5 pomysłów na generowanie leadów, czyli marketing dla startupów

Dodane:

Angélique Toque Angélique Toque

5 pomysłów na generowanie leadów, czyli marketing dla startupów

Udostępnij:

Skuteczne generowanie leadów i marketing startupu wymagają sprytnych celów i jasnej wizji tego, gdzie chcesz być i jak się tam dostać. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że tylko 10% startupów faktycznie odnosi sukcesy. Aby odnaleźć się w tej zatłoczonej i pełnej konkurencji galaktyce, konieczne jest nieszablonowe myślenie i eksperymentowanie z różnymi ścieżkami. Twoje produkty muszą być dostępne dla najodpowiedniejszych odbiorców docelowych, co pozwoli Ci dotrzeć do maksymalnej liczby potencjalnych klientów.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w języku angielskim na portalu Outbrain.

Pomysły na generowanie leadów dla startupów

Generowanie leadów to strategia kierowania ruchu do Twojego produktu lub firmy. Jej celem jest pozyskanie potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani Twoją ofertą. Zasadniczo jest to zestaw działań i procesów marketingowych wprowadzających leady do Twojego biznesu. Przyjrzyjmy się, jak startupy mogą zacząć od pomysłów na generowanie leadów, aby napędzać rzeczywistą sprzedaż.

1. Darmowy startup listing

Jeśli chodzi o strategię marketingową i rozwój startupów, najpierw skup się na promocji organicznej. Pomoże to nie tylko zaoszczędzić pieniądze na wczesnych etapach, ale także zapewni wgląd w budowanie trakcji biznesowej wśród docelowych odbiorców. Jednym ze sposobów na promocję swojego startupu w sposób organiczny są bezpłatne portale, na których możesz zgłosić swój produkt/firmę. Wprowadź swój startup do świadomości klientów i zobacz, jak inni postrzegają Cię w startupowej dżungli. Upewnij się, że śledzisz skuteczność, zaangażowanie i ruch w odniesieniu do platform, na które kierujesz swój produkt lub małą firmę. Oto niektóre z bezpłatnych miejsc w sieci, z których możesz skorzystać.

2. Zorganizuj webinar, aby zdobyć nowych klientów

Webinaria, zwane inaczej „sesjami na żywo” lub „warsztatami na żywo”, stały się w ostatnich latach bardzo skuteczną strategią marketingową i sprzedażową. Szacuje się, że globalny rynek webinariów osiągnął 253 mln do 2015 roku, a do 2023 osiągnie aż 800 mln. Webinary na żywo pozwalają dzielić się wiedzą, rozpowszechniać informacje o swojej firmie lub usługach i umacniać własną markę jako autorytet w swojej niszy. Ostatecznie webinary przeistaczają się w dobre narzędzie do generowania leadów i przekształcania ich w dochodowych klientów.

Zanim rozpoczniesz promocję webinaru, koniecznie zrób research. Zbadaj problemy swojej grupy docelowej i znajdź te najbardziej istotne dla potencjalnych klientów. Zastanów się, w jaki sposób Twój produkt lub usługa może pomóc im rozwiązać te problemy i jak możesz wykorzystać strukturę i format webinaru, aby przedstawić im te korzyści. Pomoże to w budowaniu zaufania wśród odbiorców i chęci skorzystania z Twoich usług wśród osób, na które Twoja prezentacja naprawdę wpłynęła.

Wskazówki dotyczące skutecznego marketingu internetowego

 • Ustaw KPI dla swojego udziału w webinarze. Ilu rejestrujących spodziewasz się faktycznie zobaczyć? Średnia frekwencja na webinarze wynosi około 40%. Jeśli nie trafisz w sedno, nie martw się – wciąż zbudujesz solidną listę mailingową potencjalnych leadów, którą można pielęgnować w inny sposób, np. poprzez kampanie e-mailowe lub kampanie retargetingowe.
 • Opracuj strategię marketingową, która pomoże Ci przyciągnąć zupełnie nowych potencjalnych klientów i leadów. Gdzie można ich znaleźć? W jakich społecznościach i sieciach są aktywni? Przetestuj różne kanały i zobacz, co najlepiej pasuje do profilu Twojego idealnego klienta.
 • Reklamuj swój webinar na swojej stronie internetowej w każdy możliwy sposób. Napisz post na blogu, stwórz dedykowany landing do rejestracji na webinar, użyj pop-upów i banerów, aby poinformować odwiedzających witrynę o wydarzeniu.
 • Przygotuj angażującą komunikację e-mailingową, aby promować webinary w swojej bazie subskrybentów. Eksperymentuj z tekstami promocyjnymi i sprawdzaj, które wiadomości są efektywne i przekładają się na zapisy na webinary.
 • Skoncentruj się na promocji w Social Mediach, wykorzystując kanały, które przynoszą najlepsze rezultaty dla Twojego biznesu. Wykorzystaj sieć partnerów biznesowych bądź współpracowników, aby zrobić trochę szumu na mediach społecznościowych.
 • Prowadź płatne kampanie, aby dotrzeć do nowych użytkowników, ale skup się także na remarketingu dla potencjalnych leadów, którzy już wiedzą o Twojej firmie lub odwiedzili już Twoją stronę internetową.
 • Przygotuj strategię po webinarze z przepływem e-maili, który pomoże Ci zmienić leady w klientów. Średnio (na podstawie moich kampanii) od 2% do 5% leadów z webinarów zamienia się w tych płacących.
 • Spraw, aby Twój webinar był dostępny na żądanie, aby przyciągnąć nowe organiczne leady. Jest to długoterminowa strategia, która wykorzystuje wartościowe treści poprzednich webinariów i zmniejsza presję konieczności ciągłego tworzenia nowych wydarzeń.
 • Zapisuj wyniki, wnioski oraz problemy, które wystąpiły w trakcie promocji. Najważniejsze, by uczyć się na błędach i coraz lepiej wykorzystywać webinary do promocji biznesu.
 • Ściągnij darmową strategię, z rozpiską, krok po kroku, którą stworzyłam na bazie własnych promocji i doświadczeń.

3. Grupy społeczne do generowania leadów

Na przestrzeni lat nastąpił dramatyczny spadek ruchu organicznego w mediach społecznościowych ze względu na zmiany algorytmów, jednak nadal możliwe jest generowanie leadów organicznie, bez ogromnych kosztów. Rozmowy i interakcje, które odbywają się w grupach i na forach to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z aktywnymi, zainteresowanymi osobami, które mogą stać się leadami. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Zrób listę grup, w których możesz znaleźć potencjalnych odbiorców docelowych w różnych sieciach społecznościowych, takich jak Facebook i LinkedIn.
 • Przygotuj ciekawe lub przydatne materiały, takie jak szablon, ebook lub oferta specjalna, które rozwiążą problemy Twoich odbiorców. Zaoferuj bezpłatną wersję próbną lub prezent swojego produktu i zaangażuj ludzi do dzielenia się opiniami i inicjowania rozmów w ich sieciach. Oto przykład, jak przyciągnęłam ponad 1000 leadów zainteresowanych automatycznymi szablonami Arkuszy Google.
 • Twórz różne wersje tekstu marketingowego dla różnych grup docelowych i testuj różne rozwiązania. Zobacz, co daje Ci przyczepność, a co nie i skup się na optymalizacji tekstów, aby zwiększyć bieżącą aktywność i generować więcej potencjalnych klientów.

4. Sponsorowane newslettery

Chcesz dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć rozpoznawalność swojego startupu? E-mail marketing jest jednym z najskuteczniejszych kanałów dotarcia do szerszej, ale ściśle ukierunkowanej grupy odbiorców. Newslettery odgrywają niesamowitą rolę w komunikacji z klientami, generowaniu ruchu i budowaniu świadomości marki. Sponsorowane newslettery są potężnym narzędziem, jeśli zostaną użyte prawidłowo. Wzmocnij swoją strategię marketingową dzięki tym wskazówkom dotyczącym sponsorowania biuletynów:

 • Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek promocję i opłacisz sponsorowany newsletter, zastanów się nad oczekiwanym ROI (return of investment). Czy warto?
 • Określ, jak będzie wyglądać promocja. Czy będzie to jednorazowy sponsoring czy cykliczna kampania? Czy chcesz, aby właściciel newslettera promował Twoje treści lub prowadził bezpośrednie kampanie zakupu Twoich produktów? A może zwiększyć zasięg własnego newslettera i ogólną świadomość marki?
 • Przeprowadź badania i wybierz konkretne biuletyny, które pasują do Twojego produktu lub firmy. Mierz wielkość odbiorców, ich zaangażowanie i jakość potencjalnych leadów.
 • Buduj długoterminowe zaufanie do twórców biuletynów, dostarczając wartościowe treści, które poprawią ich biuletyn i zapewnią atrakcyjne wrażenia dla ich czytelników.
 • Ustal budżet i warunki kampanii oraz upewnij się, że twórca biuletynu zgadza się, zanim zaczniesz tworzyć materiały. Upewnij się, że dostarczasz wszystkie zasoby na czas i zgodnie z wytycznymi, aby wszystko działało sprawnie.
 • Śledź skuteczność różnych biuletynów i kanałów. Korzystaj z narzędzi analitycznych, aby zrozumieć kluczowe dane, również te demograficzne oraz skuteczność kampanii.

5. Zoptymalizuj swoją stronę WWW

Strategia marketingowa wymaga dużo cierpliwości, zwłaszcza jeśli jesteś startupem i dopiero zaczynasz. Robienie tych samych rzeczy i oczekiwanie różnych wyników nie jest dobrą strategią marketingową. Przygotuj się na niekończące się zmiany i na niezbędne poprawki, które przyniosą pożądane rezultaty na dłuższą metę. Optymalizacja strony www i analiza jej skuteczności to kluczowy czynnik sukcesu. Czasami drobne zmiany mogą mieć niesamowity wpływ na konwersję i sprzedaż! Oto kilka rzeczy, na które należy szczególnie uważać:

 • Przeprowadź badanie słów kluczowych, aby poprawić i zoptymalizować SEO. Zainwestuj także swoje zasoby w content marketing, aby wspierać ogólną strategię SEO i ruch.
 • Skoncentruj się na konwersjach. Jaki jest pierwszy krok, który powinien wykonać odwiedzający po wejściu w interakcję z Twoją witryną? Czy chcesz, aby się zarejestrowali i założyli konto? Zostawili adres e-mail, zapisali się na demo lub webinar na żywo? Upewnij się, że CTA jest jasne, aby dokładnie wiedzieli, co robić.
 • Uprość swoją stronę docelową. Eksperymentuj z kolorami, grafiką i przyciskami CTA. Uruchom testy A-B i narzędzia do analityki, aby zrozumieć i zoptymalizować przepływ użytkowników.
 • Testuj komunikacje, zmieniaj teksty reklamowe, komunikację i testuj! Jedną ze strategii komunikacji firmy jest przeprowadzenie małego wywiadu z klientami, którzy płacą za Twój produkt. Zadaj im kilka pytań i dowiedz się, w jaki sposób Cię postrzegają i jaki czynnik sprawił, że stali się Twoim klientem. Następnie przekształć ich słowa w komunikaty, które możesz wykorzystać w komunikacji biznesowej. Ta strategia daje świeże spojrzenie na to, jak ludzie postrzegają Ciebie i Twoją firmę. Słowa mają moc, więc użyj ich do stworzenia przekonujących tekstów i historii, które przyprowadzą Ci klientów.

Marketing to nie sprint, to Twój osobisty maraton. Dobry marketing staje się źródłem satysfakcji i długoterminowych zysków dla Twojego startupu. Zainwestuj czas w testowanie różnych strategii i nie martw się, jeśli nie zobaczysz wyników od razu. Daj sobie czas i nie bój się popełniać błędów. Ucz się od nich i wykorzystuj kreatywne, nieszablonowe pomysły. To sekret wyróżniania się w świecie startupów. Powodzenia!

O autorce:

Angélique Toque

Strateg Marketingowy i Konsultant ds. Wzrostu. Promuje startupy i biznesy na rynkach zagranicznych.