5 narzędzi do tworzenia multimedialnych prezentacji

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Wiemy już jak zachowywać się podczas prezentacji, o czym mówić i czego unikać. Teraz należy przypomnieć sobie, jaką rolę mają slajdy. Ich treść przypomni opowiadającemu o kolejnych punktach, a publiczności zwizualizują omawianą treść. Warto sprawić, aby zapadły one w pamięć. Oto narzędzia, które w tym pomogą.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

1. Prezentacje Google Drive

Jeżeli jesteś użytkownikiem Gmaila, to z pewnością nie jest Ci obcy pakiet dostępny pod adresem drive.google.com. Wśród zawartych tam narzędzi znajduje się aplikacja do tworzenia prezentacji. Obecnie jest to jedna z najprostszych możliwości do zaprojektowania slajdów. Przejrzysty interfejs i niewiele opcji sprawiają, że łatwo przejść przez cały proces tworzenia – od wyboru motywu, po wypełnienie szablonu treścią. Gotową prezentację można wyeksportować do formatów PDF, PPTX, SVG, PNG, JPG i TXT.

2. Tiki-Toki

Wsparciem przy tworzeniu prezentacji dotyczącej historii projektu może okazać się Tiki-Toki, serwis do tworzenia wirtualnych osi czasu. Zamiast klasycznego pokazu slajdów projekt jest animowaną opowieścią, w której kolejne daty są punktami prezentacji. Jeżeli historia wymaga przedstawienia działań prowadzonych na różnych polach Tiki-Toki umożliwiają zaprezentowanie ich za pomocą różnych kolorów, które nadal będą stanowić płynną chronologiczną ścieżkę.

3. Slides

Slides to platforma online, która pomaga stworzyć prezentacje live. Jest to proste rozwiązanie do dzielenia się slajdami w czasie bieżącym z użytkownikami znajdującymi się w różnych miejscach, korzystającymi z urządzeń mobilnych. Slides pozwala również na sterowanie prezentacją ze smartfona. Podobnie jak Swipe jest to platforma, która przypadnie do gustu wybranej grupie – Slides pozwala na wykorzystywanie CSS w tworzeniu slajdów, a całość przechowuje jako dokument HTML.

4. Prezi

Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do tworzenia prezentacji od kilku lat jest Prezi. Pozwala on na stworzenie wyjątkowych animowanych slajdów. Projektowanie prezentacji w tej aplikacji zaczyna się od widoku dużego pulpitu, na którym można umieszczać dowolne elementy – od obrazów i linków, po filmiki. Atutem Prezi jest biblioteka kształtów, które można dowolnie wykorzystywać podczas tworzenia. Dzięki temu finałowa prezentacja wygląda jak wirtualny plakat, w którym przejście między kolejnymi punktami jest animowane.  

5. Swipe

Tworzenie prezentacji w Swipe opiera się na zasadzie “przeciągnij i upuść”. Umożliwia to dodawanie filmów z serwisów YouTube i Vimeo, dokumentów PDF, plików PSD, AI, EPS. W prezentacji można utworzyć także ankietę, którą oglądający prezentację będą mogli wypełnić na swoich urządzeniach. Swipe przypadnie do gustu korzystającym z Markdown, ponieważ aplikacja pozwala na wprowadzanie treści z użyciem znaczników. Prezentacje z użyciem Swipe można tworzyć i przeglądać na każdym rodzaju urządzeń – aplikacja jest w pełni responsywna.