Powstanie z niego raport, który nie tylko narysuje bieżący obraz sceny startupowej, ale pokaże też dynamikę zachodzących na niej zmian. Dodatkowo, badanie zostaje w tym roku rozszerzone o dane z trzech krajów regionu CEE: Czechy, Słowację i Węgry. Teraz zespół ankieterów Startup Poland zgłasza się z apelem do polskich startupów o wzięcie udziału w badaniu: pokażmy się, powtórzmy ubiegłoroczny sukces!
Startup Poland to organizacja non-proft, której głównym celem jest zbudowanie w Polsce ekosystemu przyjaznego innowacyjnym przedsiębiorcom technologicznym. Na co dzień Fundacja monitoruje kwestie legislacyjne i aktywnie dba o interesy startupów w relacjachi startupy-decydenci. Startup Poland wspiera również startupy w procesie pozyskiwania partnerów biznesowych oraz inwestorów.
– Zdajemy sobie sprawę, że aby być dobrym adwokatem startupów, musimy opierać się na wiarygodnych danych, których do momentu publikacji naszego raportu Polskie Startupy 2015 w Polsce zwyczajnie nie było. Nasz poprzedni raport był szeroko cytowany przez media, inwestorów, polityków i analityków rynku. Wiemy, że te dane są potrzebne, dlatego po raz drugi podejmujemy wyzwanie dotarcia do wszystkich startupów w Polsce – mówi Eliza Kruczkowska, CEO Startup Poland
W ubiegłorocznym badaniu wzięło udział przeszło 500 podmiotów. Ze względu na dynamikę rozwoju sceny startupowej, w tym roku badanie zostanie przeprowadzone wśród minimum tysiąca firm. Raport zostanie w całości upubliczniony we wrześniu 2016 roku. Pozwoli przyjrzeć się m.in. źródłom finansowania, modelom biznesowym i źródłom innowacji dla startupów.
– Z ankiety dowiemy się, jak wygląda zatrudnienie, udział kobiet wśród założycieli, eksport, kontakty ze sferą nauki. Zweryfikujemy hipotezy związane z trudnością analizy branży na podstawie statystyk GUS. Zapytamy o poziom osiąganego wzrostu, plany na przyszłość, źródła zasobów i obecność na rynkach zagranicznych -tłumaczy koordynatorka badania dr Agnieszka Skala z Politechniki Warszawskiej.
W tym roku do badania dołączyły trzy kraje: Czechy, Węgry i Słowacja, co pozwoli sprawdzić, jak wypadają poszczególne kraje na tle innych w regionie.
W oparciu o metodologię zaproponowaną przez dr Agnieszkę Skalę z Politechniki Warszawskiej zbudowaliśmy ankietę, która zaowocuje publicznym raportem o mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących branżę cyfrową w Polsce.
Listę polskich startupów Startup Poland budowało przez kilka miesięcy, korzystając z aktualizowanej na bieżąco własnej bazy firm oraz zbierając kontakty od liderów startupowych społeczności, funduszy VC, akceleratorów, organizatorów dedykowanych konkursów oraz analizując list dotacyjne czy inne dostępne bazy startupów. Teraz ankieterzy Fundacji osobiście kontaktują się z przedstawicielami każdej z firm, prosząc o uważne wypełnienie ankiety.
Prosimy abyście wsparli nasze działania, zachęcając startupy do wypełnienia tej ankiety. Dziękujemy!
fot. pixabay.com