10 mln dolarów dla CampusAI od anioła-inwestora Macieja Zientary: ma powstać metaverse do praktykowania AI

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

10 mln dolarów dla CampusAI od anioła-inwestora Macieja Zientary: ma powstać metaverse do praktykowania AI

Udostępnij:

Warszawski startup otrzymał wsparcie od anioła-inwestora Macieja Zientary na budowę wirtualnego kampusu do szkolenia AI. To rekordowa wartość rundy pre-seed w historii polskich startupów.

Wydaje się, że czasy świetności terminu „metaverse” dawno minęły. I wiadomość dotycząca inwestycji na metaverse właśnie nie powinna już budzić zainteresowania. Tylko że w wypadku CampusAI ów zwrot łączy się z innym słowem-kluczem, czyli AI właśnie. W czym rzecz?

Networking z AI

– Mamy ambicję zbudować największą na świecie platformę rozwoju generatywnego, która na nowo zdefiniuje sposób, w jaki ludzie i firmy wykorzystują sztuczną inteligencję – mówi Aureliusz Górski, CEO i współzałożyciel startupu. Dodaje, że wierzy, iż jego spółka jeszcze w tym roku wejdzie na kolejne 10 rynków.

Działający od 2023 roku CampusAI tworzy platformę, która „pomaga ludziom i firmom wykorzystywać sztuczną inteligencję w lepszy, efektywniejszy sposób.” Opłacając roczny lub dożywotni abonament, użytkownicy zyskują dostęp do wirtualnego świata. To tam ich awatary uczestniczą w zajęciach oraz budują wartościowe dla nich społeczności. Wspomniane zajęcia często odbywają się w budynkach, które są cyfrowymi bliźniakami prawdziwych instytucji, takich jak Akademia Koźmińskiego. Sami użytkownicy, opierając się na swoim poziomie doświadczenia, definiują własną ścieżkę nauki w wybranym ośrodku. Udział w Campusie obowiązkowo zaczyna się od tego, że użytkowniczka i użytkownik muszą odbyć kurs poświęcony wpływowi GenAI na społeczeństwo. Następnie staje przed wyborem, czy chce poznać różne modele GenAI i inne narzędzia.

Oglądając teaser opublikowany przez CampusAI, nie sposób nie zauważyć podobieństwa do gry komputerowej. To dlatego, że startup wykorzystuje silniki oprogramowania do gier, które jest stosowane do tworzenia wizualizacji interaktywnych treści.

Wiedza dla każdego

– W kursie może wziąć udział tak moja mama, jak i ekspert IT. Co najważniejsze, oboje będą zadowoleni. To dlatego, że naszą misją jest zapewnienie każdemu użytkownikowi narzędzi i wiedzy potrzebnych do poruszania się i rozwoju w świecie opartym na sztucznej inteligencji – dodaje Aureliusz Górski.

W przekonaniu założyciela spółki, „CampusAI to znacznie więcej niż e-learning”. Ma to być ekosystem łączący edukację, społeczność i praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji. Innowacyjność rozwiązania jest dwojaka: szukać jej należy w wymiarze technologicznym oraz społecznym.

– Projekt okazał się sukcesem i popchnęło nas to od razu do myślenia o ekspansji zagranicznej. Zdecydowaliśmy poszukać od razu inwestora, który podzieliłby naszą wizję. Maciej Zientara otworzył nam dostęp do swojego wieloletniego know-how w budowaniu wartości na międzynarodowych rynkach – wyjaśnia Aureliusz Górski.

Maciej Zientara, założyciel Supernova Group i partner w JR Holding dodaje, że do zaangażowania się w CampusAI przekonał go fakt, iż platforma ma unikalną metodykę i innowacyjne produkty, niezwykle kompetentny i profesjonalny zespół oraz szerokie wsparcie kluczowych firm z branży technologicznej.

Wkrótce ruszy program akceleracyjny

Z informacji opublikowanych przez CampusAI wynika, że jego zespół szykuje się do uruchomienia programu akceleracyjnego. Ma on posłużyć do stworzenia czy też wzmocnienia kolejnych firm AI, mających być zbudowanymi od podstaw na platformie.

Pierwszym profesorem-awatarem na platformie CampusAI jest Aleksandra Przegalińska, starszy pracownik naukowy na Harvardzie oraz znana naukowczyni specjalizująca się w tematyce sztucznej inteligencji. Przegalińska jest również jedną z doradczyń firmy.

Czytaj także: Autokorekta AI? Relatywnie szybko, problemy już pęcznieją – wywiad z Aleksandrą Przegalińską-Skierkowską

– Wspieram naukowo Campus AI, ponieważ zgadzamy się na poziomie wartości. Po pierwsze, sztuczna inteligencja jest dla ludzi, a to znaczy, że jest ich narzędziem (a nie odwrotnie), a po drugie: sztuczna inteligencja jest dla wszystkich, a to oznacza, że powinna być przystępna i zdemokratyzowana – mówi prof. ALK Aleksandra Przegalińska.

Obecnie startup zatrudnia 30 osób. Nowe fundusze zamierza wykorzystać do rozwoju swojej platformy i sfinansowania ekspansji na rynki anglo- i hiszpańskojęzyczne w tym roku.

Czytaj także: