3 metody zebrania pieniędzy na startup

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Każde, nawet małe przedsięwzięcie jakim jest startup potrzebuje środków na rozruch. Oprócz naszych oszczędności, które powinniśmy zainwestować w firmę, możemy skorzystać z kilku form sfinansowania naszego pomysłu. Jak zebrać pieniądze na startup?

Każde, nawet małe przedsięwzięcie jakim jest startup potrzebuje środków na rozruch. Oprócz naszych oszczędności, które powinniśmy zainwestować w firmę, możemy skorzystać z kilku form sfinansowania naszego pomysłu. Jak zebrać pieniądze na startup?

Jest wiele kwestii spornych związanych z pozyskaniem środków na startup. Startupowcy zazwyczaj pytają ile procent udziałów w firmie powinni oddać inwestorowi. Na szczęście nie w każdym przypadku oddanie procentowej wielkości naszej spółki jest konieczne.

fot. Fotolia

1. Crowdfunding

Crowdfunding, czyli zbiórka pieniędzy od internautów na dany cel, to w Polsce jeszcze mało popularna forma szukania pieniędzy. Zmienia się to z miesiąca na miesiąc, dlatego warto wspomnieć o tym sposobie pozyskania funduszy na nasz startup. Korzystając z tej opcji powinniśmy przygotować przede wszystkim bardzo ciekawy opis projektu i zaproponować ofiarodawcom coś w zamian. Więcej o przeprowadzeniu takiej akcji przeczytacie we wpisie przygotowanym przez Zuzannę Stańską, która na rozwój aplikacji DailyArt zebrała trzy tysiące dolarów.

2. Dofinansowanie

O tym jak sfinansować swój startup dzięki konkursom organizowanym przez instytucje wspierane przez fundusze Unii Europejskiej pisaliśmy kilka razy. Ten sposób pozyskania pieniędzy na nasz pierwszy projekt wiąże się jednak z wieloma wyrzeczeniami i rozwagą. Każda wydana złotówka musi być dokładnie uzasadniona, a sam fakt szybkiego jej pozyskania wiąże się z cudem. Kilka naprawdę silnych polskich startupów powstało z tych środków, m.in. Jakdoajde.pl czy Audioteka.pl.

3. Pożyczka

Kredyt czy pożyczka od znajomych jest częstym sposobem pozyskania funduszy na realizację naszego pomysłu na startup. Wiele spółek tak zaczynało. Jeszcze więcej, mimo skorzystania z dofinansowania projektu np. z Programu Innowacyjna Gospodarka 8.1, zabezpieczało działalność korzystając ze swoich i bliskich oszczędności. Podchodzenie do korzystania z oferty takich instytucji bez własnego zabezpieczenia finansowego jest niemądre. Dzięki pożyczonym środkom dzisiaj istnieją takie startupy, jak wcześniej wymienione Jakdojade.pl czy PrivacyProtector.

A Wy? Skąd macie/pozyskaliście środki na realizację pomysłu na biznes?