5 polskich startupów, które kupił Onet. Jeden z nich to popularny serwis do planowania podróży

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Onet-RAS Polska rzadko kiedy chwali się realizacją akwizycji, bo rzadko kiedy dokonuje tego typu transakcji. Niemniej ma na swoim koncie kilka udanych przejęć. Przyjrzeliśmy się pięciu z nich, które przeprowadził w ciągu kilku ostatnich lat.

fot. depositphotos.com 

1. Jakdojade.pl

Pod koniec ubiegłego roku w ręce właścicieli Onet-RAS Polska trafił serwis Jakdojade.pl służący do planowania podróży komunikacją miejską. Obie strony transakcji nie zdradziły wówczas jaka jest jej wartość, ale poinformowały, że 30 proc. udziałów w spółce pozostanie własnością założycieli serwisu. Przy tej okazji Bartek Burek, jeden z nich, stwierdził, że pozyskanie takiego partnera pomoże Jakdojade.pl wypłynąć na szerokie wody i zaoferować użytkownikom aplikacji jeszcze lepsze usługi.

Podobnego zdania jest druga strona transakcji. – Jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia naszego celu, jakim jest obecność na wyświetlaczu każdego smartfonu w kraju. Dodanie aplikacji Jakdojade.pl do naszego portfolio produktów mobilnych zapewni atrakcyjne możliwości naszym klientom reklamowym i pozwoli nam zdobyć pozycję preferowanego partnera w dziedzinie mobilnych kampanii reklamowych o dużej sile oddziaływania – mówi w rozmowie z Business Insider Jovan Protic, dyrektor operacyjny Grupy Onet-RAS Polska.

2. Nasza Klasa

Dwa lata wcześniej przedstawiciele Onet-RAS Polska sięgnęli do portfela i także za nieujawnioną kwotę kupili serwis społecznościowy NK.pl (dawniej Nasza Klasa).– Gry online i treści z tą tematyką związane są bardzo poszukiwane przez polskich internautów. Przejęcie NK.pl to świetna szansa, żeby poszerzyć nasze portfolio i czerpać korzyści z obecnego potencjału serwisu w kontekście gier i aplikacji rozrywkowych – powiedział przy tej okazji ówczesny prezes grupy Onet Robert Bednarski.

Przedstawiciele spółki dodali wówczas, że NK.pl skupia miesięcznie około 5,2 mln użytkowników i jest jednocześnie jedną z czołowych platform z grami online w Polsce. Lata świetności ma jednak za sobą. Kiedy powstawała w 2006 roku szybko zdobyła zainteresowanie inwestorów, którzy w ciągu dwóch lat od uruchomia projektu zrealizowali z udziałem Naszej Klasy dwie rundy finansowania. Potem w stronę serwisu zwrócili się użytkownicy, których w szczytowym momencie było około 14 milionów.

3. Skąpiec.pl i Opineo.pl

W 2014 roku Onet-RAS Polska zrealizował dwie inne transakcje. Pierwszą z nich był zakup porównywarki interetowej Skąpiec.pl, a drugą przejęcie serwisu gromadzącego opinie konsumentów na temat sklepów internetowych, produktów, firm i usług Opineo.pl. Według ówczesnego prezesa grupy Onet Roberta Bednarskiego, decyzja o akwizycji tych dwóch platform podyktowana była zmianami zachodzącymi na ryku i dynamicznym rozwojem serwisów pomagających internautom w podejmowaniu decyzji zakupowych.

– Obydwie firmy idealnie wpasowują się w obraną przez nas strategię dywersyfikacji przychodów. Poszukiwaliśmy mocnych partnerów, którzy umożliwiliby nam rozwój w tym segmencie. I znaleźliśmy. Zarówno Skąpiec.pl jak i Opineo.pl to bardzo dobre produkty stworzone i prowadzone przez mocny zespół. Obie spółki notują doskonałą dwucyfrową dynamikę wzrostu. Wykorzystując nasz zasięg, będziemy dalej wzmacniać obydwa produkty – mówił. Założyciele przejętych spółek nadal mieli pełnić funkcje prezesów.

4. Zapytaj.com.pl

Pod koniec 2010 roku Onet-RAS Polska przejęło za nieujawnioną kwotę serwis Zapytaj.com.pl służący do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi (Q&A). Gromadził on wówczas trzy miliony użytkowników i znajdował się na dziesiątym miejscu wśród serwisów społecznościowych w Polsce. Według przedstawicieli koncernu medialnego, akwizycja platformy miała dostarczyć im kolejny interesujący serwis oraz powierzchnie reklamową.

– Bardzo się cieszę, że do szerokiej oferty serwisów Onet.pl dołączy Zapytaj.com.pl, lider serwisów Q&A w Polsce. Cieszę się tym bardziej, że wspólnie z dotychczasowymi właścicielami serwisu będziemy go rozbudowywać o nowe funkcjonalności, o których nasi użytkownicy dowiedzą się już wkrótce – powiedział przy tej okazji ówczasny prezes grupy Onet Łukasz Wejchert, cytowany przez serwis Mam Biznes

To nie są jedyne transakcje jakie Onet-RAS Polska zrealizował w ciągu kilku minionych lat. Wcześniej w ręce jego właścicieli trafił między innymi portal technologiczny PcLab.pl, serwis karaoke JakElvis.pl i platforma do wymiany ubrań MojeCiuchy.pl.

Natomiast w połowie 2012 roku sam Onet zmienił właściciela. Za prawie miliard złotych kupił go od grupy TVN niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer.