We współfinansowanym ze środków unijnych projekcie realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości startupy miały szansę otrzymać wsparcie na wdrożenie swoich pomysłów w wysokości nawet 200 tys. zł. Operatorem programu jest Krakowski Park Technologiczny.
KPT ScaleUP to trwający przez sześć miesięcy program akceleracyjny dla startupów dysponujących innowacyjnymi rozwiązaniami dla różnych branż przemysłu. Projekt współfinansuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Program Scale Up obejmuje 10 operatorów z różnych wybranych branż.
Wsparcie bardziej doświadczonych
– Startupy, które wzięły udział w czwartej edycji KPT ScaleUP mogą pochwalić się rozwiązaniami, odpowiadającymi na potrzeby zarówno współczesnego świata, jak i odbiorców technologii z obszaru Przemysłu 4.0. Pomimo pandemii, przeprowadziliśmy największą do tej pory akcelerację: 20 startupów w jednej edycji. To pokazuje jak zdeterminowane do rozwoju swoich firm są wspierane przez nas startupy – mówi Angelika Popławska, kierownik projektu KPT ScaleUP z Krakowskiego Parku Technologicznego.
W zakończonej właśnie czwartej edycji programu wzięło udział dwadzieścia start-upów. Młodzi przedsiębiorcy przez sześć miesięcy współpracowali z odbiorcami technologii. Swoją pomoc zaoferowali: Grupa TAURON, Grupa Azoty, Lafarge Polska, JMP Flowers, ASTOR, Warbud, Velvet Care, Voxel, Grupa VOX, Werner Kenkel oraz Aluprof. W pracę z młodymi firmami zaangażowało się 84 ekspertów z dużych przedsiębiorstw.
W czasie programu 35 mentorów zrealizowało łącznie ponad 380 godzin mentoringu. Oprócz tego, start-upy uczestniczyły w 30 godzinach szkoleń oraz 145 godzinach warsztatów i indywidualnego konsultingu. Jak przyznali uczestnicy projektu bardzo pomocne było dla nich także wsparcie ze środków unijnych w wysokości nawet 200 tys. zł.
Różnorodność pomysłów
– Na przykładzie KPT ScaleUP wyraźnie widać, jak rośnie poziom specjalizacji startup-ów. To zespoły poważnie podchodzące do biznesu, otwarte na rozmowy, z uwagą i wnikliwością przyjmujące uwagi, nieraz nawet i krytyczne, od bardziej doświadczonych partnerów. Angażują się w proces akceleracyjny i dostrzegają w nim rzeczywistą szansę na zbudowanie swojej rynkowej przewagi – mówi Paweł Chaber, ekspert w Departamencie Analiz i Strategii, PARP.
Produkty i usługi doskonalone w czasie akceleracji skierowane są do różnych gałęzi przemysłu. Wśród nich znalazły się m.in.: oprogramowanie i algorytmy do analizy zdjęć mikroskopowych, modułowe rozwiązanie do wprowadzenia na rynek maszyny pakującej i obniżające jej cenę czy aplikacja do płatności, windykacji oraz ofertowania klientów poprzez social media.
W lipcu br. zakończył się nabór do 5. edycji KPT ScaleUP. W najbliższych miesiącach kolejni młodzi innowatorzy będą mogli skonfrontować swoje pomysły z doświadczonymi przedstawicielami przemysłu.