3 pytania do… Grzegorza Gawlika

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

Udostępnij:

Czy zachodzi współpraca między Funduszem Zalążkowym, a Siecią Amber oraz jak pomysłodawcy i inwestorzy mogą korzystać z tych dwóch źródeł finansowania?
Na te pytania odpowiada Grzegorz Gawlik – Menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych PFP, Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed.

Czy zachodzi współpraca między Funduszem Zalążkowym, a Siecią Amber oraz jak pomysłodawcy i inwestorzy mogą korzystać z tych dwóch źródeł finansowania?
Na te pytania odpowiada Grzegorz Gawlik – Menedżer ds. Projektów Inwestycyjnych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed.

Fundusz Pomeranus Seed, podobnie jak Sieć Aniołów Biznesu Amber funkcjonuje w ramach Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Czy te inicjatywy stanowią dla siebie konkurencję, czy wprost przeciwnie – współpracują ze sobą?

GG: Stanowczo stawiamy na współpracę, tak aby dostosować w najbardziej odpowiedni sposób możliwości finansowania osobom, które się do nas zgłaszają. Niekiedy projektodawcy nadsyłający swoje pomysły do Sieci Amber bardziej odpowiadają kryteriom Funduszu i na odwrót. Współpracując mamy możliwość szybkiej reakcji i skierowania takiej osoby w odpowiednie miejsce. Pomimo tego, że obydwie inicjatywy ukierunkowane są na wsparcie i powstawanie nowych firm, jest między nimi kilka znaczących różnic, które bardziej wzmagają współpracę niż konkurencję.

Jakie korzyści może przynieść zarówno projektodawcom, jak i inwestorom współistnienie Funduszu Pomeranus Seed oraz Sieci Aniołów Biznesu Amber w ramach jednego podmiotu?

GG: Tak, jak wspomniałem wcześniej główną korzyścią jest szeroko pojęta współpraca. Zdarza się, że inwestorzy Sieci Amber zainteresowani są tym samym projektem co Fundusz (który  inwestuje w imieniu PFP). Wówczas Fundusz przeprowadza w ramach własnych środków, technologiczny i finansowy proces due dilligence, dzięki któremu koszty inwestycji dla inwestorów prywatnych stają się mniejsze, a ryzyko rozkłada się między nich a Fundusz.
Natomiast dla projektodawców korzyścią jest dostęp do alternatywnych źródeł finansowania oraz uzyskanie profesjonalnego, merytorycznego wsparcia w procesie preinkubacji Funduszu, za który projektodawcy nie ponoszą żadnych kosztów. Jednocześnie mają możliwość pozyskania nie tylko inwestora finansowego, jakim jest Fundusz, ale także inwestora, który wspiera projekt merytorycznie, a więc prawdziwego anioła biznesu.

Jakich pomysłów poszukuje Fundusz Pomeranus Seed oraz czym różni się od działalności Sieci Amber?

GG: Poszukujemy osób fizycznych, przedsiębiorców i naukowców z pomysłami biznesowymi na bardzo wczesnym etapie rozwoju (seed). Fundusz wraz z projektodawcą docelowo ma za zadanie stworzyć spółkę i skomercjalizować dany produkt bądź usługę. Pomysły powinny mieć charakter innowacyjny, bądź skierowany na rynek globalny. Ważny jest dla nas również zespół zarządzający. Poszukujemy ludzi ambitnych, z unikalną wiedzą i doświadczeniem oraz predyspozycjami do prowadzenia firmy. Natomiast jeśli chodzi o różnice między Siecią Amber a Funduszem, to w porównaniu do Funduszu, Sieć rekrutuje pomysły na nieco bardziej zaawansowanym etapie rozwoju (startup) – choć wciąż jest on wczesnym etapem. Oczywiście każdy projekt ma swoją specyfikę i określenie na jakim etapie się on znajduje wymaga jego poznania. Kolejną różnicą jest to, że Fundusz inwestuje w imieniu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości określoną kwotę do 200 tys. EUR, podczas, gdy Sieć Amber skupia prywatnych inwestorów, którzy inwestują własne środki, wiedzę oraz kontakty w zależności od zainteresowania projektem.

Więcej informacji o Funduszu Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed na stronie www.pomeranusseed.pl

źródło: informacja prasowa