Zortrax opublikował oświadczenie ws. zarzutów o podawanie nieprawdziwych informacji. Przyznaje, że „kontrakt nie mógł zostać zrealizowany”

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

3dprint.com niespełna tydzień temu opublikował artykuł zarzucając polskiej firmie zajmującej się produkcją drukarek 3D oszukiwanie opinii publicznej. Zdaniem autora artykułu, Zortrax nigdy nie podpisał z Dellem umowy na wyprodukowanie 5 tys. sztuk drukarek 3D. Olsztyńska spółka odpowiedziała.

Na zdjęciu: Rafał Tomasiak, Prezes Zortrax

Wysokie zyski

Michael Molitch-Hou w artykule opisał historię Zortraxa, który z małej firmy stał się dużym światowym graczem na rynku drukarek 3D. To wszystko za sprawą kontraktu z azjatyckim oddziałem Della, o którym usłyszał świat. Większość międzynarodowych mediów traktujących o technologiach pisało wtedy o sukcesie polskiej spółki. Startup miał podpisać duże zlecenie, które mogło wynieść go na wyżyny.

W marcu 2014 r. spółka poinformowała o zawarciu kontraktu z „amerykańskim potentatem komputerowym – firmą DELL. Kontrakt polega na dostarczeniu przez Emitenta 5 tys. drukarek Zortrax M200 (3 tys. do końca I kwartału 2014 r., 2 tys. do końca II kwartału”. Zortrax zapowiadał wtedy, że skala kontraktu zagwarantuje dynamiczny rozwój oraz stabilne wyniki i wysokie zyski dla spółki.

Do realizacji kontraktu nigdy nie doszło

Treść powyższych informacji została zawarta w memorandum informacyjnym firmy, które zostało sporządzone w związku z ofertą publiczną 10 tys. obligacji spółki. Zdaniem 3dprint, Zortrax chwaląc się współpracą z Dellem chciał zbudować wokół siebie zaufanie. Jak dowiedział się autor artykułu, nigdy nie doszło do kontraktu z Dellem, mimo że spółka na każdym kroku wspominała o nim.

Komentarz Della ws. kontraktu, kilka dni po publikacji artykułu w 3dprint, zdobył serwis KomputerŚwiat. Marcin Morawski, marketing manager Della mówi: „Jako Dell nigdy nie wydaliśmy oświadczenia o podpisaniu kontraktu. Nie komentujemy także doniesień firm trzecich.” Wczoraj Zortrax opublikował oświadczenie w sprawie artykułu pt. „Poland’s 3D Printing Scene Was Built Upon a Huge Deal That Never Happened”.

Oświadczenie

Pisze w nim m.in., że „Opisywany w ww. artykule kontrakt z azjatyckim oddziałem firmy Dell miał wszelkie szanse na finalizację i realizację w przewidzianym terminie. Firma Zortrax miała także wszelkie podstawy ku temu, aby w dobrej wierze informować o planowanym kontrakcie”. Pełna treść oświadczenia Zortrax ws. zarzutów znajduje się poniżej (źródło):

„Firma Zortrax SA pragnie odnieść się do tez  zawartych w artykule zatytułowanym „Poland’s 3D Printing Scene Was Built Upon a Huge Deal That Never Happened”, autorstwa pana Michaela Molitch-Hou, opublikowanego w dniu 2 sierpnia br. na stronach serwisu 3DPrint.com.

Od powstania w 2011 roku firma Zortrax skupia swoje wysiłki na dostarczaniu najwyższej jakości produktów i usług w dziedzinie technologii druku 3D. Dowodem na to są między innymi liczne wyróżnienia i nagrody oraz fakt, że firma stale rozwija się, tworząc nowe miejsca pracy oraz wprowadzając do swojej oferty kolejne, innowacyjne produkty i usługi.

Ogromne zainteresowanie rynkowe drukarką Zortrax M200 na przełomie 2013 i 2014 roku, w przededniu jej premiery handlowej, było dla nas mocnym impulsem do działania i dobrą prognozą dla całego sektora technologii druku 3D.

Opisywany w ww. artykule kontrakt z azjatyckim oddziałem firmy Dell miał wszelkie szanse na finalizację i realizację w przewidzianym terminie. Firma Zortrax miała także wszelkie podstawy ku temu, aby w dobrej wierze informować o planowanym kontrakcie we własnej komunikacji marketingowej oraz w publikowanych w tym okresie dokumentach emisyjnych.

Z przyczyn zewnętrznych, niezależnych od obu stron, kontrakt nie mógł zostać zrealizowany na przyjętych warunkach. Próby renegocjacji warunków nie przyniosły rezultatu zadowalającego obie strony. Ze względu na klauzulę poufności nie możemy ujawniać więcej szczegółów.

Zaprzeczając tezom zawartym w artykule pragniemy jasno zakomunikować, że informacja o niedojściu kontraktu do skutku była i jest jasno przekazywana potencjalnym inwestorom. Jak zaznacza sam autor publikacji, informacja o zakończonym niepowodzeniem kontrakcie od długiego czasu nie jest przez firmę Zortrax wykorzystywana zarówno w komunikacji marketingowej, adresowanej do rynku, oraz w komunikacji adresowanej do inwestorów.

Polityka informacyjna firmy Zortrax nie wymaga publicznego komentowania wyników finansowych, jednak chcielibyśmy także zauważyć, że przytoczone przez autora dane jasno wskazują, że w naszych sprawozdaniach finansowych bazujemy wyłącznie na realnych liczbach. Potencjalne zyski z niezrealizowanego kontraktu nie były raportowane w naszych sprawozdaniach oraz formalnie nie były uwzględniane w podstawie wyceny spółki.

Firma Zortrax zbudowała pozycję lidera w swoim sektorze oferując niezawodne i efektywne rozwiązania do druku 3D, których jakość pozytywnie zweryfikował rynek. Wypracowaliśmy strategię zrównoważonego rozwoju, opartego na innowacyjności i świadomych, transparentnych decyzjach biznesowych.”

Obligacje

Zortrax niedawno poinformował o zamiarze sprzedaży akcji spółki i deklaracji Dariusza Miłka, twórcy sukcesu Grupy CCC. Z ramienia wehikułu inwestycyjnego Ultro zapowiedział, że kupi 1,2 mln akcji Zortraxa za 44 mln złotych. Zapewni mu to objęcie 15 proc. udziałów w olsztyńskiej spółce. Po tej informacji media podały informację, że spółka będzie warta ok. 300 mln zł. 

Założycielami Zortraxa są Rafał Tomasiak i Marcin Olchanowski, którzy przygodę z drukiem 3d zaczęli od sklepu internetowego sprzedającego części do samodzielnego montażu drukarki 3d. W czerwcu 2013 roku zespół zebrał 179 tys. dolarów na Kickstarterze. Niedługo po kampanii spółka ogłosiła podpisanie kontraktu z Dellem. Później planowała udostępnić obligacje, dzięki czemu pozyskała 6 mln złotych. 

https://youtu.be/_GkhfOPhWlk