18 spółek z Polski w rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W 19. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej znalazło się aż 18 spółek z Polski. Spośród polskich firm najwyżej, bo na siódmym miejscu, znalazł się TenderHut.

 

Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii – Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młode firmy – jest to szczególne uznanie technologii, usług i produktów, które dostarczają (w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”) oraz duże firmy technologiczne, których przychody w roku 2017 przekroczyły 25 milionów euro („Wielka Piątka”). Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe.

W głównej kategorii „Fast 50” uplasowało się 18 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii „Wielka Piątka”. Drugie miejsce pod względem liczby spółek należy do Litwy, którą w głównym rankingu reprezentuje osiem firm. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji i Czechom – oba kraje reprezentuje w rankingu siedem firm. W rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” znalazły się także spółki ze Słowacji (3), Węgier (2), Łotwy (2) oraz Rumunii, Bośni i Hercegowiny, Estonii i Łotwy (po 1).

Czołówka „Technology Fast 50”

Tegorocznym zwycięzcą „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” jest producent drukarek 3D Prusa Research z Czech, który w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w rankingu. Spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich 4 lat na poziomie ponad 17 tys. proc. Na drugim miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, czeska spółka Kiwi.com, a na trzecim chorwacka firma Q Software, która debiutuje w zestawieniu.

W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie polskie firmy: TenderHut (7 miejsce) oraz Salelifter (9 miejsce).

W rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej znalazło się trzydzieści nowych spółek, sześć awansowało, a czternaście zanotowało spadek.

Polskie firmy w rankingu

Oprócz TenderHut oraz Salelifter, w rankingu Deloitte wśród najdynamiczniej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej znalazły się aż dwie spółki z Grupy Agora – Yieldbird, firma specjalizująca się w optymalizacji przychodów z reklamy programatycznej oraz Online Technologies HR (HRlink.pl), firma tworząca innowacyjne rozwiązania informatyczne dedykowane rekrutacji online.

W kategorii „Wielka Piątka”, na prestiżowym drugim miejscu, znalazła się polska firma z sektora mediów i rozrywki specjalizująca się w innowacyjnej technologii retargetingowej – RTB House. Co więcej, Luxon LED, jako jedyna firma z branży elektrotechnicznej, trafiła do elitarnego grona 50 firm z regionu Europy Środkowej. Spółka produkująca oświetlenie została założona w styczniu 2008 roku przez 3 studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy do dzisiaj wspólnie rozwijają firmę.

Kolejny rok wzrostów

Średni wzrost przychodów w 2017 w porównaniu do 2014 roku firm, które znalazły się w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe wyniósł 1 290 proc. Rok wcześniej było to 1 127 proc. (rok 2016 w porównaniu do 2013).

– Liczba zgłoszeń do naszego rankingu rośnie z roku na rok, w tym roku było ich ponad 300, co pokazuje, w jak dobrej kondycji znajduje się branża nowych technologii – mówi Agnieszka Zielińska.

Podobnie jak w poprzednich latach ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W zestawieniu jest ich aż 32. Jedenaście firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Ta ostatnia kategoria osiągnęła największy średni wzrost przychodów sięgający 2 969 proc.

W tym roku po raz trzeci przyznano nagrodę Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. Tegorocznym zwycięzcą jest litewska spółka Brolis Semiconductors, która wykorzystuje przełomową technologię fotonową w podczerwieni do opracowania nowego rodzaju czujnika, który może odczytywać parametry krwi bez konieczności jej pobierania.

Nowym elementem 19. edycji rankingu jest nagroda specjalna Social Impact Award. Jej laureatem może zostać firma, która z powodzeniem łączy rozwój innowacyjnych produktów czy usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko. Zwycięzcą pierwszej edycji została polska firma Saule Technologies, która opracowała nową generację paneli słonecznych.