5 kluczowych rzeczy przy tworzeniu startupu

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Masz już za sobą kilka miesięcy pracy nad startupem? Jeśli tak, to pewnie nie raz spotkałeś się z wieloma przeszkodami na drodze do sukcesu. Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza, postanowił wskazać Tobie kilka rzeczy, które ułatwią Ci je pokonać.

Masz już za sobą kilka miesięcy pracy nad startupem? Jeśli tak, to pewnie nie raz spotkałeś się z wieloma przeszkodami na drodze do sukcesu. Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza, postanowił wskazać Tobie kilka rzeczy, które ułatwią Ci je pokonać.


fot. Fotolia | Artykuł powstał przy współpracy z Dariuszem Żukiem

1. Nie skupiaj się na pieniądzach, a idei.

Jeżeli chcesz zmienić świat na lepszy, realizować swoje wizje i idee, odnaleźć i rozwijać to co Cię kręci w życiu, zacznij myśleć o startupie, a jeżeli chcesz zarabiać pieniądze idź do korpo – mówi Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza. Przypuszczenia te potwierdzają choćby zeszłoroczne badania, w których blisko 42% ankietowanych nie jest zadowolona z zarobków w startupie. Nic dziwnego. Startup, to młoda firma budowana od zera i po kosztach. Nie jeden z Was zapewne się załamie gdy zobaczy zarobki przeciętnego startupowca. Jeśli budujesz startup wyłącznie dla pieniędzy, to rzeczywiście: szukaj pracy w korporacji.

2. Stwórz najlepszy globalnie produkt.

Nie od razu to będzie możliwe, ale taka właśnie powinna być wizja startupu: stworzenie najlepszego globalnie produktu – mówi Żuk. Produkt powinien odpowiadać lepiej na potrzeby ludzi niż konkurencja i najlepiej być tańszy w realizacji. Nie interesuj się wszystkim wokół. Skup się na tym co robisz! Jeżeli Twój produkt ma być najlepszy, to Ty powinieneś być w tym również najlepszy na świecie.

3. Korzystaj z produktów startupów, które również mają idee i chcą pomóc rozwiązać Twoje problemy.

Współpraca to słowo, które powinno wejść Tobie w krew. Mnóstwo firm branży startupowej chętnie skorzysta z barterowej wymiany świadczeń. Skorzystaj z takiej propozycji.

Mamy jeden z najlepszych w Europie ekosystemów dla startupów. Jako Polska Przedsiębiorcza mamy największą w Europie sieć inkubatorów, powstał hubraum drugi akcelerator Deutsche Telecom w Europie, jest dużo kapitału na rynku od aniołów biznesu i funduszy seedowych. Warto, bo sam możesz podążać za wolno i nie zawsze w najlepszym kierunku – dodaje Dariusz Żuk.

4. Zacznij ze swoim kapitałem nie większym niż 5 tys. zł.

To nie prawda, że największe startupy nie powstałyby bez kapitału na starcie. 90% startupów z AIP wystartowało z kapitałem nie większym niż 5 tys. zł – przekonuje Dariusz Żuk, prezes Polska Przedsiębiorcza. Nawet najbardziej kapitałochłonny projekt uda się udoskonalić za niewielkie środki a później poszukiwać inwestora. Sam pomysł na rynku jest wart nie więcej niż 100 zł, ale pomysł z funkcjonującym prototypem i kilkoma klientami może być wart miliony – dodaje.

5. Przyzwyczaj się do porażek

Osoby odnoszące sukcesy w startupach nie poznajemy po tym czy odnosiły porażki i ile razy, tylko jak szybko były w stanie się z nich podnieść – mówi Dariusz Żuk. Porażka jest nieuchronna, ale jest stworzona po to by sprawdzić siebie. Pokaż, że potrafisz ją przezwyciężyć. Z jej zgliszczy zbudujesz swój biznes.

Dariusz Żuk

Współtwórca i prezes Polski Przedsiębiorczej – think tanku działającego w obszarze przedsiębiorczości. Polska Przedsiębiorcza posiada pierwszą systemową strategię wspierania przedsiębiorczości, mającą na celu osiągnięcie przez Polskę do 2020 roku pozycji lidera w obszarze start-upów oraz wykreowanie polskich firm na skalę skype’a czy google’a.