5 powodów, dla których warto założyć firmę… pracując na etacie

Dodane:

Daniel Rydel Daniel Rydel

Udostępnij:

Doświadczeni mentorzy bardzo często przed uruchomieniem startupu polecają zatrudnienie się w branży, w której chcemy otworzyć działalność. Jeśli nasz etat nie stoi w konflikcie z planowanym biznesem, warto utrzymać pracę przy jednoczesnym rozwoju własnego projektu. Co możesz dzięki temu zyskać?

Poniższy artykuł powstał na bazie mojego doświadczenia połączenia współpracy z Webankietą oraz rozwoju własnego projektu – testu osobowości PERSO.IN.

1. Stajesz się mistrzem efektywności

Doba zawsze ma tylko 24 godziny. Możesz zrezygnować z części życia towarzyskiego, dzielić się obowiązkami z partnerem, minimalizować czas dojazdu do pracy. Jednak niezależnie od twoich działań, po odjęciu czasu na sen i etat zostanie ci maksymalnie 7 godzin na rozwój twojego biznesu. Z mojego doświadczenia wynika, że, jeśli uda ci się utrzymać 4 godziny dziennie realnej pracy nad swoim projektem, to będzie to wynik godny pozazdroszczenia.

Uciekające minuty zmuszają do refleksji: czy jest jakieś działanie, które mogę wykonać dzisiaj i popchnie projekt do przodu? Co może poczekać? Z czego muszę w całości zrezygnować? Wcześniej czy później nauczysz się żonglować zadaniami, nadawać im priorytety i oddawać innym…

2. Uczysz się delegować

Należę do osób, które wyznaczają sobie (i innym) wysokie standardy, a delegowanie zadań przychodzi im z dużą trudnością. Moje podejście do oddawania spraw innym zmieniło się, gdy nie miałem innego wyjścia.

Oczywiście delegowanie dodaje nowych obowiązków. Trzeba zlecić zadania lub zrekrutować współpracownika, ogarnąć zasady pracy, papierologię oraz koordynować zlecenie. Mimo wszystko warto. Twój 2-godzinny wkład może zaoszczędzić ci 10 razy więcej czasu.

Szczególnie, jeśli wkraczasz w nowy obszar i musiałbyś się sporo nauczyć lub kombinować metodą prób i błędów. Specjalista zrobi to często lepiej i (przeliczając czas, jaki sam musiałbyś poświęcić) znacznie taniej. Zresztą o tym mówią też raporty naszego testu osobowości. Każda osobowość ma inne predyspozycje. Z niektórymi zadaniami radzimy sobie łatwiej, z innymi gorzej. Nie ma możliwości, że sami zrobimy wszystko lepiej.

3. Masz stały dopływ gotówki

Jeśli zarabiasz wystarczająco dużo lub żyjesz oszczędnie, to będziesz miał pieniądze potrzebne nie tylko na utrzymanie, ale również na delegowanie zadań, nieprzewidziane wydatki (które zawsze się pojawią) oraz spokój ducha, jaki się z tym wiąże. To bardzo ważne.

Nie jesteś zdesperowany, nie sprzedajesz udziałów za bezcen, nie chwytasz się kiepskich zleceń. Wręcz przeciwnie. Zawsze masz alternatywę, stawkę godzinową i pewność, że przetrwasz do końca miesiąca.

4. Utrzymujesz motywację, dzięki etatowym sukcesom

Tworzenie kwestionariusza osobowości PERSO.IN to długotrwały proces. Przygotowanie pozycji testowych, zaangażowanie do analizy tzw. sędziów kompetentnych, zmiany pozycji, rekrutacja osób i przeprowadzenie badań pilotażowych. I to wszystko po to, aby po kilku miesiącach wykonać analizy statystyczne, które powiedzą czy dotychczasowa praca miała jakikolwiek sens, czy trzeba zaczynać od początku.

Ciężko byłoby mi przebrnąć przez ten okres bez namacalnych sukcesów zawodowych. Poczucia efektywności, wskaźników tego, że wkładany wysiłek przynosi rezultaty. Etatowa praca w sprzedaży była dla mnie wybawieniem. Małe, ale częste sukcesy – domykane deale, osiągane targety. Moje morale były wysokie, dzięki czemu sprawniej przebiegały prace również nad moim projektem.

5. Ktoś płaci ci za czekanie

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na delegowanie zadań innym, w dalszym ciągu jesteś zmuszony czekać. Czekasz na powstanie MVP, na pierwsze reakcje klientów, decyzje, feedback, który masz otrzymać. I czasami nie jesteś w stanie ruszyć dalej, a nie masz jak tego czekania skrócić.

W tym czasie, jeśli pracujesz na etacie, zamiast się frustrować i wywierać niepotrzebną presję na innych, czekasz ze spokojem. Twoje dni wypełnione są obowiązkami etatowymi, a Ty możesz odetchnąć.

Jak widzisz tworzenie własnej firmy nie zawsze wiąże się z przymusem rzucania pracy. Wiele zależy od miejsca i ludzi, z którymi pracujesz, a także od rodzaju umowy zawartej z pracodawcą. Piotr Sadowski, CEO Webankiety również rozwijał swoją firmę pracując częściowo w korporacji. Kluczem jest tutaj otwartość i wypracowanie porozumienia, które zadowoli obydwie strony.

Twój pracodawca również może zyskać na takim układzie (nowe kontakty, wzrost twojej wiedzy, umiejętności, doświadczeń). Webankieta została także jedną z pierwszych firm, która skorzystała z usług PERSO.IN. Wśród pracowników zainteresowanych lepszym poznaniem siebie i swoich predyspozycji przeprowadziliśmy badanie osobowości.

Daniel Rydel
psycholog, trener, pomysłodawca i współautor testu osobowości PERSO.IN