15 fintechów z regionu CEE, które warto obserwować 

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

15 fintechów z regionu CEE, które warto obserwować 

Udostępnij:

Fintech to bardzo prężnie rozwijająca się branża. Między innymi dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się projektom z obszaru usług płatniczych w regionie CEE. Oto firmy, które naszym zdaniem warto obserwować.

Od kiedy wprowadzono otwartą bankowość wszyscy zaczęli intensywnie interesować się branżą usług płatniczych. Niemal we wszystkich państwach w Europie zaczęły powstawać firmy technologiczne oferujące różnego rodzaju rozwiązania finansowe. Obserwując ten trend postanowiliśmy zrobić zestawienie w naszej opinii najciekawszych projektów z regionu CEE.

BLIK (Polska)

To ogólnokrajowy, powszechny standard płatności. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych w Polsce. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Z rozwiązania można korzystać już w 2/3 terminali płatniczych oraz w 95 proc. bankomatów nad Wisłą. Ilość transakcji Blikiem rok do roku wzrasta o 126 proc.. Tylko w 2019 r. użytkownicy BLIKA wykonali 10,5 mln natychmiastowych przelewów. Blik udostępniany jest obecnie przez Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska oraz Getin Bank.

Spendee (Czechy)

To startup, który powstał w 2017 roku w Pradze. Rozwiązanie, które oferuje to narzędzie do analizy dochodów i wydatków użytkownika. Zebrane informacje przedstawiane są w formie infografik. W 2018 roku firma zdobyła dofinansowanie od akceleratora Google Developers Launchpad. Natomiast w 2019 roku zdobyła tytuł Best Fintech Startup w szóstej edycji Central European Startup Awards.

Finax (Słowacja)

To robo-doradca, który pomaga przy inwestowaniu w ETF-y, czyli fundusze oparte o indeksy giełdowe. Algorytm Finaxu pokazuje klientowi idealnie dopasowany portfel uwzględniający wiedzę i stosunek do ryzyka. Startup pod koniec 2019 roku wszedł do Polski.

Family Finances (Węgry)

To startup oferujący rozwiązania z zakresu bankowości mobilnej dla instytucji finansowych. Portfolio produktowe firmy składa się z 4 rozwiązań: RocketMoney, czyli menedżer, który umożliwia rodzicom i dzieciom wysyłanie, oszczędzanie i wydawanie pieniędzy na wspólnej platformie; Edutainment, czyli platforma podnosząca świadomość finansową nastolatków; Drops, czyli rozwiązanie do przelewów pieniężnych P2P oraz SpendInvest narzędzie do inwestowania.

NEO Finance (Litwa)

To szybko rozwijająca się platforma kredytowa P2P z siedzibą w Wilnie. Startup został założony w 2015 roku. Natomiast w 2018 roku zdobył 220 tys. euro i w wyniku programu Soft-Landing pozyskał od Crosspring inwestycję o wartości 71 tys. euro, a w 2019 roku pomyślnie przeprowadził IPO, sprzedając 192 907 akcji za ponad 605 tys. euro, jak również otworzył biuro w Holandii.

Vialet (Łotwa)

To założony w 2017 roku startup, który oferuje narzędzie do zarządzania finansami. Użytkownicy Vialet mogą otrzymać własną kartę VIALET Mastercard, otworzyć konto, przelewać środki i zarządzać swoimi finansami w dowolnym miejscu i czasie, bo wszystko odbywa się online. Start oferuje szereg korzyści, takich jak m.in. bezpłatne wysyłanie pieniędzy za granicę w Europie, 3-minutowy czas otwarcia konta, bezpłatny przelew za granicę.

Salv (Estonia)

To firma założona w 2018 roku, która rewolucjonizuje sektor bezpieczeństwa finansowego za pomocą inteligentnych technologii. Narzędzie, które stworzyła firma wykrywa 1-2 proc. przypadków prania pieniędzy w Internecie na całym świecie. Rozwiązanie Salv w zakresie ochrony danych łatwo integruje się z istniejącym środowiskiem IT banków. Banki uzyskują pełny nadzór nad zarządzaniem, jednocześnie radykalnie zwiększając swoje działania w zakresie zgodności z przepisami i sprawozdawczości. W ciągu 2 lat firma zatrudniła ponad 30 osób, a w 2019 roku zebrała 1,8 mln euro.

PayUkraine (Białoruś)

To startup, który został co prawda założony w Polsce, ale jego twórcami są dwaj obywatele Białorusi: Evgen Chomton i Aliaksander Horlacha. Stworzyli oni platformę internetową i aplikację mobilną, które zapewniają najtańsze na polskim rynku przelewy pieniężne na Ukrainę. Firma powstała w 2019 roku, a na ten moment za pośrednictwem jej narzędzia można dokonywać transakcji z 14 krajów na Ukrainę.

Ljubljana (Słowenia)

To  startup, który stworzył platformę finansową typu all-in-one, która łączy inwestorów indywidualnych z rynkiem doradców regularnego finansowania. Założona w 2017 roku platforma integruje zarządzanie cryptocurrency z tradycyjnymi zagadnieniami planowania podatkowego i doradztwa. Użytkownicy mogą łączyć konta i przydzielać zasoby pomiędzy trzy połączone portfele w celu kompleksowego przeglądu swoich osobistych finansów. Użytkownicy mogą tworzyć własne kryptoportfolio, na bieżąco śledzić nowości, a nawet pobierać e-booki z dostępnej biblioteki. Ponadto, użytkownicy mogą wybierać spośród sprawdzonych doradców i komunikować się z nimi za pośrednictwem platformy.

Oradian (Chorwacja)

To startup, który tworzy oprogramowania dla banków, skupiając się na obszarze mikrofinansów w krajach rozwijających się. Firma współpracuje z instytucjami oferującymi usługi z zakresu mikrofinansów, a celem jej działania jest ubankowienie społeczeństwa. Ostatnio fintech pozyskał ponad 100 tysięcy funtów dofinansowania na dalszy rozwój swojego produktu. Firma działa już w Nigerii, Ghanie, Malawi i Liberii, a niebawem wejdzie na rynek w Filipinach.

Moneda (Bośnia i Hercegowina)

To rozwijająca się firma pożyczkowa z Bośni i Hercegowiny. Dzięki wykorzystaniu innowacji w zakresie technologii i przejrzystych praktyk biznesowych, Moneda zamierza zwiększyć dostępność pożyczek, a także zaoferować obywatelom Bośni i Hercegowiny proste i szybkie rozwiązania dotyczące zaspokajania krótkoterminowych potrzeb związanych z płynnością finansową. Od początku działalności w maju 2019 roku, Moneda otworzyła drzwi do 7 oddziałów w całym kraju.

Uhura Solutions (Czarnogóra)

Firma specjalizuje się w rozwiązaniach sztucznej inteligencji (AI), która odczytuje i rozumie umowy oraz porozumienia w sposób zbliżony do człowieka, aby przyspieszyć proces przeglądu i podejmowania decyzji w instytucjach finansowych. Rozwiązanie automatycznie wyodrębnia dane i klasyfikuje treść, dokładnie i automatycznie przegląda umowy oraz prowadzi automatyczne sporządzanie umów. Moduły przeglądania i uczenia się pozwalają użytkownikom na monitorowanie i kontrolowanie zachowania SI. Dodatkowo, wbudowane metryki i algorytmy oferują zaawansowane przetwarzanie danych i statystyki, które umożliwiają raportowanie w czasie rzeczywistym wydajności rozwiązania.

Symmetric (Albania)

Firma powstała w 2010 roku w Tiranie. Firma rozpoczęła swoją działalność, świadcząc głównie usługi doradcze w zakresie aplikacji płatniczych, optymalizacji procesów biznesowych i re-inżynierii procesów biznesowych. Od 2010 roku Symmetric udziela wsparcia różnym klientom w Albanii w sektorze finansowym, telekomunikacji, firmach dystrybucyjnych, handlu detalicznego, hotelarstwie, budownictwie, itp.

Cash Credit (Bułgaria)

To wiodąca bułgarska firma z branży fintech. Oferuje ona kredytowanie detaliczne i pożyczki online. Firma wykorzystuje unikalny model biznesowy polegający na współpracy z operatorami sieci komórkowych. Dzięki czemu można łatwiej ocenić zdolność kredytową oraz udzielić szybszych pożyczek. Na początku 2017 roku Cash Credit, jako pierwsza firma na świecie, przyznała pożyczkę poprzez aplikację Viber.

Beez (Rumunia)

Aplikacja mobilna, która zapewnia lojalność klientów poprzez cashback. Założona w 2018 roku firma ma na celu pomóc w edukacji kupujących online i zachęcić ich do oszczędzania pieniędzy podczas zakupów online, za pośrednictwem swojej strony internetowej i aplikacji. Firma Beez opracowała system cashback dla kupujących, a także oferuje nieoprocentowane kredyty na zakupach online. W 2019 r. firma rozszerzyła swoją działalność z Rumunii, obsługując również klientów w Wielkiej Brytanii.