Zwiastun gry Cyberpunk 2077 podzielił graczy i inwestorów

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Wyczekiwany przez wielu graczy i inwestorów Cyberpunk 2077 został zapowiedziany przed targami E3. Zwiastun o długo oczekiwanej grze zebrał spolaryzował środowisko growe oraz inwestorów. Po błyskawicznym wzroście, akcje szybko zaczęły tanieć, a CD Projekt zamknął poniedziałkową sesję stratą ponad 4%.

źródło: Twitter Cyberpunk 2077

CD Projekt zaprezentował zwiastun gry Cyberpunk 2077 podczas konferencji Microsoftu na targach branży komputerowej E3. Pierwsze reakcje publiczności były entuzjastyczne, jednak później pojawiły się gorzkie słowa krytyki. CD Projekt miał na przygotowanie gry 5 lat, co sprawiło, że społeczność wiązała z nim duże oczekiwania. W końcu firma zawiesiła poprzeczkę bardzo wysoko po tym, jak Wiedźmin podbił serca graczy.

Spektakularne wejście

Chociaż zwiastun powstał na silniku gry, data premiery gry nadal nie jest znana. Emocje po pokazie jednak nie opadają. W ciągu dwóch dni trailer obejrzano ponad pięć milionów razy. Pod filmem na YouTube znalazło się ponad dwieście tysięcy pozytywnych głosów, w stosunku do niespełna trzech tysięcy negatywnych.

Nie cichną również dyskusje. Zdaniem niektórych gra zapowiada się za mało mrocznie, znacznie różni się od pierwszej zapowiedzi, a trailerowi brakuje emocji i polotu. Inni porównują ją do GTA ze skórką rodem z retroprzyszłości.

źródło: YouTube Xbox

Najgorętsza spółka na GPW

Wyraźny podział znalazł swoje odzwierciedlenie w sytuacji na giełdzie. W poniedziałek kurs po otwarciu giełdy wyznaczył nowy historyczny szczyt o wysokości 159,80 zł, aby przed południem osiągnąć poziom około 141 złotych i zakończyć dzień kwotą 143,80 zł. Wtorkowe notowania wyglądają bardziej optymistycznie, ponieważ kurs na zamknięciu osiągnął już 150,20 zł.

Giełdowy rollercoaster może być związany z tym, że inwestorzy zaczęli realizować zyski na spółce. Znaczna część osób mogła też grać pod premierę „Cyberpunka 2077“. Wartość akcji CD Projektu od lat systematycznie rośnie, a kurs od stycznia 2018 zwiększył się o 50%. Cena akcji rosła również przed targami E3, podczas których spodziewano się pokazu gry.

Wtorkowy wzrost może wiązać się z nadchodzącymi pokazami. Nie od dziś wiadomo, że CDP lubi zaskakiwać.

źródło: Twitter Cyberpunk 2077

Interesujące są również inne liczby dotyczące CD Projektu. Przede wszystkim imponujące są obroty spółki, sięgające dziś 82 milionów złotych, oraz kapitalizacja o wartości ponad 14 miliardów złotych.

Beep

Nie od dziś wiadomo, że akcje firmy często związane są z działaniami w sieci. Pamiętne *beep* na Twitterze z 10 stycznia, czyli pierwsza aktywność twórców Cyberpunka 2077 po kilku latach nieobecności na tym portalu społecznościowym, znalazła swoje odzwierciedlenie w akcjach.

źródło: Twitter Cyberpunk 2077

Podobnie było jesienią 2017 roku, kiedy akcje znacząco spadły w obliczu niepokojących informacji o spółce. Branżowe media pisały wówczas o dużej rotacji pracowników, co wywołało głosy, że gra może pojawić się dopiero po roku 2020. Zarząd natychmiast zdementował plotki i zapewnił, że prace idą zgodnie z planem.

Cyberpunkowa opowieść z American Dream w tle

Już na samym początku CD Projekt oznajmił, że Cyberpunk 2077 to ogromny i ambitny projekt, z którym firma wiąże wielkie nadzieje. Dziś twórcy zdradzają wiele więcej szczegółów związanych z grą, aczkolwiek nie są w stanie określić, jak duża będzie to gra, ponieważ nie wszystkie elementy są jeszcze poskładane.

Wiadomo natomiast, że będzie to RPG z rozbudowaną kampanią dla pojedynczego użytkownika, w którym kluczową rolę odgrywa fabuła. CD Projekt zaproponuje w nim własną wizję cyberpunku w alternatywnej przyszłości Stanów Zjednoczonych, w których wszystkie sfery życia kontrolują korporacje, ulicami rządzą gangi technoszumowin i dilerzy nielegalnego braindance’u.