Drugi konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w listopadzie 2018 r. przez 29 organizacji finansujących badania naukowe z 25 państw i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. W konkursie złożono 85 wniosków na łączną sumę ponad 85 mln euro. Sfinansowanych zostanie 12 projektów o łącznym budżecie ok. 13 milionów euro – poinformowało Narodowe Centrum Nauki.
Naukowcy z Polski zaangażowani będą w realizację 5 z nagrodzonych projektów (4 zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki, jeden przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), a ich łączny budżet wyniesie ponad 1 milion euro.
Projekt „ApresSF. Kwantowa super-rozdzielczość w pomiarach przestrzennych i częstotliwościowych” będzie koordynowany przez dr hab. Łukasza Rudnickiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (realizowany we współpracy z zespołami z Czech, Francji, Hiszpanii i Niemiec).
Dr Jan Kołodyński z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego weźmie udział w projekcie „C`MON-QSENS! Sensory kwantowe monitorowane w czasie ciągłym: Inteligentne narzędzia i ich zastosowania” (realizowanym we współpracy z zespołami z Danii, Hiszpanii, Izraela, Szwecji i Wielkiej Brytanii).
„eDICT. Experimentally-oriented Device Independent CrypTography” to program realizowany z udziałem dr hab. Marcina Pawłowskiego z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego (we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Węgier i Szwajcarii).
Z kolei w projekcie „MAQS. Kwantowe symulatory wykorzystujące atomy magnetyczne” uczestniczył będzie prof. Mariusz Gajda z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk (badania we współpracy z zespołami z Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch).
W programie „QuiCHE. Informacja i komunikacja kwantowa z wykorzystaniem kodowania wielowymiarowego” weźmie udział dr Michał Karpiński z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (badania we współpracy z zespołami z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch).
– Warto zauważyć, że tematyka projektów realizowanych z udziałem polskich zespołów badawczych jest bardzo różnorodna: dotyczą one kwantowych sensorów, obrazowania, symulacji i łączności. Świadczy to niewątpliwie o bardzo wysokim potencjale naukowym polskiego środowiska w całej dziedzinie technologii kwantowych zaznacza – mówi prof. Konrad Banaszek, koordynator naukowy programu QuantERA, cytowany w informacji prasowej.
Koordynatorka programu Sylwia Kostka, wyjaśnia, że na realizację sieci Narodowe Centrum Nauki pozyskało w 2016 r. ponad 11,5 mln euro ze środków Komisji Europejskiej. – W kolejnych latach planujemy kontynuację programu (QuantERA II) na jeszcze większą skalę, gdyż technologie kwantowe to jedna z najbardziej obiecujących dziedzin naukowych na świecie – mówi Kostka.
Realizacja międzynarodowych projektów badawczych finansowanych w konkursie QuantERA rozpocznie się jeszcze w 2019 r.
Pełna lista rankingowa oraz więcej informacji o projektach finansowanych w konkursie QuantERA dostępnych jest na stronie www.quantera.eu.
źródło: PAP – Nauka w Polsce