– Big data, analityka i internet rzeczy to są trendy, które od kilku lat konsekwentnie zajmują trzy pierwsze miejsca. Natomiast fintech coraz mocniej rośnie. Jest to coraz bardziej popularna branża, w której też da się zarobić coraz więcej pieniędzy – mówiła w rozmowie z nami Julia Krysztofiak-Szopa ze Startup Poland.
I rzeczywiście doniesienia o kolejnych inwestycjach oraz pojawiających się nowych startupach w tej branży, potwierdzają, że fintech rośnie w siłę. Przyjrzyjmy się zatem polskim fintechom, które mają szansę na ogromny sukces.
Oto lista 20 fintechów, które warto obserować:
Firma Autenti powstała w Poznaniu w 2012 roku. Jej założyciele Grzegorz Wójcik, Łukasz Rzepecki, Tomasz Plata i Bartosz Wojciechowski stworzyli platformę dzięki której można wysyłać dokumenty do podpisu elektronicznego i podpisywać je. Na samym początku fintech rozdał 150 kodów dostępu dla różnych firm z prośbą o feedback. Jak się okazało przedsiębiorcom bardzo spodobało się rozwiązanie.
Autenti wygrało polską edycję hackatonu organizowaną przez bank BNP Paribas. Natomiast podczas finału w Paryżu szefostwo banku zapowiedziało, że będzie chciało w przyszłości wdrożyć rozwiązanie Autenti.
Krokiem milowym dla Autenti był rok 2016. Zostały wtedy wprowadzone zmiany w przepisach, które jasno wskazywały, że dokumenty można podpisywać również w formie elektronicznej. Dodatkowo w Europie powstało rozporządzenie eIDAS, które propagowało elektroniczny podpis.
Autenti ma na swoim koncie współpracę z BNP Paribas, Siemens Finance oraz z pośrednikami z grupy Open Finance. Ostatnio fintech zdobył kolejnego dużego partnera, firmę ubezpieczeniową Vienna Life, która jako pierwszy sprzedawca ubezpieczeń w Polsce zdecydował się na wdrożenie podpisu elektronicznego.
Bancovo to platforma skupiająca w jednym miejscu podmioty oferujące kredyty oraz pożyczki online. Bancovo pomaga znaleźć odpowiednią ofertę, a następnie przeprowadza klienta przez cały proces. Platformę tę stworzyła spółka NewCommerce Services, która na projekt otrzymała 30 mln zł od Alior Banku, który zlecił jej stworzenie.
Do tej pory korzystając z Bancovo można było przeglądać oferty 12 podmiotów: Alior Bank, Cross Loan, Hapipożyczki, Inbank, kredytmarket, Monedo Now, SMS kredyt, SuperGrosz.pl, T-Mobile Usługi Bankowe, TakTo Finanse, TFBank i Wonga.
Natomiast niedawno na współpracę z fintechem zdecydował się również Santander Bank Polska. To pierwszy tak duży bank, który który podjął się współpracy z serwisami sprzedającymi kredyty online.
Beesfund jest platformą crowdfundingową, czyli inaczej platformą zajmującą się finansowaniem społecznościowym. Polega to na tym, że na platformie udostępniane są akcje projektów, które chcą pozyskać finansowanie. Osoby, które zdecydują się kupić akcje, czyli inwestorzy, otrzymują w zamian udziały w projekcie oraz różne dodatkowe benefity.
Beesfund to największa platforma equity crowdfundingowej w Europie Środkowo-Wschodniej, na której do tej pory zarejestrowało się ponad 20 tysięcy inwestorów. Platforma przeprowadziła już ponad 40 emisji akcji różnych spółek, które łącznie zebrały ponad 23 mln złotych w emisjach publicznych.
Podczas tegorocznej konferencji Infoshare Arkadiusz Regiec (CEO Beesfund) zdradził plany rozwoju swojej platformy. Wśród nich znalazło się między innymi uzyskanie licencji biura maklerskiego. Następnie platforma będzie chciała wystąpić o MTF, czyli stworzenie alternatywnego system obrotu, który umożliwi postawienie legalnie funkcjonującego rynku.
Billon w swojej ofercie posiada między innymi system płatności mobilnych. Rozwiązanie pozwala na zastąpienie tradycyjnej gotówki cyfrową walutą. Z usług Billon można korzystać płacąc w tradycyjnych sklepach, w e-commerce oraz do wypłaty świadczeń. Poza systemem płatności fintech stworzył też technologię, która umożliwia zastąpienie tradycyjnej korespondencji pocztowej z bankiem cyfrowym trwałym nośnikiem.
Komisja Nadzoru Finansowego przyznała zezwolenie polskiej spółce Billon Solutions na prowadzenie działalności w zakresie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego na podstawie przepisów ustawy o usługach płatniczych. Tym samym Billon stał się pierwszym, i jak do tej pory jedynym podmiotem, któremu KNF wydała taką zgodę. Firma posiada również licencję wydawcy pieniądza elektronicznego brytyjskiego regulatora FCA.
Billon podpisał również porozumienie o współpracy z działającym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain. Umowa ma być podstawą dla wspólnych inicjatyw, wprowadzających technologię rozproszonego rejestru na wyższe uczelnie. Partnerem technologicznym jest Microsoft.
Billon brał udział w projektach blockchain u polskiego giganta naftowego PGNiG, a także w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Fintech uzyskał niecałe 2 miliony euro (ponad 8 mln PLN) dofinansowania z Unii Europejskiej z tytułu projektu Komisji Europejskiej SME Instrument, część programu Horyzont 2020.
BillTech to darmowa platforma za pomocą której można w kilka sekund zebrać wszystkie rachunki w jednym miejscu i opłacać je jednym kliknięciem lub całkowicie automatyzować. Projekt powstał w 2017 roku, misją założycieli jest stworzenie defaultowego rozwiązania do integracji płatności cyklicznych w aplikacjach bankowych.
BillTech po tym jak zbudował MVP dostał się do hiperaceleratora Google Launchpad oraz do najlepszego akceleratora fintechowego w Polsce HugeThing. W efekcie firma zdobyła pierwsze 200 tys finansowania.
Alior Bank i PZU wybrali niedawno 11 najciekawszych fintechów do drugiej edycji RBL_START. Jest to 15-tygodniowy program, podczas którego startupy dopracowują swoje pomysły, a najlepszy z nich będzie miał szansę na współpracę z korporacjami. Wśród najciekawszych projektów, które zostały wybrane spośród 200 zgłoszeń, znalazł się Billtech.
BitSecurities to fintech, który zajmuje się między innymi tokenizacją aktywów finansowych. Poza tym BitSecurities (bSEC) jest międzynarodową inicjatywą stworzoną przez Mariusza Sperczyńskiego, która promuje wolność finansową na bazie rynku kapitałowego. Tworzy ją grupa ekspertów oraz firm, która pod wspólną marką współpracuje ze sobą, mając na celu promocję standardów jakościowych dla szeroko pojętego wolnego rynku, przy zapewnieniu wysokiego potencjału zwrotu z kapitału.
Blue Media to dostawca rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych i wsparcia sprzedaży on-line: od automatyzacji domowych płatności po kompleksowe, szyte na miarę serwisy dla bankowości elektronicznej. Firma na rynku obecna jest od 1999 roku.
Blue Media jest członkiem Forum Technologii Bankowych przy Związku Banków Polskich. Posiada status krajowej instytucji płatniczej nadzorowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Od 2011 roku na podstawie zgody Narodowego Banku Polskiego prowadzi działalność rozliczeniową i rozrachunkową pod nazwą System Płatności “BlueCash”, nadzorowaną przez NBP.
Wśród partnerów i klientów Grupy Blue Media znajdziemy między innymi: Alior Bank SA, Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A., Bank BPH S.A., BGŻ BNP Paribas, Bank Ochrony Środowiska S.A., Delkom, Deutsche Bank PBC S.A., Energa, Ergo HESTIA S.A., Euro Bank S.A., ING Bank Śląski S.A., Millennium Bank S.A., PayPal, Pekao S.A., Virgin Mobile, Volkswagen Bank Direct.
System Płatności BlueCash (umożliwiający przelewy natychmiastowe) obejmuje dziś ponad 100 Banków i obsługuje ponad 200 tysięcy przelewów natychmiastowych miesięcznie. Bank Millennium, jako pierwszy bank w Polsce, wkrótce udostępni w aplikacji mobilnej usługę automatycznych płatności za autostrady Autopay firmy Blue Media.
Coinfirm Blockchain Lab stworzył rozwiązanie, które potwierdza dokumenty w oparciu o technologię blockchain. Celem tej weryfikacji jest eliminacja nadużyć w obrocie dokumentami online. Narzędzie Coinfirm likwiduje problemy regulacyjne związane z wykorzystaniem cyfrowych walut takich jak Bitcoin, Dash, czy tokenów jak GolemProject. Mówiąc wprost firma zapobiegający praniu pieniędzy w transakcjach kryptowalutowych. Dzięki temu firma wpływa na popularyzację technologii Blockchain. Firma do automatyzacji procesów wykorzystuje analizę Big Data oraz technologię Machine Learning.
Wśród partnerów fintechu znajdują się takie firmy jak Bisnode i Dash. Natomiast w ostatnim czasie Coinfirm zaczął współpracę z MIT Enterprise Forum, PwC Startup Collider i największym polskim bankiem – PKO Bankiem Polskim. W ramach akceleratora „Let’s Fintech with PKO Bank Polski” Coinfirm rozwijał drugą odnogę działalności, czyli dostosowanie „łańcucha bloków” do potrzeb tradycyjnej bankowości. Następnie Coinfirm i PKO podpisały umowę o współpracy w ramach procesu wdrażania w banku technologii blockchain.
Firma równolegle rozwija się również na rynkach międzynarodowych. Spółka swój produkt sprzedaje między innymi w Japonii, Singapurze, Hongkongu, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i w Polsce.
Digital Fingerprints we współpracy z mBankiem zrealizował projekt, dzięki któremu można autoryzować użytkownika poprzez analizę jego zachowań podczas interakcji z komputerem. W 2017 roku firma dostała dofinansowanie seed od mAccelerator.vc, a grudniu 2018 roku media pisały w tym kontekście o przełomie w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku.
Usługa Digital Fingerprints polega na analizowaniu szybkości podejmowania różnych działań na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Szybkość poruszania myszką, czy korzystania z klawiatury to indywidualne cechy, które pozwalają zbudować unikalny profil klienta, który jest bardzo trudny do podrobienia.
Innowacyjny system biometrii behawioralnej został wprowadzony do branży bankowej, jako rozwiązanie do wykrywania nieuprawnionych przelewów bankowych. Rozwiązanie testowane jest obecnie w mBanku.
ExChord stworzył oprogramowanie do zarządzania ryzykiem walutowym. Program oblicza w czasie rzeczywistym tzw. otwartą pozycję walutową. To wartość, która pokazuje jak wyglądają potencjalne zyski i straty firmy, jeśli waluta danej transakcji wzrośnie lub spadnie. Dodatkowo firma udziela specjalistycznych konsultacji oraz indywidualnie przygotowywanych szkoleń z tematu ryzyka finansowego.
Fintech swoje początki ma w międzynarodowej firmie Honya. Jest to producent i eksporter obwodów drukowanych w Shenzen. Firma posiada oddział w Europie, zlokalizowany w Polsce, który współpracuje z chińskimi przedsiębiorcami przez co transakcje często odbywają się różnych nominałach. Dlatego firma postanowiła napisać program, który jak się okazało, pomógł ochronić firmę przed stratami z tytułu zmiany kursów. W 2017 roku firma zyskała na korzystaniu z tego programu 1.5 proc. od obrotu.
Robert Taranowicz, prowadzący Honya Europe, po tym sukcesie postanowił zaprezentować swoje rozwiązanie innym przedsiębiorcom, a spotykając się z pozytywnym feedbackiem podjął decyzję o założeniu startupu, Exchord.
Fandla prowadzi usługi faktoringu dla małych i średnich przedsiębiorców. Firma opracowała autorski system, który pozwala na obsłużenie wniosków całkowicie online, wykup pojedynczych faktur bez rejestracji i logowania, a także technologię, która poprzez API kontaktuje się z partnerami, m.in. platformami księgowymi i bankami. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi czekać na płatność od kontrahenta np. 60 dni, a na swoje środki może liczyć nawet już dzień po wystawieniu faktury.
Startup pozyskał 1,8 mln zł od funduszu Data Ventures na uruchomienie usługi mikrofaktoringu opartej na samouczącym się algorytmie automatycznej oceny ryzyka. Fandla jest pierwszym startupem z sektora fintech w portfelu tego funduszu. Firma działa na rynku od 2017 r.
Jednym z większych klientów fintechu jest Bank Pocztowy, który wprowadza do swojej oferty faktoring od Fandla dla małych i mikrofirm.
Nethone pomaga firmom, które pobierają płatności w Internecie stworzyć „cyfrowy odcisk palca” użytkowników, który składa się z różnych informacji o danym użytkowniku na przykład z jakiego komputera korzysta, czy jak szybko pisze na klawiaturze. Narzędzie powstało po to, by chronić użytkowników przed fraudami. Spółka powstała w grupie technologicznej Daftcode.
Narzędzie Nethone wykorzystywane jest już przez grupę eSky, brazylijskich linii lotniczych Azul czy PLL LOT. Startup na początku 2019 r. dostał się do prestiżowego akceleratora Plug & Play w Dolinie Krzemowej. To, w połączeniu ze stale wydłużającą się listą zadowolonych klientów, zaowocowało rozmowami z zagranicznymi partnerami i inwestorami instytucjonalnymi.
FORDATA to jeden z pierwszych startupów, które w 2009 roku powstały nad Wisłą. Fintech jako pierwszy wprowadził na polski rynek usługę Virtual Data Room. Czyli w uproszczeniu wirtualny pokój, w którym firmy mogą gromadzić poufne dokumenty, a następnie udostępniać je innym podmiotom online.
W 2010 roku firma przygotowała pierwszą gotową wersję produktu, a także pozyskała pierwszy duży projekt. Rozwiązanie FORDATA zostało wtedy wykorzystane w procesie prywatyzacji firmy energetycznej ENEA, który był wart 5 mld zł.
W ubiegłym roku FORDATA odnotowała 211% wzrostu przychodów, obecnie posiada klientów w 35 krajach, głównie w Europie Centralnej i Wschodniej, w wybranych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych.
W 2018 roku Grupa LOANDO oficjalne zrzeszyła się. Jej podstawowymi produktami są dwa najstarsze projekty, czyli porównywarki pozyczkaportal.pl oraz loando.pl. Grupa obecnie działa na 6 rynkach w Europie. Loando jest pierwszą globalną porównywarką szybkich chwilówek, pożyczek ratalnych i pożyczek dla firm. Grupa tworzy globalny ekosystem innowacyjnych firm i startupów, które zajmują się nowymi technologiami, fintechem oraz digital marketingiem, a marka jest rozpoznawalna w całej Europie.
W 2018 roku Grupa LOANDO podjęła współpracę z firmą Kontomatik, dostawcą usług z zakresu API bankowego. W kwietniu 2018 roku Grupa LOANDO pod nazwą Loando Servicios Digitales weszła na rynek hiszpański. Obecnie funkcjonują tam 3 porównywarki.
W 1 połowie 2019 roku Zarząd Loando poinformował, że ich hiszpański projekt osiągnął tak zwany „break-even point”, czyli stał się opłacalny. W związku z tym zapowiedziano kolejne inwestycje w Loando.ES i dalszy podbój hiszpańskiego rynku. W tym samym czasie Grupa LOANDO przygotowywała się do podbicia kolejnego rynku zagranicznego. Po ekspansji na Rosję i Czechy przyszedł czas na Ukrainę.
NU DELTA to stworzony w 2015 roku system automatycznego odczytywania danych z dokumentów takich jak: faktury, paragony, CV, bilanse, rachunki zysków i strat. przyśpiesza proces wprowadzania dokumentów do programów księgowych. Aplikacja pozwala w bardzo prosty i intuicyjny sposób poradzić sobie z rozpoznaniem setek dokumentów w bardzo krótkim czasie. Startup od samego początku rozwijany jest wspólnie z Parkiem Technologicznym YouNick.
W 2017 roku startup znalazł się wśród finalistów programu MIT Enterprise Forum Poland, którzy polecieli na Bootcamp do Bostonu. Partnerami akceleratora byli: PKO Bank Polski, PGNiG, KGHM Cuprum oraz Grupa Adamed.
Startup dostał się do tegorocznej edycji programu akceleracyjnego AccelUp, który łączy dojrzałe startupy z obszarów fintech, insurtech, telco z globalnymi korporacjami. Już niebawem NU DELTA rozpocznie proces akceleracji w ścisłej współpracy z odbiorcami technologii: Santander Bank Polska, AXA Partners, Orange.
-
Pago:
Pago to platforma, dzięki której możemy dokonywać płatności za wszystkie media w jednym miejscu, przez Internet. Aplikacja co prawda nie powstała w Polsce, a w Rumunii, jednak postanowiliśmy wymienić ją w naszym przeglądzie polskich fintechów, ponieważ Pago bardzo prężnie rozwija się właśnie nad Wisłą.
Pago zakwalifikował się w tym roku do finału Konkursu Startup Contest, organizowanego w ramach konferencji Infoshare i zdobył nagrodę specjalną Startup Contest, ufundowaną przez RBL_ czyli markę Alior Banku. – Wybraliśmy PAGO, ponieważ widzimy wiele możliwości synergii pomiędzy tym rozwiązaniem płatniczym, a Alior Bankiem – mówiła po Infoshare Kamila Wincenciak, Dyrektor ds. Partnerstw z fintechami Alior Banku.
Pago podpisało umowę z firmą Visa w Polsce. Oprócz wsparcia kampanii marketingowej, Visa wspiera również częściowo koszty rozwoju startupu. Poza tym firma Mastercard z Rumunii wspiera Pago od etapu pomysłu (doradztwo), przez weryfikację produktu, po inwestycję, która pokryła kampanie marketingowe startupu..
Do tej pory startup był finansowany dzięki środkom od dwóch współzałożycieli, rundzie seed od Banca Transilvania w 2017 roku, wsparciu otrzymanym od firm Mastercard i Visa, a także środkom otrzymanym za udział w akceleratorze Huge Thing w Polsce.
PayPo stworzyło możliwość odroczonej płatności za zakupy w Internecie. Użytkownik robi zakupy w sieci, a PayPo dokonuje za niego zapłaty, następnie użytkownik ma 30 dni na uregulowanie rachunku. Obecnie startup współpracuje z takimi sklepami jak Top Secret, Wittchen czy 5-10-15, a także serwisem Przelewy24.
W 2018 roku Alior Bank objął 20 proc. udziałów w PayPo, tym samym inwestując w startup 4 mln zł. Fintech wypracowywał z Alior Bankiem model współpracy w trwającym od połowy września programie akceleracyjnym RBL_Start. PayPo jest nominowany do fintechowej nagrody Cashless w kategorii Fintech Future 2019, w której wyróżnione zostały firmy o największym potencjale rozwojowym.
Polsko-brytyjski fintech Symmetrical stworzył platformę dla pracowników i pracodawców, dzięki której będzie można wypłacić wcześniej wynagrodzenie, proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni. W systemie istnieje również możliwość skorzystania z tanich pożyczek pod zastaw pensji. Z rozwiązania można korzystać za pośrednictwem aplikacji.
Drugim narzędziem, które stworzył startup jest platforma w chmurze kredytowej umożliwiająca udzielenie finansowania dla klientów indywidualnych. Dla pożyczkodawców, to narzędzie do budowy bazy nowych klientów.
Startup w ramach rundy pre-seed zdobył 5,8 mln zł, a do grona jej udziałowców dołączyły 3 fundusze VC oraz grupa aniołów biznesu.
Symmetrical był finalistą wertykału HR Tech w konkursie ABSL Start-Up Challenge 2019. W ramach nagrody startup został zaproszony do udziału w wydarzeniu Polish Tech Day. Ponadto Symmetrical.ai otrzymał półroczne wparcie od ABSL oraz Rebels Valley w nawiązaniu relacji biznesowych z członkami ABSL oraz pomoc w pilotażu i wdrożeniu swoich usług. Symmetrical.ai nawiąże współpracę z firmą HSBC.
Vindicat to aplikacja do odzyskiwania należności online, która umożliwia przedsiębiorcom samodzielne monitorowanie i odzyskiwanie zaległych płatności. Jest to jedyny na polskim rynku system automatyzujący procesy związane z windykacją, dzięki któremu przedsiębiorca może samodzielnie korzystać z usługi, wprowadzając niezapłacone faktury i windykować klienta od windykacji polubownej do windykacji egzekucyjnej.
Startup znalazł się wśród tegorocznych 18 półfinalistów VI edycji programu UPC Polska THINK BIG: Grow Smarter.
ZenCard to aplikacja, która rozpoznaje konsumenta po identyfikatorze karty płatniczej dowolnego banku podczas dokonywania transakcji przy płatności kartą lub po numerze telefonu podczas płatności gotówką i nagradza go za transakcje. Dokonując płatności można zapisać się do programu lojalnościowego. Spersonalizowane oferty i rabaty są automatycznie proponowane osobom zarejestrowanym.
ZenCard obsługuje sklepy iSpot, Samsung Brand Stores, sieć drogerii Jasmin, sieć sklepów dla dzieci Świat Zabawek, a także liczne restauracje, hotele i pensjonaty.Startup stworzył dedykowaną kampanię dla sieci hurtowni Makro i VISA.
Od 2017 roku ZenCard jest częścią grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego, startup jest pierwszym polskim fintechem, który został kupiony przez polski bank. System ZenCard jest zintegrowany z największym polskim agentem rozliczeniowym eService. Rozwiązanie ma 40 proc. zasięgu na polskim rynku.