Zwiększyliśmy przychody o 20%. Podsumowanie roku FORDATA

Zwiększyliśmy przychody o 20%. Podsumowanie roku FORDATA

Udostępnij:

Rok 2021 był dla FORDATA niezwykle udany. 20% wzrost przychodów w stosunku do poprzedniego roku, 30% więcej transakcji przeprowadzonych za pomocą naszego Virtual Data Roomu w Polsce i aż dwukrotny skok transakcji zagranicznych. Do tego przełomowe zmiany w produkcie, liczne nagrody i niespotykana wcześniej fluktuacja zatrudnienia sprawiły, że był to niezwykle dynamiczny okres dla całej organizacji.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

Jesteśmy dostawcą VDR w regionie CEE. Virtual Data Room to system informatyczny dostępny przez przeglądarkę, który służy do bezpiecznego i kontrolowanego udostępniania poufnych dokumentów innym podmiotom, m.in. doradcom, audytorom, potencjalnym inwestorom, partnerom biznesowym. Umożliwia także prowadzenie bezpiecznej komunikacji między stronami procesu.

Rozwój działu sprzedaży okazał się niezbędny przy tym tempie wzrostu

Obsługujemy całą Europę, ale na naszej liście nie zabrakło również krajów afrykańskich, jak np. Ghana. W tym roku przekroczyliśmy liczbę 900 zrealizowanych transakcji. Wiele z nich udało nam się rozpocząć dzięki poleceniom naszych wcześniejszych klientów.

Przy tak dużym tempie wzrostu i na tym etapie rozwoju organizacji niezbędne było przejście na specjalizacje w dziale sprzedaży. Postawiliśmy na klarowny podział odpowiedzialności w zespole, wyróżniając trzy obszary działania: Lead Generation, mający w swoim zakresie wszelkie działania typu outbound, Business Development i Account Management.

W naszej branży liczy się doskonały support 24/7

Działamy w niezwykle wymagającym sektorze usług. Nasi klienci oczekują pełnego wsparcia, dostępności 24/7 i rozwiązywania wszelkich problemów od ręki. Utrzymanie dotychczasowego poziomu, szybkości reakcji (15 minut) i ciągłości wsparcia było dużym wyzwaniem przy wielu ograniczeniach wynikających z pandemii.

W tym roku zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wideokonferencji dla wersji demo, wcześniej oferowanych tylko w przypadku zakupu. Nie tylko było to działania proklienckie, ale, biorąc pod uwagę ilość podpisanych umów, świetna decyzja biznesowa.

Nowa technologia, lepszy UX i świeże podejście do metodyki projektowej

Oczywiście corem naszego biznesu jest rozwój produktu i żadne sukcesy nie byłyby możliwe bez ciągłych usprawnień w zespole IT.

W 2021 uruchomiliśmy nową wersję – VDR 5.0, działającą w nowoczesnym standardzie SPA (single page application). Jednym z największych wyzwań okazało się wprowadzenie zabezpieczeń w naszej natywnej przeglądarce dla ponad 30 formatów plików nie-PDF. Był to wieloetapowy projekt R&D, który rozpoczęliśmy od dokładnego zbadania rynku i sprawdzenia aktualnych technologii pod kątem potrzeb klientów.

Nie obyło się bez zakrętów na naszej drodze. Niejednokrotnie musieliśmy wracać do założeń i mocno je rewidować, identyfikować ryzyka dla każdej z opcji i testować wciąż nowe pomysły wg ścieżki „fail fast”. Partiami modernizowaliśmy naszą aplikację, dbając przy tym, by proces nie zakłócił ciągłości działania systemu, a nasi klienci nie odczuli żadnego dyskomfortu. To co przyświecało nam podczas wszystkich zmian to nieustanne podnoszenie user experience i szybkości działania systemu.

Odbyliśmy niezliczoną ilość warsztatów ze Scrum. Za nami wiele rozmów na temat dobrych praktyk ITIL, które od zawsze nam towarzyszyły, podczas których zastanawialiśmy się, jak w praktyce połączyć je z wytycznymi powyższej metodyki. Poprawiliśmy także planowanie naszych „sprintów” i komunikację z resztą zespołu, jeszcze bardziej angażując wszystkich pracowników firmy w rozwój produktu.

Dodatkowe formalności po wejściu w życie Komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego

W 2020 roku weszły w życie wytyczne Komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej, co poskutkowało lawiną pytań. W pierwszej połowie roku wielu klientów zwróciło się do nas z prośbą o spełnienie dodatkowych formalności, które zapewniłyby im spokój ducha w momencie, gdyby pojawiły się ewentualne pytania ze strony KNF. Rozstrzygaliśmy te wątpliwości indywidualnie, często przy współpracy z naszą kancelarią prawną i specjalistami od bezpieczeństwa.

I coś na koniec, z czego jesteśmy bardzo dumni…

W 2021 roku zdobyliśmy medal Stevie Awards – jedną z najbardziej prestiżowych nagród biznesowych na świecie, szczególnie cenionej w USA, natomiast jedna z nas – Aleksandra Porębska-Nowak – znalazła się w globalnym rankingu kobiet w IT. Nie zamierzamy jednak spocząć na laurach.

Mimo intensywnego rozwoju, chcemy zachować butikowy charakter firmy, który pozwala nam na większą elastyczność w podejściu do klienta i dużą odporność na zmiany, które są częścią tego biznesu. Nie możemy doczekać się kolejnego roku, który, jak się domyślamy, będzie pełen ekscytujących wyzwań.

Autorki: Aleksandra Porębska-Nowak i Aleksandra Prusator, współzałożycielki FORDATA