17 mln PLN na nowe metody produkcji mięsa komórkowego: inwestycyjny sukces uFraction8, polsko-szkockiego medtecha

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

17 mln PLN na nowe metody produkcji mięsa komórkowego: inwestycyjny sukces uFraction8, polsko-szkockiego medtecha

Udostępnij:

Szkocko-polska grupa firm biotechnologicznych uFraction8 założona i prowadzona przez polkę dr Monikę Tomecką pozyskuje inwestycję w wysokości 3,4 mln funtów brytyjskich, tj. ponad 17 mln złotych.

uFraction8 z siedzibą w Falkirk w Szkocji oraz w Poznaniu w Polsce, opracowała technologię umożliwiającą optymalizację procesów biotechnologicznych zwiększających ich wydajność. Dzięki dużej skalowalności i przystępności cenowej, firma ma na celu rozwiązywanie kluczowych wyzwań globalnego sektora biotechnologicznego.

Najnowsza runda inwestycyjna obejmuje finansowanie z funduszy inwestycyjnych Foresight Group, Uniwersytetu Edynburskiego – Old College Capital, Scottish Enterprise, Alwyn Capital, Thia Ventures oraz dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Inwestycja w mikroalgi

Środki z inwestycji zostaną przeznaczone na dalszą komercjalizację technologii uFraction8, pierwotnie opracowanej w Szkole Inżynierii Uniwersytetu Edynburskiego. Rozwiązania firmy znajdują zastosowanie w kilku kluczowych sektorach, takich jak mikroalgi i separacja bio-farmaceutyczna, których wartość rynkowa do 2030 roku ma osiągnąć odpowiednio 3 miliardy dolarów i ponad 30 miliardów dolarów. Kapitał inwestycyjny wesprze także rozwój technologii, co przyczyni się do transformacji procesów produkcyjnych w przemyśle mikroalg oraz znacznego obniżenia kosztów produkcji.

Założona przez dr Monikę Tomecką i dr Briana Millera firma uFraction8 zatrudnia 7 osób. W 2022 roku firma pozyskała inwestycję w wysokości 2,5 mln funtów brytyjskich (pond 12 mln PLN) w ramach rundy finansowania prowadzonej przez Thia Ventures.

Szybciej wprowadzić rozwiązania dla alternatywnych białek

– Jesteśmy niezwykle dumni z pozyskania inwestycji, która znacznie przyspieszy nasz kolejny etap rozwoju. Wsparcie naszych inwestorów jest potwierdzeniem wartości i potencjału naszej innowacyjnej technologii. Środki te umożliwią nam szybsze wprowadzenie naszych rozwiązań na rynek, szczególnie w sektorze mikroalg i biotechnologii farmaceutycznej, a także pozwolą kontynuować badania w sektorach alternatywnych białek i rolnictwa komórkowego – komentuje dr Monika Tomecka, założycielka i CEO uFraction8.

– Z ogromną radością wspieramy Monikę i zespół uFraction8 w wprowadzaniu tej przełomowej technologii na rynek. W Foresight angażujemy się w rozwój pionierskich technologii dla zrównoważonej przyszłości. Postępy uFraction8 w dziedzinie produkcji ciągłej otwierają transformacyjne możliwości w wielu branżach, i cieszymy się, że możemy pomóc firmie osiągnąć jeszcze większy wpływ na rynek – dodaje Rubina Singh, starszy menedżer inwestycyjny w Foresight Group.

Czytaj także: