4 na 5 organizacji korzysta z otwartego oprogramowania – open source podbija biznes

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Otwarte oprogramowanie – czyli takie, które bazuje na dostępnym powszechnie kodzie – to dziś nie tylko rozwiązania konsumenckie, ale także podstawa działania wielu gałęzi biznesu. Jak wynika z danych Black Duck, wykorzystuje je 78 proc. przedsiębiorstw.

fot. pexels.com

Co więcej, aż 2/3 ankietowanych przyznało, że przy wyborze rozwiązań IT, traktuje priorytetowo te oparte o open source. Według uczestników ostatniej edycji badania Annual Future of Open Source Survey do głównych zalet otwartego oprogramowania należą wysoka jakość i elastyczność.

Open source (OS) to oprogramowanie bazujące na ogólnodostępnym kodzie, którego twórcy dają także użytkownikom zielone światło na modyfikacje rozwiązań na własny użytek. Powszechna dostępność know-how sprawia, że wokół oprogramowania open source wytworzyła się społeczność specjalistów wymieniających się wiedzą i usprawniających kod. Otwarte oprogramowanie to dziś podstawa wielu systemów IT, wykorzystywanych w codziennym życiu – wystarczy wspomnieć o telefonach działających na systemach operacyjnych Android czy przeglądarce Mozilla Firefox. Warto jednak zauważyć, że stale rośnie popularność otwartego oprogramowania także wśród klientów biznesowych – wykorzystuje je obecnie 78 proc. przedsiębiorstw. 

Biznes ceni otwarte rozwiÄ…zania

Ubiegłoroczne badanie Black Duck i North Bridge, Annual Future of Open Source Survey, pokazało, że biznes wyraźnie docenia zalety tego typu rozwiązań. 64 proc. z niemal 3,5 tys. ankietowanych uważa, że open source może pozytywnie wpłynąć na rozwój biznesowy ich przedsiębiorstwa. Do trzech najczęściej wymienianych zalet otwartego oprogramowania należą wysoka jakość, konkurencyjność i parametry techniczne, a także możliwość personalizacji.

– To ważne, bo na temat otwartego oprogramowania wciąż pokutuje wiele mitów, takich jak chociażby ten, że coÅ› co jest udostÄ™pnione za darmo jest gorszej jakoÅ›ci, niż oprogramowanie zamkniÄ™te. Tymczasem jest dokÅ‚adnie odwrotnie – mówi Dariusz ÅšwiÄ…der, Prezes ZarzÄ…du Linux Polska, organizator konferencji Open Source Day. – Nad rozwiÄ…zaniami open source pracuje spoÅ‚eczność zÅ‚ożona z  setek tysiÄ™cy programistów, to wiÄ™cej niż jest w stanie w pojedynkÄ™ zatrudnić jakikolwiek producent oprogramowania. JednoczeÅ›nie decydujÄ…c siÄ™ na programowanie z segmentu enterprise nie musimy obawiać siÄ™ braku kontroli ponieważ jakość i bezpieczeÅ„stwo dostarczonych rozwiÄ…zaÅ„ weryfikuje tzw. wÅ‚aÅ›ciciel dystrybucji komercyjnej rozwiÄ…zania. Na przykÅ‚ad Red Hat utrzymuje komercyjne wersje Linuksa gwarantujÄ…c nawet 10 letni czas życia wersji i jej zgodnoÅ›ci technologicznej. Już od dziesiÄ™ciu lat organizujemy dorocznÄ… konferencjÄ™ Open Source Day skupiajÄ…cÄ… specjalistów IT, przedstawicieli biznesu i sektora publicznego i z roku na rok widzimy jak zainteresowanie i Å›wiadomość na temat otwartego oprogramowania rosnÄ…. W ubiegÅ‚orocznej edycji wzięło udziaÅ‚ blisko 1000 uczestników. Mamy nadziejÄ™, że tegoroczne wydarzenie, które odbÄ™dzie siÄ™ 17 maja, zgromadzi ich jeszcze wiÄ™cej.

W polskim biznesie, otwarte oprogramowanie cieszy siÄ™ dużą popularnoÅ›ciÄ… m.in. w sektorze finansowym czy telekomunikacyjnym. RozwiÄ…zania open source dla przedsiÄ™biorstw sÄ… bardzo czÄ™sto darmowe – to za co pÅ‚acÄ… klienci to wsparcie w zainstalowaniu i utrzymaniu oprogramowania oraz serwis techniczny.

– DodatkowÄ… zaletÄ… open source jest to, że unikamy uzależnienia od dostawcy, które polega na tym, że dokonujÄ…c zakupu konkretnego oprogramowania jesteÅ›my zmuszeni zamówić u tego samego producenta również kolejne produkty aby uniknąć niekompatybilnoÅ›ci. Co wiÄ™cej, otwarte oprogramowanie można Å‚atwo modyfikować, dostosowujÄ…c je do indywidualnych potrzeb – w przypadku zamkniÄ™tego kodu trwa to o wiele dÅ‚użej lub w ogóle nie jest możliwe. Wreszcie, decydujÄ…c siÄ™ na rozwiÄ…zanie typu open source, mamy pewność, że nie zniknie ono za jakiÅ› czas z rynku, kiedy producent uzna, że jego utrzymanie i dalszy rozwój nie sÄ… zgodne ze strategiÄ… biznesowÄ… – dodaje Dariusz ÅšwiÄ…der, Linux Polska.

Open Source napędza technologiczne innowacje 

Rozwiązania bazujące na otwartym oprogramowaniu dominują dziś w obrębie najszybciej rozwijających się dziedzin IT. Z ubiegłorocznego badania VisionMobile wynika, że ponad 90 proc. deweloperów zajmujących się internetem rzeczy korzysta z rozwiązań open source. Według firmy badawczej Gartner, do 2020  r. na świecie do sieci będzie podłączonych aż 20,8 miliarda urządzeń. Również rozwiązania big data, w które według Gartnera zainwestowało w 2016 r. 48 proc. przedsiębiorstw są w znacznej mierze oparte o open source. Najpopularniejsze obecnie systemy do zarządzania danymi, jak chociażby Apache Spark czy Hadoop bazują właśnie na otwartym kodzie.

– SpoÅ‚eczność open source z pewnoÅ›ciÄ… napÄ™dza innowacje w sektorze technologicznym, m.in. dziÄ™ki efektowi skali i otwartym przepÅ‚ywie informacji. Na przykÅ‚ad firma VisionMobile szacuje, że obecnie spoÅ‚eczność programistów pracujÄ…ca nad Internetem rzeczy liczy 300 tys. Do 2020 r. liczba ta ma siÄ™gnąć 4,5 miliona. Niezwykle szybki rozwój technologii sprawia, że pojedyncze firmy nie sÄ… w stanie nadążyć za nim w pojedynkÄ™ – dlatego dla postÄ™pu technologicznego konieczny jest rozwój spoÅ‚ecznoÅ›ci dzielÄ…cej siÄ™ know-how i wspólnie pracujÄ…cej nad rozwiÄ…zaniami. Co wiÄ™cej, transparentność kodu charakterystyczna dla open source ma szczególne znaczenie dla rozwiÄ…zaÅ„ takich jak internet rzeczy czy rozwiÄ…zania chmurowe. PodÅ‚Ä…czajÄ…c przedmioty codziennego użytku do internetu czy przechowujÄ…c dane online, chcemy mieć pewność, że kod, na którym bazujÄ… takie usÅ‚ugi nie naraża na szwank naszej prywatnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa danych – komentuje Dariusz ÅšwiÄ…der, Linux Polska.

MamStartup jest patronem medialnym wydarzenia