Zrozumieć ludzi. To recepta na sukces Marka Zuckerberga

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Mark Zuckerberg lata temu zbudował najbardziej popularny portal społecznościowy na świecie. Niedawno udzielił wywiadu dla Y Combinatora, w którym opowiedział o tym, jak buduje się tak dużą firmę działającą w internecie.

Na zdjęciu (od lewej): Mark Zuckerberg i Sam Altman | fot. youtube.com

Jak zrozumieć ludzi 

– Studiowałem psychologię i informatykę. Jedną z rzeczy jakich dowiedziałem się na psychologii jest to, że znaczna część mózgu skupia się na tym, by zrozumieć człowieka – opowiada Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka. – Kiedy zaglądałem do Internetu w 2004 roku można było w nim znaleźć wszystko, czego się chciało: newsy, filmy, muzykę. Trudno było jednak znaleźć informacji o tym, jak zrozumieć innych ludzi – dodaje w wywiadzie dla Y Combinatora.

Mark Zuckerberg opowiedział w rozmowie, dlaczego stworzył Facebooka. Zaczęło się od publikacji serwisu CourseMatch zbierającego informacje o tym, w jakich kursach na studiach uczestniczą studenci. Serwis miał pomagać w znajdowaniu informacji o kursach i pomóc w podjęciu decyzji, na które zajęcia się zapisać. Jeśli chcieliśmy być w tej samej grupie, co nasza sympatia, wystarczyło wejść na CourseMatch i dowiedzieć się, gdzie jest zapisana i dołączyć do tej samej grupy.

Test umiejętności

CourseMatch był jednak początkiem w historii tworzenia serwisu do poznawania ludzi i zawierania znajomości. – Pamiętam to jak dziś, kiedy rozmawialiśmy z kolegami o tym, że jakaś duża firma stworzy kiedyś portal do komunikowania się z innymi – opowiada Zuckerberg. Znajomi pomyśleli wtedy o tym, że warto byłoby sprawdzić swoje umiejętności i zobaczyć, czy sami potrafiliby to zrobić. O tym, czym miał być Facebook od początku istnienia dowiecie się z poniższego wywiadu.