12 polskich aplikacji, które pomagają dbać o zdrowie psychiczne

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

12 polskich aplikacji, które pomagają dbać o zdrowie psychiczne

Udostępnij:

Prawie co drugi Polak obawia się, że jego zdrowie psychiczne pogorszy się z powodu drugiej fali pandemii. Mniejszy stres wywołuje perspektywa powrotu do pracy zdalnej, a nawet możliwość utraty zatrudnienia. Przyjrzeliśmy się 12 platformom, które pomagają w tym trudnym czasie zadbać o zdrowie psychiczne.

Z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla aplikacji Therapify wynika, że 47% Polaków obawia się, że przez drugą falę pandemii koronawirusa ich zdrowie psychiczne się pogorszy. Z kolei 39% nie podziela tego. Natomiast 14% nie ma zdania na ten temat. Niezależnie od naszych przekonań – warto poznać narzędzia, które jeśli nie przydadzą się nam, być może pomogą naszym bliskim.

1. Psychologia w kwarantannie – 14 dni z ćwiczeniami

Psychologia w kwarantannie to platforma pomagająca przetrwać 14 dni kwarantanny, wszystkim tym, którzy zmuszeni są pozostać w domu. Serwis działa od kwietnia, a jego autorzy to kadra naukowa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod przewodnictwem prof. Pawła Izdebskiego. Poza tym zespół wspierali członkowie Instytutu Kultury Fizycznej oraz instruktorzy ze szkół jogi i tai-chi.

Można z niej korzystać na dwa sposoby. Jeden z nich polega na tym, że osoba na kwarantannie codziennie otwiera kolejną zakładkę, zawierającą propozycje na dany dzień. W zakładce znajdują się informacje i wskazówki od psychologów, m.in. redukujące lęk poprzez uświadomienie, w jak może reagować nasz umysł, gdy docierają do niego niepokojące informacje. Poza tym dowiemy się, jak zarządzać czasem w tym specyficznym czasie. Dodatkowo instruktorzy przygotowali codzienny trening relaksacyjny i ćwiczenia ruchowe.

Drugi sposób korzystania z aplikacji to zaglądanie do poszczególnych zakładek tematycznych, bez uwzględniania chronologii.

2. Nałogometr – pomoga w zrywaniu z nałogiem

Badania przeprowadzone podczas pierwszego lockdownu pokazały, że wzrosło znacznie spożycie alkoholu, które i tak w naszym kraju jest bardzo duże. Stąd już krok do uzależnienia. Aby temu przeciwdziałać, powstał Nałogometr, który wspiera użytkowników w zrywaniu z nałogiem. Aplikację stworzyli naukowcy z PAN, którzy dzięki rozwiązaniu chcą także lepiej poznać przyczyny nawrotów w uzależnieniach.

Aplikacja jest bezpłatna i działa na telefony komórkowe z systemem Android. Umożliwia monitorowanie swoich zachowań nałogowych. Aplikacja kilka razy dziennie zadaje użytkownikowi pytania. Odpowiedź zajmuje zwykle niecałą minutę. To motywuje użytkownika, by w danym momencie zastanowić się, co się z nim dzieje, jaki jest jego poziom stresu, nastrój i jak to jest związane z chęcią sięgnięcia po używki lub po nałogowe zachowania.

Poza alkoholem Nałogometr służy do badania uzależnień od substancji takich jak: alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze, a także nałogowych zachowań takich, jak niekontrolowane objadanie się, granie w gry komputerowe, korzystanie z pornografii, kompulsywne uprawianie seksu czy hazard.

3. MyOla – przyjaciółka kobiet

MyOla stworzyła Olga Kozierowska, prezes Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Aplikację, która jest motywatorem, przyjaciółką i doradcą dla kobiet. MyOla oferuje rozmowy z psychologami, ekspertami i mentorami biznesu. Materiał ma na celu podsuwać rozwiązania i inspirować kobiety do działania. Aplikacja podpowiada np. jak budować relacje w rodzinie, jak poradzić sobie z presją w pracy, a także odkryć swoją wewnętrzną moc i autentyczność. Poza tym narzędzie zawiera medytacje i ćwiczenia oddechowe.

4. MindME – terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym

MindMe to platforma, na której można skorzystać z psychoterapii w sposób zdalny. Wykorzystuje metodykę poznawczo-behawioralną. Aplikacja jest dostępna w Polsce dla klientów Google Play oraz App Store.

MindMe współpracuje z grupą wykwalifikowanych psychologów i psychoterapeutów, mających doświadczenie w prowadzeniu terapii tradycyjnej i online. Wszyscy posiadają certyfikaty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnego. Pacjent dokonuje wyboru terapeuty w oparciu o jego profil przedstawiony na stronie MindMe. Istotnym udogodnieniem jest to, że można pisać do swojego terapeuty w najwygodniejszym dla siebie czasie, lub wtedy, kiedy coś się dzieje.

5. INTU Medytacja – wybór medytacji w języku polskim i angielskim

Osoby zmagające się z kołaczącymi się myślami, które nie zawsze są wspierające, przydatna może się okazać aplikacja INTU medytacja. Wprawdzie ta propozycja jest płatna, ale pierwsze 14 dni możemy wypróbować za darmo. Platforma oferuje medytacje, zaawansowane kursy, narzędzia i ćwiczenia introspekcyjne oraz codzienne wyzwania. Głosu w medytacjach użycza m.in. aktorka Maria Konarowska.

6. Dziennik Uczuć – zapisz to, co czujesz

Innym sposobem pracy nad naszymi myślami i emocjami, jest prowadzenie dziennika. Ponieważ świat staje się coraz bardziej cyfrowy, mamy możliwość prowadzenia go online. Dziennik Uczuć ułatwienia opisywania sytuacji, w których znajduje się użytkownik.

Aplikacja opiera się na zapisanych szablonach nazw uczuć, osób, miejsc, które możemy edytować wg własnych potrzeb. Rozpisanie i precyzyjne nazwanie tego, co się czuje, pomaga w pozbyciu się nadmiaru napięć, gniewu lub strachu. Nadmierna ilość takich nieprzyjemnych emocji często prowadzi do chęci wyzbycia się ich w niezdrowy sposób, jak choćby sięganie po alkohol, przesiadywanie w internecie, nadmierne jedzenie czy zakupoholizm.

7. Wsparcie w Gdańsku! – wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi

Mieszkańcy Gdańska mogą liczyć na dedykowane wsparcie psychologiczne od Fundacji FOSA, która stworzyła własną platformę „Wsparcie w Gdańsku!”. Aplikacja jest bezpłatna; odpowiada na potrzeby osób z trudnościami psychicznymi, ale także instytucji. Przenosi istotne informacje i możliwość kontaktu w przestrzeń cyfrową, a także skraca dostęp do usług wsparcia. Jest jednocześnie wyszukiwarką oraz bazą gdańskich instytucji wsparcia.

Poza tym Gdańszczanie mają możliwość zapisania się na konsultacje lub treningi z FOSĄ. Dodatkowo aplikacja oferuje najnowsze projekty, artykuły i porady, a nawet telefon do konsultanta.

Kolejne funkcje narzędzia to funkcja „Zaalarmuj sieć wsparcia”, która umożliwia użytkownikowi wysłanie do 3 osób wiadomości SMS z prośbą o wsparcie w imieniu Fundacji FOSA. Dzięki funkcjonalności „Trenuj z FOSĄ” można skorzystać z siedmiodniowych treningów, m.in. dobrego snu, poprawy kontaktu z dzieckiem, asertywności czy uważności.

Rozwiązanie jest do pobrania w sklepie Google Play.

8. Therapify – platforma dla pacjentów i specjalistów

Therapify zaczął działać we wrześniu zeszłego roku. Pozwala między innymi na zdalne przeprowadzanie sesji terapeutycznej. Platforma jest dedykowana zarówno pacjentom, jak i specjalistom. Pomaga wybrać psychologa lub psychiatrę oraz dostosować odpowiedni rodzaj terapii. Poza tym pacjenci mają możliwość monitorowania przebiegu swojego leczenia, oraz wykonywania za pośrednictwem aplikacji zadań  od specjalisty.

W tym miesiącu startup otrzymał od inwestorów 2,4 mln złotych na rozwój systemu oraz marketing. Wśród inwestorów znalazł się Maciej Noga z Grupy Pracuj. Jest to pierwsza większa runda inwestycyjna, jaką startup pozyskał.

9. Wellbee – personalizowana terapia online

Wellbee wystartował 15 września tego roku. Platforma łączy pacjentów z indywidualnie dobranymi terapeutami oraz rozwija technologię wspierającą proces terapeutyczny.

Aplikacja łączy osoby, które chcą pracować nad poprawą swojego zdrowia psychicznego z wyselekcjonowanymi psychoterapeutami. Użytkownik umawia się najpierw z opiekunem terapii – psychologiem-psychoterapeutą z doświadczeniem w pierwszych kontaktach z osobami poszukującymi pomocy – który następnie w zindywidualizowany sposób dobiera pacjentowi terapeutę. Platforma rozwija technologię wspierającą pacjenta od wyboru terapeuty, podczas terapii, jak również po jej zakończeniu.

Już na starcie Wellbee pozyskało wsparcie funduszu Tar Heel Capital Pathfinder, który zainwestował w startup 1 mln złotych.

Rozmowę z twórcami platformy możecie przeczytać w artykule „Zadbają o zdrowie psychiczne Polaków. Rozmawiamy z twórcami platformy Wellbee”.

10. Avigon – videoterapia online

Avigon.pl to polska platforma do videoterapii online. Dzięki aplikacji można anonimowo i bezpiecznie korzystać z usług specjalistów zdrowia psychicznego i fizycznego. Twórczyniami portalu Avigon.pl są dwie bizneswomen z dyplomem z psychologii biznesu – Małgorzata Głowacka-Pędras i Justyna Ryczko.

Platforma powstała, by pomóc wszystkim potrzebującym w walce z problemami, jakie niesie dzisiejszy świat – „cichymi epidemiami” depresji, zaburzeń odżywiania, wypalenia zawodowego etc. Avigon.pl powstał także z myślą o wspieraniu i uzupełnianiu tradycyjnych form terapii i konsultacji realizowanych przez ekspertów z obszarów psychologii, coachingu, mentoringu, doradztwa biznesowego i wielu innych.

11. Helping Hand – terapia uzależnienia od alkoholu

Helping Hand to aplikacja mobilna, umożliwiająca terapię uzależnień – obecnie głównie od alkoholu. Polski startup opracował technologię, bazującą na sztucznej inteligencji, która oferuje terapeutom „myślące” narzędzie wspomagające proces terapii. Dzięki niemu, przyglądając się aktywności użytkownika w aplikacji, sentymentowi jego wypowiedzi, czy sposobie wypełniania dzienniczka uczuć i głodu, algorytmy są w stanie przewidzieć ryzyko nawrotu z ponad 90-procentową skutecznością.

Terapeuci korzystający z aplikacji dodatkowo mają do dyspozycji specjalnie opracowane przez kadrę naukową startupu formularze i ankiety dla pacjentów oraz bezpieczną platformę do kontaktu z osobami potrzebującymi wsparcia (czat, rozmowa telefoniczna, videorozmowa).

12. ReApp – pomaga zmienić negatywne nastawienie

Marta Marciniak jest współtwórczynią aplikacji psychologicznej ReApp. Projekt jest opracowywany przez Uniwersytet w Zurychu. Jak działa aplikacja?

Dzięki pytaniom o nastrój i aktywność, a także kontekst społeczny sytuacji, które program zadaje użytkownikowi kilka razy w ciągu dnia, uzyskuje on większy wgląd w swoje uczucia czy wzorce zachowań. W ten sposób łatwiej jest zauważyć, co nas stresuje i lepiej się na to przygotować lub wyeliminować takie sytuacje ze naszego życia.

Aby móc skorzystać z aplikacji, należy wysłać maila na adres podany w poniższym filmie:

 

Od kilku miesięcy niepewność towarzyszy każdemu z nas. Pamiętajmy jednak, że w sytuacjach, kiedy nasze samopoczucie drastycznie się obniżyło i mamy problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, należy zwrócić się bezpośrednio do specjalisty. Aplikacje (szczególnie te, do wykonywania samodzielnych zadań), mają charakter głównie doraźny.