5 kroków w 5G – czyli jak przybliżyć twój gamingowy startup do transformacji w unicorna

Dodane:

Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

5 kroków w 5G – czyli jak przybliżyć twój gamingowy startup do transformacji w unicorna

Udostępnij:

Obecnie umiejętność pisania epickich scenariuszy jest równie ważna, jak ich prowadzenie w taki sposób, aby gracz z trudem odróżniał, co jest fikcją, a co prawdą. To właśnie w tym zakresie już niebawem dokona się kolejna rewolucja w przemyśle growym, najprawdopodobniej dzięki rozwiązaniom sieciowym. Edge Experience Hackathon to wydarzenie, które da gamingowym startupom dostęp do rozwiązań na miarę Doliny Krzemowej.

1. Opanuj technologię zanim stanie się powszechna

Kto stoi w miejscu, ten się cofa, szczególnie w rzeczywistości, w której możliwości stwarzane przez najnowsze technologie pojawiają się bardzo dynamicznie. Nowymi liderami rynku gier zostaną ci, którzy będę skłonni podjąć ryzyko ich wykorzystania przed innymi, zanim jeszcze staną się popularne.

Balansowanie na granicy rzeczywistości – czy to rozszerzonej, czy w pełni wirtualnej, niesamowicie pogłębia doświadczenie gry. Zanurzenie się w fabułę, świat, czy dynamikę gry, wymaga w pewnym sensie wprowadzenia w błąd ludzkich zmysłów, a to nie jest takie łatwe – nasz mózg szybko potrafi rozpoznać opóźnienia głosowe, wizualne, ale też czuciowe. Granice zacierają się powoli dzięki zastosowaniu technologii VR/AR/MR. Gogle, rękawice, telefony oraz inne urządzenia będą mogły tym wiarygodniej kreować i uzupełniać rzeczywistość, im wyższej jakości obrazy oraz dźwięki będą się na nich pojawiać. Jeżeli z wirtualnej rozrywki ma w tym samym czasie korzystać wielu graczy, to ten sam obraz musi wyświetlać się im w tej samej sekundzie. Brzmi prosto, choć technologicznie ciągle bywa to wielkim wyzwaniem.

5G i Edge Computing będą tymi technologiami, które dzięki dostarczeniu urządzeniom mobilnym wysokiej mocy obliczeniowej z minimalnymi opóźnieniami, zburzą obecny kształt rynku growego. Odegrają one porównywalną rolę w transformowaniu rzeczywistości jak blockchain czy sztuczna inteligencja, dlatego już dzisiaj warto się nimi zacząć interesować.

Dobra wiadomość? Laboratoria!

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją w Polsce laboratoria, w których już dzisiaj można testować rozwiązania dla 5G/Edge’a. Za sztandarowy przykład posłużyć może hubraum – technologiczny inkubator Deutsche Telekom, ze swoim centrum dla technologii 5G/Edge w Krakowie. Status Polski jako światowej potęgi growej nie musi być zagrożony. Wręcz przeciwnie – to właśnie do polskich developerów adresowane są programy typu early access inicjowane przez globalnych graczy. Tutaj z kolei świetną ilustracją są na przykład działania podejmowane przez MobiledgeX – spółkę technologiczną ulokowaną w samym sercu Doliny Krzemowej, która już teraz udostępnia swoją platformę Edge Computing innowatorom.

Sky’s the limit!

Jak może wyglądać rozrywka przyszłości? Warto obejrzeć poniższe nagranie, aby przekonać się, jakie jest jej wspólne wyobrażenie twórców pracujących dla Nianitic (tak! to ci od Pokemon Go), Samsung oraz MobiledgeX.

Wspominam tu o branży gamingowej, ale wyobraź sobie, jakie inne zastosowania można znaleźć dla tych rozwiązań – nie sposób nie zwrócić uwagi na inne dziedziny życia: przykładem może być medycyna, psychologia czy choćby edukacja. Wiele wskazuje na to, że kolejny wielki skok właśnie w modelu i jakości kształcenia może dokonać się za pośrednictwem rozwiązań z zakresu AR/VR/MR. Wizja edukacji bazującej na wirtualnej rzeczywistości, bezpiecznych symulatorach oraz zdrowych modelach grywalizacji wydaje się bardzo realna.

2. Mów językiem swoich odbiorców

Wypracuj w sobie właściwe zrozumienie innowacyjności. Technologia jest ważna. Bardzo ważna. Bez niej nie dokonałby się postęp w wielu dziedzinach życia. Tych super-poważnych, ale także tych lżejszych, związanych z rozrywką, z odpoczynkiem, z relaksem, z grami. Technologia może być bardzo ciekawa.

Niektóre osoby mogą chcieć mówić i słuchać o przepustowości, transferze, rozwiązaniach brzegu sieci, bezpieczeństwie sieci prywatnych, farmach serwerów, o ich mocy obliczeniowej. Większość ludzi jednak, a w szczególności graczy, pragnie usłyszeć jedynie zapewnienie, że już nigdy więcej nie będą mieli ochoty wyrzucać za okno konsoli z powodu opóźnienia, przez które stracili punkty, przegrali misję, mecz czy wyścig.

Takie opóźnienia są typowe dla połączeń mobilnych, jeśli je wyeliminujemy, oko gracza nie będzie w stanie odróżnić tego, co realne od tego, co wirtualne. Jedyne co nam zostanie to rzucić się w wir grania.

3. Wykorzystuj lokalne okazje, skaluj rezultaty globalnie

Współczesny świat jest wspaniały i prosty. Możliwości najbardziej zmotywowanych osób nie są ograniczane fizycznymi granicami. Rozwój technologii sprawił, że odległości między miejscami, w których dzieje się technologiczny postęp nigdy jeszcze nie były tak małe. Dzięki głębszemu rozumieniu modeli biznesowych globalne firmy same szukają możliwości współpracy z najciekawszymi lokalnymi startupami. Widocznym przykładem tego może być Edge Experience Hackathon, który już 27-28 września br. w Krakowie przeprowadzą wspólnie MobiledgeX, Deutsche Telekom oraz Vuzix. Globalni gracze na 24 godziny oddadzą w ręce utalentowanych gamedevów platformę edge computing oraz laboratorium 5G, aby przekonać się gdzie znajdują się granice twórczego wykorzystania tych rozwiązań. Wydarzenie to jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia realizowanego przez MobiledgeX. Podobne hackathony odbyły się już w Menlo Park i w Seulu, kolejne zaś wydarzą się w Londynie, Vancouver oraz Toronto. We wszystkich tych miejscach globalne firmy chcą poznać możliwości lokalnych startupów, a za ich sprawą także możliwości sieci przyszłości. Fajnie, że z szansy tej będą mogły skorzystać także polskie startupy i to bez konieczności odbywania długich podróży i ponoszenia wysokich kosztów.

Czy polskie startupy powinny interesować się Edge Experiance Hackathon? Zdecydowanie tak. Znajomość chmurowej technologii przyszłości, która właśnie popularyzowana jest w Europie, pozwoli im wypracować nowe obszary przewagi w walce o międzynarodowych klientów z lokalną i globalną konkurencją.

Za przykład polskiego startupu, który świetnie korzysta z technologicznych oraz biznesowych możliwości stwarzanych przez platformę MobiledgeX posłużyć może 1000 Realities. Firma ta dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej, wysokiego transferu oraz niskiej latencji chmury przyszłości z powodzeniem rozwija i komercjalizuje rozwiązania z zakresu przemysłu 4.0. Sprawdźcie sami, 1000 Realities prezentuje próbki swoich możliwości w ogólnodostępnych kanałach.

4. Sięgaj po wsparcie, ucz się od mądrzejszych

Nikt nie lubi wychodzić ze swojej strefy komfortu. Uczenie się nowych rzeczy, rozwijanie nowych kompetencji, także budowanie rozwiązań w oparciu o nowe technologie tego wymaga. Dużo łatwiej wchodzi się w niekomfortowe, czy nowe sytuacje ze świadomością, że w najtrudniejszych momentach będzie można liczyć na wsparcie pomocnych, bardziej doświadczonych osób.

Umiejętność świadomego korzystania ze wsparcia ekspertów powinna być postrzegana jako jedna z kluczowych kompetencji osób pracujących w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Mądre korzystanie z pomocy prostuje oraz skraca drogę do odniesienia sukcesu.

Dobra wiadomość? Wdrożenie w technologię!

Jeżeli widzisz zastosowanie technologii Edge Computing oraz 5G w rozwijanym przez siebie projekcie, ale nie opanowałeś ich jeszcze w sposób mistrzowski, to tym bardziej powinieneś zapisać się do udziału w Edge Experience Hacakthon i skorzystać z całej ścieżki edukacyjnej do niego prowadzącej.
Działanie platformy Edge Computing zbudowanej przez MobiledgeX opisane zostanie w dedykowanym webinarze, pytania ekspertom zadawać będzie można za pośrednictwem dedykowanego kanału Slack, a z ich wiedzy będzie można skorzystać także w trakcie samego wydarzenia – zarówno podczas indywidualnych spotkań, jak ich przewidzianych warsztatów.

Mentorskiego wsparcia w trakcie eventu będą udzielać zarówno eksperci z MobiledgeX, opiekunowie wyzwań jak 1000Realities, ale także przedstawiciele innych zaproszonych startupów, które z sukcesami popularyzują swoje rozwiązania z zakresu gamingu (forwARdgame) oraz analityki czasu rzeczywistego (Popvue, Smart Mobile Labs). Najpewniej będzie można liczyć na dostęp do mentorskiego wsparcia liderów pracujących dla partnerów wydarzenia, to jest dla Deutsche Telekom, Vuzix oraz Samsung.

5. Współpracuj, kiedy można, konkuruj, kiedy trzeba

Rywalizacja jest ważna, ale współdziałanie jest jeszcze ważniejsze. Rzeczywistość uczy, że projekty realizowane wspólnie przez partnerów różniących się znacznie od siebie, choć z początku trudne, to z biegiem czasu przynosić mogą niespodziewane rezultaty. Dopiero w duchu współpracy możliwe jest budowanie innowacji najwyższej klasy, to jest takich, które są w stanie burzyć rzeczywistość oraz kształtować nową. Zrozumienie to przyświeca sponsorowi Edge Experiance Hackathon – MobiledgeX współpracującemu w różnych częściach świata z firmami, które w normalnych warunkach rynkowych konkurują ze sobą zawzięcie o klientów. Duch współpracy przyświeca też organizatorom hackathonu, którzy tak zbudowali jego agendę, aby mogła ona posłużyć uczestnikom jako poligon, na którym będą mogli przetestować najbardziej szalone pomysły dla zespołów łączących osoby o odmiennych umiejętnościach, czerpiące frajdę ze wspólnej pracy – niezależnie od tego, czy stworzony prototyp zamieni się kiedykolwiek w coś więcej.

Oczywiście w hackathonie jest też miejsce dla dojrzałych startupów, o kompletnych zespołach posiadających zróżnicowany zestaw umiejętności oraz skrystalizowaną wizję przyszłości. Dla nich wydarzenie to może być polem walki, na którym zmierzą się o sławę, rozpoznawalność oraz nagrody – zdecydowanie jest o co walczyć.

Dobra wiadomość? Wyzwanie!

Organizatorzy skonstruowali ambitne wyzwanie dla wszystkich magików Unity, iOS, Androida, hardware’u AR/VR czy szeroko rozumianego data science. Jest nim zbudowanie gry mobilnej dla wielu graczy, która przeniesie prostą istniejącą gierkę na wyższy poziom immersji i zmieni ją w niczym nieograniczoną, ekscytującą grę.

Wyzwanie gamingowe koncentrować się będzie na wykorzystaniu na platformie Edge Computing jej natywnych funkcjonalności. Do dyspozycji uczestnicy będą mieli: laboratorium 5G udostępnione przez hubraum, gogle od Vuzix’a i telefony od firmy Samsung.

Głównymi partnerami wydarzenia są T-Mobile (Polska), hub:raum oraz Samsung.

Kolejne hackathony odbędą się Londynie (już we wtorek, 16 września br!), Vancouver, oraz Pittsburgh (nie Toronto).

 

Autorzy:
Rita Pater, Leaders Hive
Marcin Szymański, Open Innovation House