– Myśląc perspektywicznie wspieramy innowacyjne projekty korzystając z różnych mechanizmów, także tych z udziałem funduszy venture capital. Zwiększają one szansę na sukces rodzimych spółek technologicznych, a jednocześnie sprawiają, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów z zagranicy, którzy widzą ogromny potencjał polskich innowatorów. Co istotne, stawiamy przy tym nie tylko na dynamiczny, ale zrównoważony rozwój. Inwestycje w nowe technologie w sektorach rolno-spożywczym i chemicznym to korzyść dla całego społeczeństwa, nie tylko dla inwestorów i twórców rozwiązań – zaznacza wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Kapitał dla innowacji
Icos Capital Fund III (ICF III) planuje zainwestować ponad 20 milionów euro w innowacyjne scaleupy działające w sektorach rolno-spożywczym, biochemikaliów i materiałów w Polsce. Fundusz zaangażował trzy europejskie korporacje jako głównych inwestorów i strategicznych partnerów: Nouryon (wcześniej AkzoNobel Specialty Chemicals), Bühler Group oraz Royal Cosun. Finansowanie pochodzi także z Funduszy Europejskich – z zarządzanego przez PFR Ventures Funduszu Funduszy PFR NCBR CVC, który współtworzy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
– Pieniądze unijne wykorzystujemy też do rozwoju sektora venture capital w Polsce, w tym w coraz bardziej liczącej się na świecie formule corporate venture capital. Fundusz ICOS III to około 20 milionów euro, z czego połowa pochodzi z programu Inteligentny Rozwój. Doceniamy, że w polskie innowacyjne spółki chcą inwestować fundusze i inwestorzy korporacyjni z zagranicy. To tylko potwierdza, że w naszym kraju jest wiele ciekawych firm z nowatorskimi pomysłami i dużym potencjałem rozwoju – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Europejski fundusz Icos obecny jest w Holandii, Polsce, Szwajcarii i Niemczech. Siedziba zespołu znajduje się w Rotterdamie. Równolegle do polskiego rynku, fundusz czynnie inwestuje w pozostałych regionach Unii Europejskiej. Icos to już trzeci fundusz CVC uruchomiony przez PFR Ventures. Dwa poprzednie to SpeedUp Energy Innovation wspierany przez PGE oraz EEC Magenta, którego inwestorem korporacyjnym jest Tauron. W 2019 roku dokonały one swoich trzech pierwszych inwestycji, o łącznej wartości ok. 13 mln PLN
– Cieszymy się, że na naszym rynku pojawiają się pierwsze fundusze CVC zasilane przez prywatne korporacje. Mamy nadzieję, że wpłynie to na lokalnych graczy i dzięki temu, by przyjrzeli się bliżej formule wykorzystywanej przez większość spółek z listy Fortune500 – mówi Maciej Ćwikiewicz, CEO, PFR Ventures.
– Stworzyliśmy już sieć funduszy VC, a teraz na polski rynek wprowadzamy kolejny fundusz CVC ukierunkowany na B+R. Dzięki temu spółki technologiczne będą mogły rozwijać się w długim okresie, korzystając z know-how naszych partnerów – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Icos angażuje korporacje i instytucje finansowe w partnerską współpracę, mającą na celu przyspieszenie wzrostu obiecujących scaleupów. Skuteczna realizacja naszego modelu biznesowego w połączeniu z dobrymi wynikami pomogły nam założyć trzeci taki fundusz z rozpoznawalnymi partnerami. Jesteśmy podekscytowani tym, że dołączył do nas inwestor instytucjonalny w postaci PFR Ventures, ponieważ otwiera nam to szerszy dostęp do polskiego ekosystemu startupów – mówi Peter van Gelderen, Dyrektor Zarządzający, Icos Capital.
Konsorcjum
Współpraca partnerska ICF III obejmuje trzy wiodące europejskie korporacje: szwajcarską Bühler Group, lidera rynku systemów i rozwiązań dla sektora rolno-spożywczego i samochodowego; Nouryon, znaną wcześniej jako AkzoNobel Specialty Chemicals, z siedzibą w Holandii; oraz Royal Cosun, wiodącą europejską spółdzielnię rolno-spożywczą oraz w obszarze biochemikaliów i materiałów, również posiadającą siedzibę w Holandii.
Konsorcjum zapewnia unikalną wiedzę o rynku, pozwalającą analizować ponad 1000 propozycji rocznie i inwestować w te najlepsze. Już wcześniej, partnerstwo gwarantowało duże zaangażowanie we wspieraniu spółek portfelowych na ich drodze do zwiększania skali działalności na rynkach przemysłowych. Wszystkie korporacje ICF III są obecne w Polsce. Ich łączny przychód za 2019 roku wyniósł ponad 10 miliardów euro
w skali światowej.
ICF III dokonał już czterech inwestycji, w cyfryzację przemysłu, rozszerzoną inteligencję (Squirro, Szwajcaria), rolnictwo precyzyjne (Gamaya, Szwajcaria), analitykę predykcyjną (Reliability Solutions, Polska, finansowana wcześniej także przez NCBR) oraz fermentację beztlenową biochemikaliów (Holiferm, Zjednoczone Królestwo). Niedługo fundusz planuje ogłosić dwie kolejne inwestycje w Polsce.
– W ostatnich latach w Polsce obserwujemy stały wzrost obiecujących spółek technologicznych, a obecnie prowadzimy rozmowy z kilkoma startupami w regionie. W połowie 2019 roku, wspólnie z EEC Magenta, przeprowadziliśmy inwestycję w krakowską spółkę Reliability Solutions. Planujemy ogłosić kilka nowych inwestycji w tym regionie w nadchodzących latach – mówi Nityen Lal, Dyrektor Zarządzający, Icos Capital.
– Mamy ambitny plan cyfryzacji, a we współpracy z Icos Capital przyglądamy się bliżej najlepszym spółkom, aby pomóc im odnieść sukces na ich rynkach oraz sprawić, że cyfrowe i zrównoważone rozwiązania przetwarzania żywności będą dostępne na naszych rynkach i dla naszych klientów. Współpracujemy z Reliability Solutions, Squirro oraz Gamaya, które naszym zdaniem oferują najlepsze rozwiązania na niektórych głównych rynkach, na których operujemy – mówi Ian Roberts, CTO Bühler Group, Szwajcaria.
– Pracujemy z Icos nad kilkoma innowacjami, w tym nad naszym partnerstwem z Photanol, aby produkować chemikalia ze światła słonecznego i CO2. Icos to skuteczna platforma do wyszukiwania, monitorowania i współpracy z wiodącymi innowacyjnymi spółkami, Icos wspiera także naszą strategię rozwoju bardziej zrównoważonych platform chemicznych dla naszych klientów – mówi Marco Waas, Dyrektor Działu Badań, Rozwoju i Innowacji w Nouryon, Holandia.
– Nasz udział w ICF III to inwestycja w poszukiwanie innowacji, które wzmacniają i poszerzają naszą działalność poprzez nawiązywanie nowej współpracy z innowacyjnymi scaleupami zarówno na naszych głównych rynkach, jak również na nowych rynkach, gdzie nasze dotychczasowe możliwości mogą sprawić różnicę. Czynnie współpracujemy z Icos oraz pozostałymi korporacyjnymi partnerami w funduszu prowadzących działalność komplementarną, ale skupiającymi się na podobnych możliwościach cyfryzacji oraz wyzwaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Albert Markusse, CEO Royal Cosun, Holandia.
Od 2005 roku Icos Capital wsparł 18 ambitnych startupów oraz scaleupów na pograniczu sektora cyfrowego i zrównoważonego rozwoju. Poprzez wspólne podejmowanie ryzyka Icos Capital wsparł i nadal wspiera spółki o wysokim potencjale transformacji sektorów rolno-spożywczych i (bio)chemikaliów z innowacjami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i cyfryzacji przemysłu. Dzięki ponad 80-letniemu doświadczeniu całego zespołu, nadal zapewnia on finansowanie na najwyższym poziomie, przyciąga wiodące korporacje i stosuje interaktywne podejście, jeśli chodzi o partnerstwo z bardzo innowacyjnymi startupami w branży.
Więcej informacji o PFR NCBR CVC znajduje się na stronach NCBR i PFR Ventures. Informacje o Icos III dostępne są na stronie www.icoscapital.com