyki obrazowej

Udostępnij:

Badania.znanylekarz.pl, serwis należący do grupy Docplanner i Medtransfer – platforma do przesyłania plików z wynikami badań nawiązały współpracę partnerską. Dzięki niej zarówno lekarze jak i pacjenci będą mieli łatwy dostęp do badań obrazowych i ich wyników online.

Według badań przeprowadzonych przez platformę badania.znanylekarz.pl prawie 80% lekarzy chce korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które mogą usprawniać ich pracę. Jedną z nich jest szybsza diagnostyka i analiza wyników badań, możliwa dzięki dostępowi do nich w formie online.

– Widzimy potrzebę wśród placówek i lekarzy współpracujących z nami na oferowanie alternatywy dla zapisu wyników badań obrazowych na płytach CD czy DVD. To naturalny krok – większość pacjentów nie ma już nawet jak otworzyć tego typu nośników w domu. Z drugiej strony chcemy mieć szybko wyniki, nawet po to, by móc je skonsultować z lekarzami z drugiego końca Polski czy nawet innego kraju – mówi Bogdan Marszałek, Global Diagnostics Manager w Docplanner.

Dzięki współpracy z Medtransfer, rozwiązaniu tworzonemu z krakowską firmą informatyczną Codete, pacjenci placówek wykonujących badania obrazowe, które nawiążą współpracę z serwisem badania.znanylekarz.pl, zyskają dostęp do cyfrowej kopii swojego badania obrazowego w postaci zaszyfrowanego linku. Jednocześnie mogą udostępnić lekarzowi swoje wyniki badań, takich jak rezonans magnetyczny czy RTG korzystając z tymczasowego linku. Wszystkie pliki są szyfrowane, a całość jest zgodna z RODO.

– Badania obrazowe takie jak rezonans, tomografia czy RTG to zwykle bardzo duże pliki, nie da się ich tak po prostu przesłać mailem. Najczęściej trzeba dostarczyć je do lekarza osobiście, pocztą lub nawet kurierem. Nie jest to niestety ani wygodne, ani szybkie, ani tym bardziej bezpieczne. Szczególnie w czasie pandemii koronawirusa – wyjaśnia Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni i założycielka platformy Medtransfer. – Dzięki Medtransfer te same pliki można udostępnić w zaledwie kilka minut, a lekarz może je od razu odczytać – dodaje Dźwierzyńska.

Jak to działa?

Pacjent wykonuje dane badanie w placówce, która współpracuje z platformą badania.znanylekarz i korzysta z nowego rozwiązania. Wyniki otrzyma już nie tylko na płycie, ale także w wersji online. Za pomocą linku, otrzymanego mailem i kodu dostępu, który pacjent otrzymuje SMSem, może otworzyć badanie i przekazać je w łatwy sposób specjaliście, z którym chce je konsultować. Dla placówki medycznej to z kolei oszczędność czasu na nagrywanie płyt czy ręczne szyfrowanie i wysyłanie wyników. Wartością jest także automatyzacja całego procesu diagnostycznego, począwszy od wdrożenia, które jest bardzo szybkie.

Obydwie firmy widzą we współpracy przede wszystkim szansę na rozwój sektora badań obrazowych i jeszcze lepsze dostosowanie oferty do potrzeb pacjentów, lekarzy oraz placówek medycznych.