12 startupów ze wsparciem finansowym od NCBR. Wszystkie zajmują się recyklingiem

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Rozstrzygnięto konkurs Innowacyjny Recykling organizowany przez Narodowe Centum Badań i Rozwoju. W efekcie 12 startupów otrzyma finansowanie na badania przemysłowe i prace eksperymentalne. Poniżej lista zwycięzców.

fot. depositphotos.com

– Granty otrzymały bardzo zróżnicowane projekty. Część z nich dotyczy przetwarzania poszczególnych frakcji, inne ich oczyszczania, a jeszcze inne odzyskiwania wartościowych metali. Projekty te łączy jednak innowacyjny charakter i duży potencjał, dający nadzieję na prawdziwy przełom w branży. Liczymy, że część z nich znajdzie zastosowanie nie tylko w Polsce, ale również za granicą – mówi dyrektor NCBR Maciej Chorowski.

Spośród 27 projektów, które brały udział w konkursie, jedynie dwunastu przyznano finansowanie. Pełna lista znajduje się poniżej:

1. Perfekt – Innowacyjna technologia recyklingu chromu z materiałów odpadowych.

2. Antonino Francica AF Evolution – Technologia CPC, przemysłowa technologia ciągłego plastycznego przetwarzania odpadów poprodukcyjnych typu wióry aluminium.

3. Kuca – Recyklingowa technologia wytwarzania elementów złącznych na bazie stopów miedzi dla sieci trakcyjnych.

4. Rado – Opracowanie technologii recyklingu miedzi z odpadów kabli i przewodów z żelem hydrofobowym i ze stalową linką nośną, która umożliwi w jednym procesie uzyskanie dendrytycznych proszków miedzi.

5. Recykl Organizacja Odzysku – Innowacyjna technologia dewulkanizacji gumy metodą ciągłą.

6. Nicrometal – Opracowanie innowacyjnej technologii oczyszczania odpadów poprodukcyjnych z superstopów na bazie niklu i stopów tytanu.

7. Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” – Demonstracja w warunkach operacyjnych innowacyjnego procesu wytwarzania koncentratu flotacyjnego Zn-Pb-Ag celem zwiększenia odzysku Ag i Zn ze szlamów z procesu ługowania prażonki cynkowej kluczem do efektywnego zagospodarowania odpadów wydobywczych po przeróbce rud cynku i ołowiu.

8. Zakład Działalności Innowacyjnej „Innovator” – Intensyfikacja odzysku renu i innych metali z odpadów złomów superstopów.

9. Ceramika Paradyż – Opracowanie i potwierdzenie ostatecznej formy innowacyjnej technologii otrzymywania na bazie wielogatunkowego szkła odpadowego pełnowartościowych, okładzinowych płytek ceramicznych stanowiących przełom w branży.

10. Instytut Urzadzeń Ekstrakcyjnych – Opracowanie technologii oraz instalacji do usuwania impregnatów z drewna i odzysku surowców drewnianych.

11. Remondis – Innowacyjna technologia kompleksowego zagospodarowania poszczególnych frakcji ziarnowych gruzu budowlanego wydzielonego z odpadów rozbiórkowych.

12. Agencja Ochrony Środowiska Ekopark P.Stanger i Wspólnicy – Opracowanie technologii odzysku metali szlachetnych i metali ziem rzadkich do produkcji elementów węglanowych ogniw paliwowych.

Kwalifikacje

Do udziału w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaproszono przedsiębiorstwa zajmujące się kilkoma obszarami. Wśród nich znajdują się: odzysk odpadów sektora metali nieżelaznych, odpadów wydobywczych węgla kamiennego, odpadów ze szkła, ceramiki, materiałów budowlanych, a także drzewnych.

Przedstawiciele NCBR tłumaczą, że pomysłodawcy zgłoszonych projektów mogli starać się o dofinansowanie prowadzonych badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych.

Nowoczesna gospodarka

– Umiejętność efektywnego wykorzystania odpadów jest cechą nowoczesnej gospodarki, w której ważne miejsce zajmuje troska o środowisko naturalne – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, cytowany w komunikacie prasowym. Dodaje, że recykling to z jednej strony nowe perspektywy ekonomiczne, zaś z drugiej realne działanie na rzecz poprawy naszego otoczenia.

Jego zdaniem, nie da się przecenić rozwiązań, które nie tylko pozwolą nam dokonać rozwojowego skoku, ale równocześnie przyczynią się do poprawy jakości powietrza, wody czy gleby. Tego typu projekty mają jego pełne poparcie.