English version you can find here
Kolejny raz wychodzimy poza nasze krajowe podwórko w poszukiwaniu opinii ciekawych osób związanych ze startupami. Tym razem na naszą startupową 10-tkę odpowiadają Indre Milukaite i Rokas Tamosiunas – założyciele Startup Highway, litewskiego akceleratora startupów.
Indre Milukaite, współzałożycielka Startup Highway
Dobry startup to taki, który… ma przebojowy zespół, skalowalny pomysł i dużo wytrwałości!
Najważniejszą cechą startupowca jest… bycie wytrwałym.
Najważniejsze umiejętności zespołu tworzącego startup to… zarządzanie czasem i priorytetyzacja. Ilja Laurs powiedziała kiedyś, że zazwyczaj jest ciężej wybrać czego nie robić (z których okazji nie korzystać) niż próbować zrobić wszystko.
Innowacyjność jest dla startupu jak… jedzenie, musisz je zawsze mieć, ale nie powinieneś za bardzo eksperymentować.
Gdybym musiała skorzystać z finansowania swojego pomysłu, zdecydowałabym się… dać znać o tym mojemu otoczeniu, nawiązać kontakty z inwestorami i aniołami biznesu.
Najlepszym sposobem na promocję startupu jest… wykorzystanie networkingu (nie tylko osobistego, ale także poprzez social media).
Najczęstszą przyczyną porażki startupu jest… brak doświadczenia i posiadanie nieodpowiedniego zespołu.
Najczęstszą przyczyną sukcesu startupu jest… mnóstwo ciężkiej pracy, wytrwałości i często – bycie we właściwym miejscu we właściwym czasie (możesz zwiększyć swoje szanse przez networking!)
Główna różnica pomiędzy litewskimi i zagranicznymi startupami polega na tym, że… zagraniczne startupy są zazwyczaj większe (rozwijają się szybciej), ponieważ mają duży rynek wewnętrzny. Czasami litewskie startupy skupiają się za bardzo na lokalnym rynku i to, że jest on tak mały stawia je w bardzo trudnej pozycji.
Warto jest zrobić startup, ponieważ… nigdzie indziej nie będziesz w stanie zdobyć tak wartościowego doświadczenia!
Rokas Tamosiunas, współzałożyciel Startup Highway
Dobry startup to taki, który… ma świetny zespół i skalowalny pomysł.
Najważniejszą cechą startupowca jest… umiejętność przewodzenia i gotowość do podejmowania ryzyka.
Najważniejsze umiejętności zespołu tworzącego startup to… bycie otwartym, dzielenie się swoimi pomysłami i znoszenie krytyki, bycie niestrudzonym i zdolnym do skończenia rzeczy, które się zaczęło.
Innowacyjność jest dla startupu jak… powietrze, albo robisz coś całkowicie nowego albo nie ma to sensu.
Gdybym musiał skorzystać z finansowania swojego pomysłu, zdecydowałbym się… na rozmowę z aniołami biznesu z regionu, oni są bardziej dostępni i chętni do pomocy niż niejednemu się wydaje.
Najlepszym sposobem na promocję startupu jest… sukces 🙂 Realistycznie patrząc, w naszym regionie startupy zazwyczaj nie są modnym tematem, więc w zależności od własnych celów można: jeśli chcesz pozyskać najlepszych członków zespołu, po prostu odwiedzaj wiele eventów przez kilka miesięcy; jeśli chcesz być zauważony przez lokalnych inwestorów lub klientów, zrób PR; jeśli dążysz do globalnej ekspansji, pakuj swoje manatki i jedź tam, gdzie jest Twój biznes.
Najczęstszą przyczyną porażki startupu jest… brak doświadczenia, znajomości oraz narzędzi (pieniądze, IT, umiejętności) do jego ukończenia.
Najczęstszą przyczyną sukcesu startupu jest… szansa. Lub też ciężka praca. To zależy co rozumiesz jako sukces. Jest mnóstwo znakomitych zespołów, które zbudowały silne, lokalne firmy dzięki ciężkiej pracy, ale jeśli zamierzasz dołączyć do Skype, GetJar, itp., to już bardziej kwestia szczęścia.
Główna różnica pomiędzy litewskimi i zagranicznymi startupami polega na tym, że… litewskie startupy, którym udaje się wyjść poza swoje podwórko są zazwyczaj bardzo zwinne, elastyczne i ukierunkowane na globalny rynek. Sądzę, że startując na Litwie wszyscy nastawiają się na działanie na rynku globalnym. Przykładami startupów, którym takie coś się po prostu udało mogą być pinevio.com, campalyst.com, impresspages.org, spockly.com, nawet bribespot.com oraz wiele podobnych.
Warto jest zrobić startup, ponieważ… to jest posiadanie kontroli nad swoim życiem i otoczeniem, to bardzo cenne, jeśli chodzi o doświadczenie (nawet jeśli ci nie wyjdzie) i wreszcie jest to naprawdę satysfakcjonujące (nawet jeśli sukces finansowy jest niewielki, to osobiste korzyści są bezcenne).