5 platform do nauki kodowania online

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

To, że znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest niezbędna, wie każde dziecko. Nie tak oczywista wydaje się za to potrzeba posiadania umiejętność posługiwania się językami programowania, które stwarzają możliwości zdobycia lepszej pracy, czy tworzenia aplikacji. Poznaj kursy, dzięki którym staniesz się programistą.

 

Zdjęcie royalty free z Fotlia

1. Koduj.com

Koduj.com jest organizacją non profit z polskim korzeniami. Główną ideą przyświecającą powstaniu tego projektu jest propagowane wśród dzieci i młodzieży potrzeby posiadania umiejętności programowania. To właśnie dla najmłodszych, Koduj.com dedykuje swoje kursy, które są dostępne w dwóch wariantach. Na pierwszym z nich uczestnicy mogą zdobywać wiedzę zdalnie, natomiast podczas drugiego – zajęcie odbywają się stacjonarnie.

Kurs online oferowany jest dzieciom od ósmego roku życia, które korzystając z edukacyjnego języka programowani Scratch uczą się podstaw kodowania, tworzą interaktywne historie, animacje i gry. Kodowanie odbywa się przez układanie elementów języka (puzzle) w odpowiednie sekwencje. Podczas drugiego kursu, młodzież w wieku od 8 do 19 lat uczy się profesjonalnych języków programowania w grupach. Zajęcia trwają 90 minut i kosztują 1600 zł za rok nauki.

2. Code School

Oferuje ponad 40 kursów z czego najpopularniejsze to nauka Java Script, HTML/CSS, Ruby, GIT i IOS. Zdaje się, że Code School wzięło sobie do serca maksymę „baw się i ucz się”, ponieważ szkolenia konstruowane są w taki sposób, aby ich uczestnik czuł się jak gracz pochłonięty przez fabułę gry. Uczestnik seminarów bierze udział w interaktywnych zabawach oraz ogląda instruktarzowe filmy.

 Dodatkowym plusem jest możliwość ustawienie tempa odtwarzanych klipów wideo, tak aby łatwiej można było zrozumieć treść i czerpać z niej więcej pożytku.  Ponad to, intuicyjny system poprowadzi cię przez kolejne szczeble trudności, dzięki czemu stale będziesz się rozwijać. Code School daje swoim klientom dostęp do kursów darmowych jak i płatnych. Bezpłatne zajęcia będą szczególnie przydatne, kiedy chcemy przekonać się czy tak szkoła kodowania jest dla nas. Mając tę pewność możemy wykupić miesięczny abonament – 29 dolarów.

3. Code Avengers

Stworzona w Nowej Zelandii platforma nauczy cię kreować profesjonale strony internetowe oraz tworzyć gry i aplikacje. W tym celu poznasz Jave Script, HTML i CSS. Kusy są przyjazne dla osób zaczynających dopiero przygodę z programowaniem, dlatego też instrukcje są przejrzyste i poparte przykładami. Po nich następują ćwiczenia, które wykonywane przy użyciu platformy sprawdzają zdobytą wiedzę w praktyce.

Nauka za pomocą serwisu Code Avenges dostępna jest w siedmiu popularnych językach: angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, holenderskim, portugalskim, włoskim i tureckim. Kolejną rewelację, którą przygotował zespół z Nowej Zelandii są obozy dla programistów, które trwają od 3 do 5 dni, a większość z nich prowadzona jest w Stanach Zjednoczonych.

4. Lynda.com

Niedawno kupiona przez biznesowy portal społecznościowy LinkedIn, Lynda.com jest platformą edukacyjną posiadająca potężną bibliotekę multimedialną. Dominują na niej tematy obejmujące nowe technologie oraz biznes. W zakładce dotyczącej kodowania znajdziemy wiele materiałów wideo na każdy z interesujących nas tematów.

Wybór kursy przez jaki chcemy przejść, możemy dobierać odpowiednio od poziomu umiejętności, albo decydując się na konkretny język i środowisko programowania, którego chcemy się nauczyć. Materiały publikowane na Lynda.com oferują konkretna wiedzę i są wyczerpujące. W zależności od czasu jaki chcemy poświęcić na zgłębianie ważnego dla nas tematu, możemy zdecydować się kurs wideo trwający od godziny do nawet dziesięciu godzin.

5. Stack Overflow

Serwis Stack Overflow nie jest w dosłownym rozumieniu kursem nauczającym programowania, ale stanowić może ważną pomoc w zdobywaniu wiedzy. Platforma działa na zasadzie pytanie – odpowiedź.  Co to znaczy? Stack Overflow przypomina nieco forum internetowe, na którym można zadawać pytania na dowolne tematy związane z programowaniem i zakładać wątki.

Użytkownicy udzielają odpowiedzi, które następnie są oceniane. Dzięki temu odwiedzający stronę internauci w prosty sposób mogą dowiedzieć się, które odpowiedzi są warte zaznajomienia się, a które nie. Na uwagę zasługuje przejrzystość z jaką zaprojektowany został portal. Na głównej stronie widnieje pytanie, a po jego lewej stronie statystyki dotyczące ilości głosów, odpowiedzi oraz ile razy pytanie było wyświetlane.