Runda była prowadzona przez AIX Ventures z udziałem Thiel Bio, Founders Fund, Floating Point, Bertelsmann oraz obecnych inwestorów Giant Ventures i Obvious Ventures. Ataraxis wyszedł z ukrycia w zeszłym roku dzięki rundzie zalążkowej o wartości 4 milionów dolarów.
Ataraxis został współzałożony przez Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa, adiunkta w szkole medycznej NYU, który koncentruje się na sztucznej inteligencji.
Czytaj także: Polski medtech wychodzi z cienia: 4 miliony dolarów dla Ataraxis AI na rozwój medycyny precyzyjnej
Sztuczna inteligencja jest dużym trendem w opiece nad chorymi na raka i koncentruje się głównie na wykrywaniu raka na jak najwcześniejszym etapie. Ma to wiele sensu, biorąc pod uwagę, że rak jest mniej śmiertelny, im wcześniej zostanie wykryty. Mniej osób zadaje sobie jednak inne fundamentalne pytanie: Jeśli ktoś ma raka, czy konieczne jest agresywne leczenie, takie jak chemioterapia? Właśnie ten problem próbuje rozwiązać Ataraxis AI.
Ataraxis koncentruje się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do dokładnego przewidywania nie tylko tego, czy pacjent ma raka, ale także tego, jak będzie wyglądał jego wynik za pięć do 10 lat. Jeśli istnieje tylko niewielka szansa na powrót raka, można całkowicie uniknąć chemioterapii – oszczędzając dużo pieniędzy, unikając jednocześnie notorycznych skutków ubocznych leczenia.
Czytaj także: AI jest lepsze niż słaby lekarz, lecz nigdy tak dobre jak wybitny – Aleksandra Staniszewska (MY OVU) o AI w medtechach
Ataraxis AI planuje teraz uruchomić swój pierwszy komercyjny test na raka piersi dla amerykańskich onkologów w nadchodzących miesiącach, mówi TechCrunch współzałożyciel Jan Witowski. Aby wzmocnić uruchomienie i rozszerzyć działalność na inne rodzaje raka, startup zebrał 20,4 miliona dolarów serii A, powiedział wyłącznie TechCrunch.
Trening w oparciu o setki milionów obrazów komórek
Technologia Ataraxis jest zasilana przez model sztucznej inteligencji, który wyodrębnia informacje z obrazów komórek nowotworowych w wysokiej rozdzielczości. Model jest szkolony na setkach milionów rzeczywistych obrazów od tysięcy pacjentów, powiedział Witowski. Niedawne badanie wykazało, że technologia Ataraxis była o 30% dokładniejsza niż obecny standard opieki nad rakiem piersi, według Ataraxis.
Ataraxis chce, aby do 2030 roku opracowane przezeń testy miały wpływ na co najmniej połowę nowych przypadków raka. Zespół startupu postrzega siebie również jako pionierską firmę AI, która buduje własne modele.
– Myślę, że w Ataraxis staramy się zbudować coś, co jest zasadniczo laboratorium granicznym sztucznej inteligencji, ale do zastosowań w opiece zdrowotnej” – komentuje Jan Witowski. – Ponieważ tak wiele z tych problemów wymaga bardzo nowatorskiej technologii – dodaje założyciel spółki.
Boom na sztuczną inteligencję doprowadził do szybkiego pozyskiwania funduszy na startupy zajmujące się opieką nad chorymi na raka. Na przykład Valar Labs zebrał 22 miliony dolarów, aby pomóc pacjentom w ustaleniu planu leczenia w maju 2024 roku. Istnieje również wiele firm zajmujących się odkrywaniem leków opartych na sztucznej inteligencji w obszarze raka, takich jak Manas AI, która zebrała 24,6 miliona dolarów w styczniu 2025 roku i została współzałożona przez Reida Hoffmana, współzałożyciela LinkedIn.