10 pytań do… Bartłomieja Goli i Marcina Jagodzińskiego

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

Tym razem 10 szybkich pytań odnośnie startupów zadajemy Bartłomiejowi Goli – partnerowi zarządzającemu (i jednemu z założycieli) SpeedUp Venture Capital Group oraz Marcinowi Jagodzińskiemu – m.in. współtwórcy serwisu mikroblogowego Blip.pl.

Tym razem 10 szybkich pytań odnośnie startupów zadajemy Bartłomiejowi Goli – partnerowi zarządzającemu (i jednemu z założycieli) SpeedUp Venture Capital Group oraz Marcinowi Jagodzińskiemu – m.in. współtwórcy serwisu mikroblogowego Blip.pl.

Bartłomiej Gola, SpeedUp Venture Capital Group / SpeedUp blog

 

Dobry startup to taki, który… jest w stanie szybko przyciągać użytkowników i oferować im rzeczy, dzięki którym wracają do produktu / usługi. Nie do końca musi się to wiązać z generowaniem zysku (na początku).

Najważniejszą cechą startupowca jest… zdolność do zakwestionowania wszystkiego, co przyświecało nam przy starcie.

Najważniejsze umiejętności zespołu tworzącego startup to… umiejętność wspólnego motywowania się i podnoszenia po wielu upadkach, z których składa się droga start-upowca. Interdyscyplinarność.

Polskie startupy różnią się od zagranicznych tym, że… mają mniej czasu (pieniędzy) na udowodnienie, że mają szansę.

Innowacyjność jest dla startupu jak…To zbyt ogólne. Start-up powinien być cholernie innowacyjny, co do usługi / produktu i maksymalnie konserwatywny, jeżeli chodzi o koszty i model biznesowy.

Gdybym musiał skorzystać z finansowania swojego pomysłu, zdecydowałbym się… Tak długo jak się da, finansowałbym się ze środków własnych. Dopiero potem zwróciłbym się do funduszu, który mógłby wnieść coś więcej niż tylko gotówkę.

Najlepszym sposobem na promocję startupu jest… PR, działania social, mechanizmy „samo propagacyjne” wewnątrz samego produktu.

Najczęstszą przyczyną porażki startupu jest… nie słuchanie sygnałów, które płyną z rynku, nie umiejętność piwotowania, przystosowania się.

Najczęstszą przyczyną sukcesu startupu jest… kombinacja, czasu, miejsca i właściwych ludzi.

Warto jest zrobić startup, ponieważ… to życie biznesowe w pigułce, nauczysz się wszystkiego, nawet jak się Ci nie uda, to zdobędziesz doświadczenie, które pomoże Ci w każdym innym działaniu.

 

Marcin Jagodziński, Marcin.Jagodzinski.waw.pl

 

Dobry startup to taki, który…zostanie doprowadzony do udanego exitu, a zanim to się stanie, stanie się czymś ważnym dla użytkowników.

Najważniejszą cechą startupowca jest…wiara w to, co robi, połączona z wiedzą na temat tego, co robi.

Najważniejsze umiejętności zespołu tworzącego startup to… poza umiejętnościami technologiczne, marketingowe, sprzedażowymi, skumulowanie energii na walkę o przetrwanie na rynku kosztem rozgrywek wewnątrzfirmowych.

Polskie startupy różnią się od zagranicznych tym, że… bardzo szybko przestają być startupami.

Innowacyjność jest dla startupa jak… cechą, która odróżnia startup od innych „młodych” biznesów i sposobem na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nad o wiele większymi firmami działającymi na tym samym rynku.

Gdybym musiał skorzystać z finansowania swojego pomysłu, zdecydowałbym się… zastanowiłbym się, jakie finansowanie pasuje do danego pomysłu, nie ma bowiem idealnego finansowania dla wszystkich. Poszukałbym inwestora, który jest w stanie dostarczyć więcej niż tylko pieniądze.

Najlepszym sposobem na promocję startupu jest… nie ma jednego najlepszego sposobu na promocję startupa, zupełnie inaczej promuje się rozwiązanie dla firm z Fortune 500, a inaczej produkt dla nastolatków.

Najczęstszą przyczyną porażki startupu jest… porzucenie pomysłu przez pomysłodawców wskutek na ogół słusznego przekonania, że pomysł jest zły lub niedopasowany do zespołu mającego go realizować.

Najczęstszą przyczyną sukcesu startupu jest… nie ma jednej przyczyny, prawdziwy sukces to właściwi ludzie z właściwym pomysłem we właściwym czasie i jeszcze dużo szczęścia.

Warto jest zrobić startup, ponieważ… często jest to jedyna możliwość realizacji własnych pomysłów, a realizacja własnych pomysłów to jeden z najlepszych sposobów na samorealizację.