120 mln euro dla startupów gamingowych. Powstał fundusz ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

120 mln euro dla startupów gamingowych. Powstał fundusz ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A

Udostępnij:

Na rynku pojawił się nowy fundusz inwestycyjny. ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A , o którym mowa, w ciągu pięciu lat zainwestuje 120 milionów euro w innowacyjne projekty gamingowe oraz stworzy wioskę gamingową, w której studia będą tworzyć gry.

Inwestycja przed IPO

ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A zainwestuje zarówno w dojrzałe startupy gamingowe, które posiadają w swoim portfolio gry odnoszące sukcesy na nowych platformach oraz są na 9-14 miesięcy przed IPO, jak i projekty będące na wczesnym etapie rozwoju. Taka strategia inwestycyjna ma spełnić dwa cele. Po pierwsze zminimalizować ryzyko inwestycyjne i po drugie wejść w inwestycję w projekty na etapie pre-IPO.

– Zamierzamy wykorzystać nasze kontakty w branży i inwestować w projekty AAA+ z najlepszymi zespołami i studiami gamingowymi na bardzo wczesnym etapie – zarówno z Polski, jak i z zagranicy – mówią przedstawiciele ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A.

Dodają, że realizowane przez ich fundusz inwestycje ukierunkowane są na stabilne, nowatorskie projekty gamingowe o dużym potencjale rynkowym. Bez ich udziału tego typu transakcje byłyby bardzo trudne do zrealizowania. Szczególnie jeśli chodzi o drobnych inwestorów, którzy „z ulicy” chcieliby wejść w inwestycje na wczesnym etapie.

– Dlatego nasz fundusz umożliwia inwestowanie nie tylko dużym, ale również drobnym inwestorom prywatnym, posiadającym od 20 tys. do 100 tys. złotych – mówią.

Nadzór nad inwestycjami i samym funduszem będzie prowadził Robert Łapiński, który w ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A pełni funkcję partnera zarządzającego. Z branżą gamingową przedsiębiorca związany jest od lat. Wydaje magazyn poświęcony grom wideo Pixel oraz miesięcznik o tematyce gier konsolowych PSXExtreme. Do tego jest organizatorem wydarzenia PixelHeaven2020 i członkiem Rady Fundacji Indie Games Polska.

Pierwsze sukcesy funduszu

Nowo powstały fundusz inwestycyjny już może pochwalić się pierwszymi sukcesami. Pod koniec sierpnia tego roku podpisał dwie umowy na objęcie pakietów B o łącznej wartości 5,1 mln złotych. Mowa o porozumieniach zawartych z MobileFabric i VRFabric, spółkami-córkami należącymi do firmy SimFabric.

MobileFabric koncentruje się na wykonywaniu symulatorów i gier oraz tworzeniu własnych produkcji na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Spółka MobileFabric podpisała porozumienie o współpracy ze spółką PlayWay, która zobowiązała się użyczyć swoją infrastrukturę wydawniczą i tytuły z własnego portfolio. W związku z tym pierwszą grą, którą MobileFabric planuje wydać jeszcze w 2020 roku, będzie Thief Simulator Mobile – przebój, który sprzedano w liczbie 400 000 sztuk na PC, 400 000 na Nintendo Switch i 100 000 na PS4. Kolejnymi grami, które spółka planuje wydać w 2021, będą Train Mechanic Simulator Mobile (ponad 50 000 sztuk na PC) oraz kontynuacja przeboju SimFabric – Farm Expert Mobile 2021 (ponad 2,5 mln egzemplarzy na urządzenia mobilne oraz przeszło 100 000 sztuk na Nintendo Switch).

Natomiast VRFabric koncentruje się na wykonywaniu symulatorów i produkcji gier na gogle VR. Pierwszym tytułem spółki będzie popularny i znany z komputerów stacjonarnych symulator Train Mechanic Simulator, którego stworzenie i wydanie planowane jest jeszcze w tym roku. Do tego VRFabric planuje wydać cztery następujące tytuły: Moon Village VR; Flipper Mechanic Simulator VR; Mushrooms: Forest Walker VR oraz horror psychologiczny Cthulhu: Books of Ancients VR.

– Ponadto negocjujemy współpracę z dużą marką o globalnym zasięgu. Dzięki tej inwestycji wydalibyśmy gry klasy AAA+ na komputery stacjonarne, konsole i urządzenia mobilne. Na razie możemy powiedzieć tylko tyle, że to znana marka o 22 letniej historii i gigantycznym sukcesie komercyjnym. Jej produkty mają ogromnym potencjał na powtórzenie sukcesu po przeniesieniu do świata gier. Umowę planujemy sfinalizować do grudnia 2020 – mówią przedstawiciele ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A.

Pierwsza w Polsce wioska gamingowa

Obok wcześniej wspomnianych sukcesów nowo powstały fundusz rozpoczyna współpracę z włodarzami Katowic. Wspólnie oba podmioty stworzą Game Village, czyli pierwszą w Polsce i tej części Europy wioskę gamingową. Twórcy gier znajdą w niej zaplecze biurowo-technologiczne, halę z budynkami laboratoryjno-symulacyjnymi oraz budynki typu bungalow, stanowiące zaplecze wypoczynkowe i bazę noclegową dla pracowników. Do ich dyspozycji będzie również SPA.

– Prowadzimy intensywne rozmowy na temat rozpoczęcia inwestycji z przedstawicielami Urzędu Miasta Katowice, którzy już wyrazili zainteresowanie naszym projektem, tym bardziej że sami mają wpisany w zakres swojej strategii inwestycyjnej projekt Hubu Technologicznego Gier, który w ciągu najbliższych kilku lat ma powstać w okolicach osiedla Nowy Nikiszowiec – mówią przedstawiciele ASI Gaming Investment Group. Sp. z o.o. S.K.A.

 

Artykuł powstał we współpracy z  ASI Gaming Investment Group Sp. z o.o. S.K.A