10 startupów z sektora HealthTech, w które zainwestowało Google

Dodane: 05.02.2020

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Google widzi przyszłość opieki zdrowotnej przez pryzmat danych strukturalnych i sztucznej inteligencji. Sama firma zajmuje się innowacjami w dziedzinie opieki zdrowotnej, ale również inwestuje w startupy z branży healthtech. Jakie dziedziny medycyny uważa za przyszłościowe?
Google jest najbardziej aktywną firmą technologiczną, która pozyskuje i inwestuje w talenty i aplikacje z zakresu AI. Od czasu pierwszej rundy finansowania w 2009 r. Google Ventures (GV), ramię firmy Alphabet, wspiera blisko 60 przedsiębiorstw związanych z ochroną zdrowia, od genetyki po telemedycynę.

GV inwestuje ok. ⅓  swoich funduszy w startupy z sektora opieki zdrowotnej i life science. Oprócz finansowania startupy są wspierane przez Google w zakresie inżynierii, PR i marketingu oraz zasobów talentów.

Ponadto w latach 2013-2017 Alphabet zgłosił 186 patentów w branży opieki zdrowotnej. To więcej niż łączna liczba patentów zdrowotnych, które Microsoft i Apple złożyły w tym czasie.

1. One Medical

W 2007 r. lekarz internista Tom Lee założył sieć przychodni pod szyldem One Medical.  Obecnie wartość firmy wynosi ponad 1 mld dolarów. Lee opuścił firmę w 2017 roku, pozostawiając ją w rękach byłego dyrektora wykonawczego grupy UnitedHealth, Amira Rubina.

Startup prowadzi 72 kliniki zdrowia w 9 największych miastach USA, a w 2020 r. ma otworzyć kolejne 3 placówki. Firma pozyskała ponad 500 mln dolarów kapitału od takich inwestorów jak: Carlyle Group (posiada nieco ponad 1/4 udziałów), Alphabet’s GV, J.P. Morgan i innych.

Google włączył do swojego portfolio firmę One Medical, która generuje około 10% przychodów spółki.

Pieniądze od technologicznego giganta mają pomóc firmie udoskonalić swoją technologię i rozszerzyć działalność na kolejne rynki.

One Medical złożył ostatnio wniosek o wpisanie firmy na giełdę Nasdaq Global Select Market.

2. Oscar Health

Firma ubezpieczeń zdrowotnych Oscar Health została założona w 2012 r. przez Joshuę Kushnera, którego brat, Jared Kushner, jest zięciem Donalda Trumpa.

W 2018 r. Alphabet zainwestował 375 mln dolarów w Oscar Health.

Warta 165 mln dolarów runda zebrana w marcu 2018 r. spowodowała, że wartość startupu urosła do 3 mld dolarów. W tym czasie do zarządu Oscar Health dołączy Salar Kamangar, wieloletni dyrektor wykonawczy Google i były prezes YouTube.

Kolejna runda podtrzymała wycenę młodej firmy, jednocześnie dając Alphabetowi 10% udział w Oscarze.

Początkowo Oscar oferował ubezpieczenia dla osób fizycznych, a następnie wyszedł z ofertą do małych firm z produktem Oscar for Business.

Oscar jest jedną z kilku początkujących spółek ubezpieczeniowych, którą objęła ustawa Affordable Care Act. W tym czasie Amerykanów zalały indywidualne ubezpieczenia zdrowotne. Z tego powodu firma walczyła o przetrwanie w pierwszych latach swojej działalności.

Od tego czasu perspektywy Oscara znacznie się polepszyły. W zeszłym roku firma rozszerzył swoją działalność na nowe obszary geograficzne, a w 2020 r. planuje wejść do branży Medicare Advantage.

3. Spero Therapeutics

To firma biofarmaceutyczna zajmująca się leczeniem zakażeń bakteryjnych. Spółka weszła na giełdę Nasdaqu jesienią 2017 r. Jej wartość rynkowa w 2018 r. wynosiła 204,8 mln dolarów.

Google Ventures wspomógł Spero Therapeutics w rundzie serii C w marcu 2017 roku. Udziały GV warte były w tamtym czasie 15,79 mln dolarów.

4. Arsanis

Arsanis pracuje nad immunoterapią przeciwciał na choroby zakaźne. Wartość rynkowa spółki wynosiła w 2018 r. 327,2 mln dolarów.

GV zainwestowała w spółkę w kwietniu 2017 r., a jej udziały warte były wówczas 10,62 mln dolarów.

5. Arcus Bioscience

Firma Arcus Bioscience zajmuje się rozwojem immunoterapii przeciwrakowej. Wartość rynkowa spółki w roku 2018 wynosiła 657 mln dolarów.

GV po raz pierwszy zainwestował w Arcus Bioscience w 2016 r. i ponownie w 2017 roku. Udziały Googla w tym stratupie są warte 80,9 mln dolarów.

6. ARMO Biosciences

ARMO Biosciences walczy z rakiem poprzez immunoterapię. W styczniu 2018 r. spółka weszła na giełdę. Spółka jest wyceniana na 1,1 mld dolarów.

Google zainwestował w firmę w 2016 i 2017 r., a jego udziały warte są obecnie 45,14 mln dolarów.

7. Viz.ai

Według CB Insights inwestycje w spółki zajmujące się sztuczną inteligencją wzrosły, a spółki zajmujące się sztuczną inteligencją w służbie zdrowia zebrały 864 mln dolarów w drugim kwartale 2019 roku.

Startup Viz.ai wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby pomóc pracownikom służby zdrowia wykryć wczesne oznaki udaru. Platforma zebrała w zeszłym roku 50 mln dolarów w ramach finansowania serii B.

Runda finansowania była prowadzona przez Greenoaks z udziałem Threshold Ventures i CRV wraz z istniejącymi inwestorami: Google Ventures i Kleiner Perkins. Viz.ai wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia się, aby zidentyfikować podejrzenie okluzji dużego naczynia. Poprzez ostrzeganie lekarza we właściwym czasie, Viz.ai ma potencjał, aby znacznie skrócić czas leczenia.

8. Zephyr Health

Firma analityczna w branży opieki zdrowotnej – Zephyr Health, to startup z siedzibą w San Francisco.

W 2015 r. spółka zamknęła 3 rundę finansowania w wysokości 17,5 mln dolarów, prowadzoną przez Google Ventures.

Do tego czasu Zephyr otrzymał łącznie 33,5 mln dolarów finansowania.

Zephyr integruje tysiące publicznych i prywatnych źródeł danych w celu zapewnienia prognostycznej wiedzy, która pozwala klientom przyspieszyć czas wprowadzania na rynek leków, diagnostyki i urządzeń.

Do klientów Zephyr Health należą firmy: Gilead, Medtronic, Onyx i Amgen. Korzystają oni z technologii Zephyr’s Illuminate, aby poprawić wyniki biznesowe w całym cyklu życia produktu.

9. Spruce Health

Firma Spruce świadczy opiekę dermatologiczną online. Spółka Spruce oferuje aplikację, która pomaga uzyskać pomoc w leczeniu niektórych problemów skórnych bez konieczności osobistego kontaktu z lekarzem.

W 2015 r. firma zebrała 15 mln dolarów od Kleiner, Perkins, Caufield i Byers, Google Ventures, Baseline Ventures i Cowboy Ventures.

Łącznie firma pozyskała w ten sposób 17 mln dolarów.

Konsultacja online kosztuje 40 dolarów, a użytkownicy mogą wysyłać wiadomości do lekarza przez 30 dni po jej zakończeniu.

Przed założeniem firmy Spruce, Ray Bradford był dyrektorem w Amazon Web Services i partnerem w Kleiner Perkins.

10. Kindbody

Kindbody pozyskał w ubiegłym roku od GV 10 mln dolarów. Firma pozyskała łącznie od wszystkich inwestorów 32 mln dolarów.

Kindbody oferuje usługi w zakresie badań płodności i opieki zdrowotnej dla kobiet. Firma posiada cyfrową platformę opieki zdrowotnej dla członków. Fizycznie posiada swoje placówki w Nowym Jorku, San Francisco i Los Angeles.

Kindbody została założona przez Ginę Bartasi, która wcześniej założyła dwa inne startupy w zajmujące się badaniem płodności. Jej ostatnie przedsięwzięcie, Progyny jest obecnie wyceniane na ponad 2 mld dolarów.

Dla Kindbody kolejnym krokiem jest wprowadzenie na rynek swoich usług dla pracodawców, dzięki temu, usługi w zakresie płodności będą mogły być oferowane jako świadczenia pracownicze. Klientami Kindbody jest już 15 firm.

Google Ventures został założony w 2009 roku. Fundusz inwestuje w startupy związane z prowadzeniem firmy, branżą zdrowotną, czy typowymi usługami konsumenckimi. Wśród firm, które wsparł GV znajdują się m.in. Uber, Slack, Lime, Nest, DocuSign, Core OS czy RobinHood.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem