15 książek polecanych przez polskich startupowców (cz.4)

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

15 książek polecanych przez polskich startupowców (cz.4)

Udostępnij:

Co tym razem czytają founderzy? Tym razem rekomendacji udzielili Agata Frankiewicz (CEO & Founder DEKO EKO), Łukasz Klab (CEO & Founder Animalhotels), Sławek Mokrzycki (Co-founder Znajdź Gabinet), Mateusz Sikora (Co-founder Rebench) oraz Lucy Szaszkiewicz (CEO & Co-founder 1Strike.io).

Agata Frankiewicz, CEO & founder DEKO EKO

„Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości” David R. Hawkins

Książka magiczna, która całkowicie zmienia sposób odczuwania i patrzenia na emocje. Hawkins w genialny sposób opisuje poszczególne poziomy świadomości człowieka i to, jak wpływają one na energię, którą emitujemy na co dzień. To książka dla każdego, kto ceni rozwój osobisty i szuka równowagi.

„The 5AM Club: Own Your Morning. Elevate Your Life” Robin Sharma

Czyli o tym, jak dobrze rozpoczęty poranek, który masz tylko dla siebie, potrafi odmienić twoje życie, a już na pewno twoją kreatywność, sposób myślenia i nastawienie na cały dzień.

Ja również wstaję codziennie o godzinie 5-6 rano, mimo że kiedyś godzina 7 rano wydawała mi się nieludzką porą. Dzięki temu mam czas na chwilę medytacji, wyciszenia, kreacji, ale także zaplanowania sobie dnia w zgodzie z sobą. O 5 rano nasz umysł jest najświeższy i najbardziej otwarty na podszepty intuicji, kreatywne rozwiązania i genialne przemyślenia. To chwila tylko dla ciebie.

„Atlas zbuntowany” Ayn Rand

Może nie jest to książka stricte biznesowa, ale na pewno o duchu przedsiębiorczości i geniuszu głównych bohaterów. O tym, co wprawia świat w ruch, jak genialny przedsiębiorca zamienia się w bezwartościowego playboya oraz dlaczego wielki przemysłowiec pracuje dla własnego upadku. Lektura długa, ale niezwykle wciągająca.

Łukasz Klab, CEO&founder animalhotels

„Ekonomia wdzięczności” Gary Vaynerchuk

To książka, z której tezy w pełni do mnie przemawiają i doskonale oddają moje podejście do prowadzenia biznesu. Identyfikuję się z wartościami promowanymi przez Gary’ego Vaynerchuka – autentyczność, szczerość i wdzięczność w relacjach z klientami oraz partnerami biznesowymi. Te zasady są mi szczególnie bliskie, dlatego ta książka zajmuje ważne miejsce w mojej biblioteczce.

„Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” Charles Duhigg

„Siła nawyku” pomogła mi zrozumieć, jak codzienne nawyki kształtują nasze życie i decyzje. Duhigg doskonale wyjaśnia, jak możemy zmieniać nasze nawyki, by osiągać lepsze rezultaty zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. To podejście znacząco wpłynęło na moje codzienne działania i sposób myślenia.

„Zjedz tę żabę!” Brian Tracy

Brian Tracy i jego książki były jednymi z pierwszych, które przeczytałem na temat rozwoju osobistego. „Zjedz tę żabę!” to książka, którą do dziś pamiętam, być może ze względu na chwytliwy tytuł. Przypomina mi, aby zaczynać od najważniejszych i najtrudniejszych zadań każdego dnia.

Warto przeczytać: 23 książki polecane przez polskich inwestorów (cz.1)

Sławek Mokrzycki, co-founder Znajdź Gabinet

W ostatnim czasie przeczytałem sporo pozycji i bardzo trudno jest mi podać trzy konkretne tytuły. Pomyślałem więc, że zostawię te książki, które od dłuższego czasu leżą obok mojego łóżka i do których systematycznie wracam. Przy okazji pojawiła się refleksja, że, moim subiektywnym zdaniem, autorów tych książek łączą cechy wspólne. Są bezpośredni, często niszczą status quo i myślą w niekonwencjonalny sposób. A to wydaje mi się być ważne, gdy chce się budować wielkie rzeczy.

„Najtrudniejsze w tym, co trudne. Prowadzenie biznesu, gdy nie ma prostych odpowiedzi” Ben Horowitz

Prosto, konkretnie i … niebywale trafnie. Tematyka nie jest kolejnym odgrzewanym kotletem. Czytając ją, ma się poczucie rozmowy z bardzo doświadczonym kolegą, który opisuje to, co przeżył, a nie to, co przeczytał. Część z lekcji, które opisuje Ben, już przeżyłem. Część, z dużym prawdopodobieństwem jeszcze na mnie czyha, a mając tę książkę w głowie albo im zapobiegnę, albo przynajmniej będą mniej bolesne.

„Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość” Blake Masters, Peter Thiel

Otworzyć innowacyjny startup w czasach, kiedy bardzo duża ilość potrzeb jest już zaopiekowana, było niełatwe już wcześniej. Ale teraz, gdy founderzy mają do dyspozycji sztuczną inteligencję, poziom trudności wskoczył na zupełnie inny level. Z założenia książka ma być odpowiedzią na ten problem i wspierać w tworzeniu innowacji oraz tworzenia monopolu. Czy tak jest? Moim zdaniem tak.

„Zasady. Życie i praca” Ray Dalia

Trudno mi było podać taką pozycję, ponieważ … praktycznie nie czytam nic innego niż treści biznesowe. Z jakiegoś durnego powodu mam poczucie, że tracę wtedy czas. To samo zresztą mam w odniesieniu do kina. Jest jednak jedna książka którą uwielbiam a jej autor otworzył mi oczy, na wiele ważnych aspektów życia. Książka co prawda jest napisana przez inwestora i przedsiębiorcę, ale w gruncie rzeczy jej treść można przełożyć na wiele płaszczyzn codziennego życia. Uwielbiam tę pozycję z jednej strony za to, że uczy budować procedury w życiu osobistym, z drugiej pokazuje, jak podejmować trudne decyzje a z trzeciej jak żyć według zasad. Własnych zasad.

Mateusz Sikora, co-founder Rebench

Ta selekcja może być specyficzna, ale tak jak w Rebench, gdzie łączymy biznes, technologię i zrównoważony rozwój, tak i w tych lekturach starałem się wyszukać połączenia ekonomii ze słowem „zrównoważony”. Dlatego polecane przeze mnie książki są bardziej z segmentu „wizja” niż „egzekucja”. A wiemy, jak czasem potrzebny jest zoom-out na nasz biznes.

„Small is Beautiful” E. F. Schumacher

Ta książka ma 50 lat. To niepojęte, bo Schumacher przewidział to, co dzieje się dzisiaj na styku biznesu i zrównoważonego rozwoju. To może nie jest stricte biznesowy poradnik, ale dla mnie osobiście to stymulujące intelektualnie, fundamentalne dzieło o ekonomii, wyprzedzające swoje, a nawet nasze czasy. W skrócie – Schumacher podważa dominującą po kryzysie naftowym narrację o wzroście gospodarczym i nieustannym dążeniu do większej produkcji i argumentuje na rzecz małych, lokalnych modeli, które są bardziej zrównoważone i etyczne. Skłaniające do refleksji, poszerzające horyzonty myślowe o to, co naprawdę znaczy „sukces” w biznesie.

„Let My People Go Surfing: The Education of a Reluctant Businessman” Yvon Chouinard

Historia i wartości brandu znanego wszystkim ludziom w świecie startupów i VC, została opisana jako biografia Yvon Chouinarda, założyciela Patagonii, biznesmena, wspinacza, ekologa. Dla mnie to Steve Jobs impaktowych biznesów. W książce współtworzonej z Naomi Klein znajdziecie filozofię, która stoi za sukcesem marki. Mimo wielu kontrowersji wokół brandu, to fantastyczny zbiór różnych praktyk i przykładów, w tym marketingowych, dotyczących tego, jak można przenieść wizję i wartości foundera w każdy element struktury firmy.

„Erystyka. Sztuka prowadzenia sporów” Arthur Schopenhauer

I ostatnia pozycja to książka pozabiznesowa, ale bardzo praktyczna w obszarze zawodowym, która wpłynęła na mój sposób obserwacji i komunikacji z ludźmi. „Erystyka” Schopenhauera to nie tylko analiza argumentacji, to zdemaskowanie tego, jak często w debatach i dyskusjach zamiast dążyć do prawdy, ludzie skupiają się na zwycięstwie w argumentacji – skądś to znamy, prawda? W książce opisany jest zbiór taktyk i sposobów na to, jak się przed nimi bronić. A może być to przydatne w negocjacjach i w codziennych interakcjach „dynamicznego środowiska pracy”, gdzie umiejętność argumentacji i dyskusji w uporządkowany sposób ma ogromne znaczenie.

Lucy Szaszkiewicz, CEO & co-founder 1Strike.io

Czytam i słucham bardzo dużo, najczęściej właśnie 3 książki symultanicznie (inspirującą rozwój osobisty, branżową i biznesową), dlatego bardzo trudno było mi wybrać moje top 3. Nie będę powielać najbardziej oczywistych tytułów, składających się na almanach wśród znanych founderów, a które i mnie ukształtowały („Zero to One” P.Thiela, „The Hard Thing About Hard Things” B. Horowitzm „Crossing the Chasm” G. A. Moore’a, „Włącz się do gry” S.Sandberg, „Człowiek w poszukiwaniu sensu” V.E.Frankl, czy, moim zdaniem absolutny must read, „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” D.Kahnemana, noblisty z którym miałam zaszczyt zamienić kilka słów na żywo i poczuć energię jego sarkastycznej natury i bezkompromisowej przenikliwości).

Wybrałam więc książki polecone mi lub otrzymane od ważnych, inspirujących, mądrych i wspierających osób, które szczerze cenię i podziwiam! To z pewnością miało wpływ również na moją percepcję i takimi właśnie osobami polecam się otaczać!

„Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy” Nassim Nicholas Taleb

To książka, która zmieniła mój sposób myślenia o niepewności i chaosie. Nassim Taleb znany jest ze swojego kontrowersyjnego stylu, wprowadza koncepcję antykruchości, czyli zdolności do rozkwitu w obliczu coraz powszechniejszych wstrząsów i zmienności. Jego teza, że niektóre rzeczy rozwijają się dzięki stresowi i przypadkowości, była dla mnie zarówno prowokacyjna, jak i inspirująca. Taleb w swojej analizie dzieli świat na trzy ponadczasowe i uniwersalne kategorie: kruche, wytrzymałe i antykruche.

Imponuje mi, że autor nie boi się krytykować uznanych autorytetów, a jego erudycja i pasja do tematu sprawiają, że książka jest nie tylko zrozumiała, pouczająca, ale i pełna życia.

Dzięki tej książce nauczyłam się, jak przekształcać wyzwania w możliwości. To lektura, która zachęca do działania i myślenia w nowy sposób o decyzjach, inwestycjach i życiu osobistym. Taleb przypomina, że w świecie pełnym niepewności, nasza zdolność do adaptacji i nauki z doświadczeń jest kluczem do sukcesu. Zawdzięczam ją mojemu wieloletniemu przyjacielowi i mentorowi Leszkowi Maśniakowi.

„Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” Hans Rosling

To niezwykła książka, która otwiera oczy na rzeczywistość, zaskakując prostotą, humorem i głębią. Hans Rosling, łącząc wielopokoleniową i różnorodną wiedzę (w towarzystwie syna i synowej), obnaża nasze instynkty, które kształtują często błędny sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości.

Wydaje nam się, że świat jest pełen katastrof i wojen, a ludzie żyją w ubóstwie i cierpieniu. Jednakże autor pokazuje, że realia są znacznie bardziej złożone i pozytywne. Zamiast skupiać się na negatywnych informacjach, Rosling zachęca nas do spojrzenia na dane i statystyki, które pokazują, że wiele aspektów życia na świecie uległo znacznej poprawie.

Struktura książki opiera się o dziesięć instynktów, takich jak np.: instynkt negatywności czy podziałów przez instynkt generalizacji, aż po instynkt strachu. Roslingowie prowadzą nas przez labirynt ludzkich emocji i uprzedzeń. Każdy z tych instynktów jest ilustrowany przykładami, które pomogły mi nauczyć się, jak myśleć krytycznie i opierać swoje opinie na rzetelnych faktach, a nie na stereotypach i emocjach.

Zdecydowanie polecam „Factfulness” każdemu, kto pragnie zrozumieć świat w bardziej realistyczny sposób. To nie tylko książka o statystykach, ale przede wszystkim o ludziach, ich historiach i możliwościach, które przed nami stoją. Po jej przeczytaniu zyskałam nie tylko wiedzę, ale także nadzieję na lepszą przyszłość.

Bo, jak pisze autor, to nowa postawa na bycie zrelaksowanym i głoszenie tylko przekazów o rzeczach, które są oparte na weryfikowalnych faktach. To bardzo relaksujące, ponieważ nie zderzasz się z niespodziankami w życiu, jeśli masz silne dane, które są oparte na liczbach, a nie kulturowych lub osobistych przekonaniach podatnych na urazę.

„Factfulness” to książka, która zmienia perspektywę. Szczególnie ważna i aktualna w dobie dzisiejszej dezinformacji, fake newsów i pesymistycznych narracji.

Bardzo polecam fascynujące TED-y Szwedzkiego statystyka, które oglądałam z wypiekami i fascynacją, lepsze od niejednego stand-upu i ogromnie dziękuję za polecenie mi tej osobowości przez jego żeńskie alter ego – Janinę Bąk.

„Szczeliny istnienia” Jolanta Brach-Czain

Moja osobista perełka – nie dajcie się zwieść jej niepozornym rozmiarom (!!!). Książeczka ma potężną moc! To zbiór zaskakujących, sensualnych esejów, które eksplorują egzystencjalne aspekty zwykłej codzienności, mającej (ku mojemu szczeremu zaskoczeniu) głęboki wymiar filozoficzny.

Autorka malowniczo, a momentami szokująco, obrazuje, że nasze życie w dużej mierze składa się z rutynowych czynności, które, choć mogą wydawać się banalne, są kluczowe dla zrozumienia sensu istnienia. Wprowadziła mnie do wielomiesięcznej zadumy nad tym, jak naprawdę żyjemy, co prowadzi do głębszego zrozumienia siebie, innych i otaczającego świata. Tę pozycję otrzymałam, będąc w kryzysie, od bliskiej memu sercu i duszy, “role model” całego pokolenia liderek – Joanny Mosiej Sitek.

Zajęło mi sporo czasu, aby dojrzeć do niektórych rozdziałów i będę do tej pozycji z pewnością wracać jeszcze nie raz.

Warto przeczytać: Polskie podcasty dla startupowców warte słuchania

Podsumowanie

  1. „Technika uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości” David R. Hawkins
  2. „The 5AM Club: Own Your Morning. Elevate Your Life” Robin Sharma
  3. „Atlas zbuntowany” Ayn Rand
  4. „Ekonomia wdzięczności” Gary Vaynerchuk
  5. „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” Charles Duhigg
  6. „Zjedz tę żabę!” Brian Tracy
  7. „Najtrudniejsze w tym, co trudne. Prowadzenie biznesu, gdy nie ma prostych odpowiedzi” Ben Horowitz
  8. „Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość” Blake Masters, Peter Thiel
  9. „Zasady. Życie i praca” Ray Dalia
  10. „Small is Beautiful” E. F. Schumacher
  11. „Let My People Go Surfing: The Education of a Reluctant Businessman” Yvon Chouinard
  12. „Erystyka. Sztuka prowadzenia sporów” Arthur Schopenhauer
  13. „Antykruchość. Jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy” Nassim Nicholas Taleb
  14. „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” Hans Rosling
  15. „Szczeliny istnienia” Jolanta Brach-Czain

Czytaj także: