2,5 mln euro dla polskiego startupu UVera

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

2,5 mln euro dla polskiego startupu UVera

Udostępnij:

UVera, łódzki startup, zwycięzca ubiegłorocznego EIT Health InnoStars Awards, zdobył 2,5 mln euro dofinansowania w ramach unijnego programu „Green Deal”.

UVera, startup z Łodzi, który opracował rewolucyjny sposób ochrony skóry przed promieniowaniem UV, odniósł kolejny europejski sukces. Spółka otrzymała właśnie grant w wysokości 2,5 mln euro z EIC (European Innovation Council, Europejska Rada Innowacji).

– Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli wybudować pilotażowy zakład bioprodukcyjny w którym wytwarzana będzie naturalna substancja chroniąca przed całym spektrum promieniowania UV. Dodatkowo w ramach otrzymanego grantu dokonamy pełnej certyfikacji i rejestracji produktu – podkreśla Magdalena Jander, Prezes Zarządu i współzałożycielka UVera. – Powszechnie używane środki ochrony przed promieniami UV są szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Nasz środek, który jest w 100 proc. naturalny, rozwiązuje ten problem. Odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie przemysłu kosmetycznego, które jest związane ze zwiększającą się świadomością ekologiczną konsumentów. Ochrona zdrowia oraz środowiska i wodnych ekosystemów jest możliwa bez konieczności zmiany przyzwyczajeń konsumentów – dodaje Magdalena Jander.

Opracowana przez Polaków substancja to naturalny, wysoce wydajny i przyjemny w aplikacji UV protektor o wyjątkowej stabilności i szerokim spektrum działania przed promieniowaniem słonecznym UV (promienie UVA, UVB, UVC). To przełom, bo obecnie stosowane filtry UV, tworzone przemysłowo, nie są obojętne dla zdrowia i środowiska. Mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach i powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo, nie są obojętne dla środowiska. W czasie kąpieli filtry są zmywane i trafiają do ekosystemu morskiego. Szacuje się, że tylko w 2019 roku sprzedano 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który nie jest obojętny dla środowiska. Oznacza to, w ciągu roku do ekosystemu morskiego trafiło ok. 700 20-tonowych ciężarówek wypełnionych balsamem do opalania, które niszczą rafy koralowe i ekosystem morski. Coraz więcej krajów zakazuje stosowania niektórych produktów do opalania w „basenach wodnych” – tak jest m.in. na Hawajach, wyspach Palau, Florydzie itd.

Innowacja opracowana przez polski startup rozwiązuje oba problemy – filtr stworzony przez Polaków jest bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Łódzka firma została dostrzeżona przez EIT Health już w 2019 roku, kiedy wygrała w prestiżowym konkursie EIT Health InnoStars Awards 2019, europejskim konkursie dla startupów branży medycznej i opieki zdrowotnej. Wsparcie EIT Health trwa cały czas – w 2020 firma z Łodzi została, wyróżniona tytułem „Innovation in Action”, czyli znalazła się na liście najbardziej obiecujących innowacji z całej UE. Obecnie UVera znajduje się wśród półfinalistów tegorocznej edycji konkursu dla start-upów EIT Health Catapult (finał zaplanowany jest na jesień 2020).

– W EIT Health pracujemy z UVera od dłuższego czasu. Ta spółka to modelowy przykład wsparcia startupu w ramach naszego systemu akceleracji. UVera otrzymała nie tylko wsparcie finansowe, ale także pomoc merytoryczną, dostęp do ekspertów, mentoringu, sieci kontaktów i zasobów intelektualnych. To kluczowe komponenty procesu rozwoju innowacji, w którym oprócz finansowania liczą się także walidacja pomysłu, weryfikacja strategii „go-to-market” oraz dopasowanie do odbiorców i rynku. „Podróż” UVera przez system akceleracji EIT Health, udział spółki w kolejnych inicjatywach, konkursach, to żywy dowód na to, że system działa i spełnia swoją rolę – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji, EIT Health InnoStars.

2,5 mln euro grantu dla polskiej spółki przyznała Europejska Rada Innowacji w ramach konkursu „Green Deal”, w którym do rozdysponowania było łącznie 307 mln euro. Łącznie przystąpiło do niego 2100 firm z całej Europy. Finansowanie uzyskały tylko 64 z nich, w tym polska spółka. Firmy biorące w nim udział musiały wykazać się nie tylko innowacyjnością, ale też poszanowaniem środowiska i ekologicznym podejściem. UVera produkuje swój komponent w sposób zrównoważony.

– Do produkcji tony naszej substancji zużywamy ok. 90 ton dwutlenku węgla, a jako produkt uboczny wydalamy tyle samo tlenu oraz żyzną biomasę, która może zostać wykorzystana w przemyśle ekologicznym, np. w tworzeniu suplementów diety, w kosmetologii oraz rolnictwie. Naszym pomysłem już zainteresowały się globalne koncerny kosmetyczne – tłumaczy Magdalena Jander. Jak dodaje, unijny grant zostanie przeznaczony na budowę pilotażowej biowytwórni innowacyjnej substancji.