Zorganizowaliśmy teleturniej dla branży IT i utrzymaliśmy startupową kulturę pomimo wzrostu. Podsumowanie roku Just Join IT

Dodane:

Piotr Nowosielski Piotr Nowosielski

Zorganizowaliśmy teleturniej dla branży IT i utrzymaliśmy startupową kulturę pomimo wzrostu. Podsumowanie roku Just Join IT

Udostępnij:

Jak 2020 wykorzystaliśmy na to, aby odnaleźć się w covidowej rzeczywistości, tak 2021 – wciąż mimo pandemii – był dla nas inny. Polskie firmy tech bardzo dobrze wykorzystały poprzedni rok, a skoro one zaczęły się jeszcze mocniej rozwijać, to zwiększyły również popyt na nowych programistów, z czego korzysta cała branża HRtech – od agencji, po portale pracy.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok

Just Join IT jest graczem #1 branżowych portali pracy w Polsce (jego historię znajdziesz tutaj – Położył kilka biznesów, poszedł na bezrobocie i uruchomił Just Join IT. Wywiad z Piotrem Nowosielskim) i to dla nas również wielka odpowiedzialność. Będąc coraz istotniejszym job boardem na rynku w regionie CEE, możemy animować go w różny sposób. Naszym długofalowym celem jest to, abyśmy stali się realnym pomostem między wschodem i zachodem. Pandemia wpłynęła na to, że polski programista zaczął mocniej rozglądać się za pracą na zachodzie, a do nas również puka coraz więcej zagranicznych firm.

Jeśli chce on mieć globalne możliwości, to w tym roku udowodniliśmy, że może to robić u nas, a nie na zagranicznych portalach. W ciągu całego roku na Just Join IT pojawiło się ponad 5 tysięcy ofert pracy zdalnej z całego świata.

Aktywnie otworzyliśmy się również na rynek wschodni, gdzie budujemy świadomość marki na Ukrainie i Białorusi, co przełożyło się na ponad 10-krotny wzrost unikalnych użytkowników z tego kraju, w porównaniu do poprzedniego roku.

Jednak Just Join IT to przede wszystkim społeczność, której w tym roku daliśmy wyjątkowo wiele. Wymienię pięć naszych największych aktywności, które akurat przypadły na drugą połowę tego roku:

 1. Przeprowadziliśmy już około 100 livestreamów, co oznacza średnią 2 live’ów tygodniowo. Pomogliśmy tym samym tysiącom ludzi w Polsce odkryć, jak wyglądają polskie firmy tech „od środka”, a dziesiątki marek miało okazję do tego, aby skrócić swój dystans i pokazać się z ludzkiej strony.
 2. W sierpniu uruchomiliśmy portal społecznościowy dla polskiej branży IT – OH MY DEV. To nasz eksperyment, aby dać jeszcze więcej wartości od siebie. Portal, który jest wypadkową inspiracji Reddita, Wykopu i grup na FB, a dzięki któremu każdy w branży ma być na bieżąco. Wersja MVP wykorzystywana jest miesięcznie przez około 30 tys. osób.
 3. We wrześniu zorganizowaliśmy kolejne Just Join Olympics, czyli igrzyska dla polskiej branży IT, w których wzięło udział niemal pół tysiąca osób. Ponownie wciągnęliśmy ludzi do podjęcia się wyzwań w ramach absurdalnych konkurencji w stylu rzucania dyskiem (ale tym twardym), składania klawiatury na czas, biegu na 1024 metry, czy składania klawiatury na czas. Poprzeczkę postawiliśmy sobie jeszcze wyżej, bowiem prowadziliśmy transmisję live na 4 kamery, z profesjonalnym komentarzem. Niemierzalna wartość wydarzenia, kolejne działanie wprost wpisane w DNA Just Join IT – animować polskie community IT.

 • W październiku objęliśmy patronatem największą konferencję technologiczną w Polsce, czyli InfoShare. Wyszliśmy z dwiema prezentacjami, gdzie pokazaliśmy najpierw kulisy budowania Just Join IT od środka, a Tomasz Gański opowiadał o swojej drodze „One Man Army CTO”, aby po 20 minutach pokazać, jak wyglądały kulisy skokowego wzrostu marki w kilkunastu case’ach od strony marketingowej.
 • W listopadzie wzięliśmy się za szalony pomysł i podjęliśmy produkcji pierwszego w historii teleturnieju opartego na wiedzy dla polskiej branży IT – Programista 100K, w którym to za wygranie dajemy 100 tys. PLN. Niebywała przygoda, a pierwszy sezon nakręciliśmy w listopadzie. Czy znaleźliśmy pierwszego polskiego Programistę 100K? Tego jeszcze nie mogę zdradzić. Za to zapraszam od połowy grudnia na nasz show na YouTube.
 • Ponownie udowodniliśmy sobie, że jesteśmy czymś więcej, niż samym portalem pracy. Just Join IT to największa społeczność, skupiająca polską branżę IT i to właśnie dzięki takiemu podejściu jesteśmy w tym miejscu.

  Jeżeli chodzi o duże liczby, to dla nas wielkim osiągnięciem jest dobicie do 10 tysięcy ofert pracy na wszystkich naszych portalach – Just Join IT dla branży tech, Rocket Jobs dla marketingu, ecommerce i nowoczesnej sprzedaży, a także Hello HR dla branży rekrutacyjnej, tak mocno związanej z internetem.

  Dzięki temu pokrywamy cały segment prac digitalowych, opartych o kompetencje przyszłości, co jest też naszym strategicznym celem. Jest to punkt, w którym znaleźliśmy się po niemal 5 latach konsekwentnego budowania każdego z naszych trzech brandów.

  Wszystkie nasze portale obsługują przy tym ponad pół miliona użytkowników miesięcznie. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika i najniższym bezrobociem w historii, fakt tak dużego zainteresowania naszymi markami cieszy, szczególnie w segmencie ludzi młodych, do 30. roku życia, co świadczy o tym, że swojej przyszłości zaczynają szukać właśnie u nas.

  Powyższe osiągnęliśmy w kolejnym roku, w którym to finansujemy się samodzielnie, bez zewnętrznych środków, z pieniędzy bezpośrednio płynących od naszych klientów. To dla nas powód do dumy, ponieważ pokazujemy, że można, będąc prawdopodobnie najszybciej rozwijającym się polskim startupem, który robi to w 100% przez bootstrap.

  To poskutkowało tym, że nasza organizacja rozrosła się do ponad 130 osób. W roku 2021 startowaliśmy z poziomu 65 osób, co oznacza wzrost x2 w 10 miesięcy.

  Większa organizacja to często inny mindset. Udało się nam w tym roku zachować swoją tożsamość, bez względu na wzrost i utrzymać to, co w nas najlepsze – co sprawiło, że zaszliśmy w to miejsce w takim tempie.

  Przez te ostatnie 4 lata zbudowaliśmy unikalną kulturę, której fundamenty warto przypomnieć właśnie teraz:

  1. Utrzymujemy startupowe podejście – bez rozbudowanej struktury organizacyjnej, aby podejmować szybkie decyzje i skupiać się przede wszystkim na realizacji.
  2. Mamy odwagę podejmować trudne decyzje szybko – bez pełnej wiedzy. Jak było w przypadku portalu ohmydev, czy teleturnieju Programista 100K. Prawdopodobnie gdy będziemy czekać na 100% informacji, będziemy za wolni. Ciągle szukaliśmy szans we wszystkim podejmując przy tym jeszcze większe ryzyko.
  3. Niezależnie od wyników nadal patrzymy z pokorą na rynek – nie siadamy na laurach i za bardzo nie cieszymy się tym, co już nam wyszło, bo z perspektywy czasu wiemy, że zawsze jest pole na to, aby być jeszcze lepszym.
  4. Skupiamy się na naszych ludziach – chcemy być blisko, a w tym roku spędziliśmy tydzień na wspólnych integracjach, z czego dwa wyjazdy były trzydniowe. Przy 100-osobowej firmie jest to spore wyzwanie logistyczne i duży koszt, ale chwile spędzone razem budują niesamowity team spirit, którego zwyczajnie nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.

  Gdzie jesteśmy, a gdzie chcemy być

  Rozumiemy już znacznie więcej na temat rekrutacji w segmencie digital jobs, jednak to dopiero początek naszej drogi. Obecnie jesteśmy obecni tylko w kilku branżach i tylko w Polsce, robiąc tylko portale pracy, a to zaledwie wycinek tego, jak wielki możemy mieć jeszcze wpływ na rozwój kariery. Dlatego już teraz mogę jasno powiedzieć–- Twoja przyszłość jest na Rocket Jobs i Just Join IT.

  Autor: Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT

  icon-112px-padlock Created with Sketch.

  Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem