Zwierzątko, które da Ci wycisk

zwierzatko ktore da ci wycisk
Udostępnij:

Dwa lata temu pisaliśmy o Striiv, aplikacji dla sportowców z grą, w której możemy rozwijać się dzięki aktywności fizycznej. Program ten należy do grupy mającej zachęcić nas do spędzania czasu poza miejscem zamieszkania. Do niej dołączyła niedawno gra Wokamon, dostępna za darmo na system iOS.

Wirtualne zwierzątko, które da Ci wycisk. Tak twórcy aplikacji Wokamon określają swoje dzieło - bo tym słowem należy określić jej stronę wizualną. Misją zespołu jest zachęcenie użytkowników do aktywnego spędzania czasu wolnego, a pomóc w jej spełnieniu ma gamifikacja. Każdy krok z Wokamon pozwoli rozwinąć się zwierzątku, który przypomina postać z popularnej gry Pow.

fot. zdjęcia z aplikacji | Grafika główna royalty free z Fotolia

Główną zaletą opisywanego programu jest to, że oprócz motywacji do "wyjścia z domu" pokazuje nam statystyki związane z aktywnością, jaką wykonaliśmy. Dowiemy się z nich jaki dystans przeszliśmy, ile czasu nam to zajęło czy ile kalorii "spaliliśmy". Przebycie dystansu nagradzane jest kryształkami, które możemy wykorzystać w aplikacji. Mają nas motywować do działania.

Ciekawą funkcją Wokamon jest możliwość zsynchronizowania programu z opaskami: fitbit, UP, moves czy ledongli, które mierzą naszą aktywność bez konieczności chodzenia ze smartfonem w dłoni (bądź włożonym do opaski na ramieniu). Twórcy zachęcają też do zabawy z aplikacją wraz ze znajomymi. Za zaproszenie ich do gry możemy zyskać kolejne punkty.

Powstaje coraz więcej aplikacji, które chcą ingerować w nasze życie prywatne, a w omawianym przypadku w aktywne spędzanie czasu. Zazwyczaj takie programy działają na zasadzie zachęty w postaci jasno zdeklarowanej korzyści: im więcej chodzisz, tym więcej dostaniesz. Mamy nadzieję, że nie wszystkie przedmioty codziennego użytku poddane zostaną takiej gamifikacji.