27 europejskich innowacji nagrodzonych w konkursie EIT Jumpstarter

Dodane:

Karolina Kwietniewska Karolina Kwietniewska

27 europejskich innowacji nagrodzonych w konkursie EIT Jumpstarter

Udostępnij:

Tegoroczny wielki finał EIT Jumpstarter zgromadził w Atenach ponad stu innowatorów, którzy zaprezentowali pięćdziesiąt innowacji technologicznych w dziewięciu kategoriach. Jury eksperckie nagrodziło 27 projektów mogących przynieść realny wpływ na rozwiązanie najpilniejszych europejskich problemów.

Wielki Finał EIT Jumpstarter to coroczne święto społeczności EIT poświęcone nowym startupom i  innowacji w Europie. W tym roku 52 zespoły zaprezentowały swoje pomysły w dziewięciu kategoriach kategoriach – digital, żywność, zdrowie, energia, produkcja, surowce, mobilność miejska, New European Bauhaus i Rebuild Ukraine. Spotkanie miało charakter hybrydowy i uczestniczyli w nim innowatorzy z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, w tym Bałkanów Zachodnich, krajów bałtyckich i Ukrainy.

9 kategorii, 210 zespołów

Iliana Ivanova, europejska komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała – Program akceleracyjny EIT Jumpstarter od lat pomaga innowatorom na wczesnym etapie rozwoju kreować ich pomysły biznesowe i wprowadzać nowe produkty na rynek. Serdecznie gratuluję wszystkim zwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom. Wasze pomysły pomogą nam budować lepszą, bardziej ekologiczną przyszłość. Szczególnie cieszy niezwykłe zaangażowanie wielu innowatorów z Ukrainy, a także z Bałkanów Zachodnich ponieważ jest zgodne z naszym celem, jakim jest wzmocnienie i ujednolicenie europejskiego ekosystemu innowacji.

Każdy ze zwycięzców otrzymał nagrodę główną w wysokości 10 000 tys. euro.

EIT Digital: WatchBuilt z Łotwy, opracowujący kompleksowe narzędzie do przechwytywania, przetwarzania i raportowania informacji.

EIT Food: Noxatest z Serbii, rozwój panelu diagnostycznego do diagnostyki bakterii u zwierząt gospodarskich.

EIT Zdrowie: Inny Sserbski zespół, Neo Pill, opracowujący innowacyjną metodę czyszczenia aparatów ortodontycznych. Ponadto, Neo Pill zdobył nagrodę specjalną w wysokości 5000 euro jako najlepszy zespół z Bałkanów Zachodnich.

EIT Raw Materials: Matvision z Belgii, oferujący inteligentne systemy sortowania dla branży recyklingu.

EIT Urban Mobility: MeGoElectric z Ukrainy, produkująca niedrogie, lekkie ciężarówki elektryczne dla firm.

EIT InnoEnergy: Powea z Turcji, aplikacja lub oprogramowanie do planowania czas ładowania pojazdów elektrycznych poza godzinami szczytu, zmniejszając emisję CO2.

Nowy europejski Bauhaus: Seenergy z Portugalii, oferujemy różnorodne meble i produkty do domu o unikalnym designie (stoliki, ramy, lampy itp.), które potrafią gromadzić i przekształcać energię słoneczną w źródło zasilania (światło LED lub gniazdo USB) do osobistego użytku.

EIT Manufacturing: Fibereuse Tech z Włoch, zwiększenie rentowności recyklingu kompozytów i ponownego wykorzystania w produktach o wartości dodanej.

EIT Manufacturing: Fibereuse Tech z Włoch,zwiększenie rentowności recyklingu kompozytów i ponownego wykorzystania w produktach o wartości dodanej. maszyna przekształcająca odpady w nowe, wartościowe produkty i eliminująca składowanie odpadów.

W pierwszej kategorii na EIT Jumpstarter, “Odbuduj Ukrainę”, główna nagroda trafiła do ukraińskiego zespołu GAPPO. Dostarczają oni rozwiązanie AgriTech B2B SaaS, dostosowane do globalnych standardów G.A.P., które pomaga w monitorowaniu i raportowaniu zgodności z przepisami i regulacjami.

Kultura przedsiębiorczości oraz inkluzywny ekosystem

Misją EIT Jumpstarter jest wzmocnienie kultury przedsiębiorczości, wspieranie tworzenia startupów oraz przyczynianie się do budowania zróżnicowanego i inkluzywnego ekosystemu innowacji poprzez regularną współpracę międzyregionalną.

Program jest wspierany przez siedem wspólnot wiedzy i innowacji EIT: EIT Digital, EIT Food, EIT Health, EIT InnoEnergy, EIT Manufacturing, EIT RawMaterials i EIT Urban Mobility. EIT Urban Mobility. Zasadniczo Program ma na celu wyposażenie młodych innowatorów w narzędzia i wiedzę, aby już na wczesnym etapie mogli rozwijać swoje pomysły, nie martwić się o niezbędne finansowanie i ostatecznie zbudować trwałe i dochodowe przedsięwzięcia.

Od czasu zainicjowania pre-akceleratora przez trzy społeczności EIT w 2017 r., program ten stał się propagatorem nowej generacji europejskich innowatorów. Obecnie startupy, które powstały w ramach EIT Jumpstarter i kontynuują dalszy rozwój, zatrudniają około 1000 osób.
W latach 2017– 2022 startupy, które ukończyły EIT Jumpstarter i wytrwale rozwijały swoją działalność, zdobyły 56 mln euro w postaci nagród, dotacji i inwestycji.