Już drugi rok seria Sifted Leaderboard zwraca uwagę na najszybciej rozwijające się startupy w Europie. W tym roku redakcja serwisu połączyła Niemcy, Europę Środkową i Wschodnią w jeden ranking DACH & CEE. Rezultatem jest – jak twierdzą autorzy raportu – „uchwycenie szybko rozwijających się innowacji w jednych z najbardziej dynamicznych i zróżnicowanych ekosystemach kontynentu.” Badacze zwracają uwagę na fakt, że regiony te różnią się kulturą, kapitałem i dojrzałością – wymieniają tu skalę i głębokość rynku w Niemczech, powszechnie znaną zwinność Estonii oraz wymuszoną bieżącą sytuacją wojenną orientację Ukrainy.
Ale są także podobieństwa. To determinacja founderów i ich zaradność do budowania kolejnych rozwiązań, aplikacji, usług, prototypów.
Twórcy poniższego opracowania wyróżnili 100 firm – startupy specjalizujące się w implementacji rozwiązań AI na wielu płaszczyznach, , firmy typu bootstrapped, scale-upy – czyli firmy, które wymagają szerszej definicji niż zwyczajowe określenia jak fintech czy SaaS.
Startupy, które trafiły na listę Sifted, wygenerowały łącznie 4,5 mld euro przychodów w ciągu ostatnich trzech lat i obecnie zatrudniają ponad 9 tys. osób. Wiele spółek wciąż znajduje się w fazie zalążkowej. Zakres innowacyjnych rozwiązań zgłoszonych do redakcji Sifted w ramach naboru jest „ogromny”, co podkreślają autorzy raportu: wnioski obejmują startupy zajmujące się tworzeniem leków, rozliczaniem emisji dwutlenku węgla, robotyką, płatnościami cyfrowymi, cyberbezpieczeństwem i łańcuchami dostaw.
Polskie akcenty?
Szóste miejsce zajęła założona w 2021 roku spółka AlohaCamp (obszar: consumer/travel) z siedzibą w Warszawie. Zatrudnia 40 pracowników i jej dotychczasowe finansowanie wyniosło 3,2 mln euro. Na 79. lokacie znalazł się działający od 2019 roku startup Wealthon (digital lending). Zespół fintechu zebrał do tej pory 140 mln euro, zatrudniając 88 pracowników. Polskie trio dopełnia Waste24 (waste management). Startup, który działa od 2021 roku, ma na pokładzie 9 osób i zebrał 500 tysięcy euro.
Czubek listy
Pierwsze miejsce przypadło niemieckiej spółce Finn (consumer/mobility – usługa rezerwacji samochodów). Zarejestrowana w 2019 roku zebrała 2 miliardy euro i ma w zespole 300 osób. Drugie miejsce to niemieckie tl;dv (B2b SaaS/productivity – wykorzystywanie AI do tworzenia notatek podczas spotkań). Od 2021 roku firma zebrała 4,5 miliona euro i daje pracę 30 osobom. Trzecie miejsce zajmuje finmid (fintech/payments), który oferuje innym firmom możliwość udzielania pożyczek. Startup założony w 2021 roku zatrudnia 55 osób.
Cały raport znajdziecie tutaj.