5 praktycznych wskazówek na szybką i efektywną naukę języka angielskiego dla początkujących

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

5 praktycznych wskazówek na szybką i efektywną naukę języka angielskiego dla początkujących

Udostępnij:

Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że znajomość języka angielski to swego rodzaju „must-have” jeśli mowa o biznesie. Jest to tym bardziej istotne, jeśli posiadamy lub chcemy posiadać zagranicznych partnerów. Ci, którzy nie znają jeszcze języka angielskiego nie muszą się już obawiać, bo istnieją sposób na jego szybką i efektywną naukę. Przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek.

Praktyka czyni mistrza. To stara, ale jakże aktualna zasada. Wszak nie można nauczyć się czegoś dobrze, jeśli tego nie ćwiczymy nawet kilka razy dziennie. To samo tyczy się nauki języka angielskiego, a już zwłaszcza tej w domu. Podstawa to znajomość słówek, które trzeba powtarzać, powtarzać i jeszcze raz powtarzać. Dopiero potem dochodzi poznawanie poszczególnych czasów czy bardziej złożonych konstrukcji zdań.

Wiele dorosłych osób myśli, że nauka języka angielskiego jest dobra dla małych dzieci, bo przecież mają czas, szybciej się uczą itp. Prawda jest jednak taka, że nawet jeśli jesteśmy kompletnie początkujący, w ogóle nie znamy tego języka, ale wyrażamy chęć jego nauki – nic nam nie stoi na przeszkodzi.

Aby udowodnić, że nauka języka angielskiego od podstaw to nic trudnego, przedstawiamy 5 wskazówek na szybką i efektywną naukę.

  1. Powtarzaj na głos

Czegokolwiek się nauczysz, powtarzaj to na głos. Nie chodzi tu tylko o pojedyncze słówka, ale również o długie teksty. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Montrealskiego w Kanadzie pokazały, że powtarzanie na głos ułatwia zapamiętywanie i przynosi dużo lepsze efekty niż typowe czytanie po cichu w myślach. Dzięki temu uczymy się też poprawnego wymawiania konkretnych słów.

  1. Nie wkuwaj na pamięć

Niech podniesie rękę ten, kto nigdy nie uczył się na pamięć dużego materiału przed egzaminem. Natomiast ile informacji z tego obszaru pamiętamy do dzisiaj? Pewnie już teraz, jako osoby dorosłe, dobrze zdajemy sobie sprawę, że wkuwanie na pamięć jest nieefektywne. To samo tyczy się nauki języka angielskiego. Naprawdę o wiele więcej nauczymy się, jeżeli będziemy tworzyć pełne zdania z wykorzystaniem nowych słówek. Dzięki temu będziemy w stanie zapamiętać kontekst i łatwiej je sobie przypomnimy.

  1. Stosuj metodę 15 minut dziennie

Zaczynając naukę języka angielskiego, musimy pamiętać o tym, że otrzymując dużo informacji, nie jesteśmy w stanie szybko ich przyswoić. Więc nie ma w tym nic dziwnego, jeśli po dużej ilości materiału nie jesteśmy w stanie sobie nic przypomnieć następnego dnia. A od tego tylko krok do zniechęcenia i zaniechania nauki.

Z pomocą przychodzi tzw. metoda „15 minut dziennie”, która wykorzystywana jest np. w Babbel, aplikacji do nauki języka angielskiego dla początkujących – czyli 10 minut lekcji, 5 minut powtórek. Zalecenie, aby uczyć się 15 minut dziennie, jest zgodne z zasadą zwaną „chunking”, wedle której nasz mózg jest najbardziej wydajny, gdy uczymy się naraz około siedmiu nowych rzeczy. Nowe słowa i wyrażenia, które pojawiają się na codziennych lekcjach w aplikacji Babbel, trafiają do asystenta powtórek, zarówno bezpośrednio po zakończeniu danej lekcji, jak i powtarzają się przez kilka kolejnych dni lub tygodni. Co więcej, Babbel wykorzystuje powtórki zintegrowane z lekcjami w wielu ćwiczeniach i w różnych kontekstach językowych. Ułatwia to uczącym się wywołanie skojarzeń w celu lepszego zapamiętania informacji.

  1. Rozróżniaj rodzajniki

Jako że w języku polskim nie mamy czegoś takiego jak rodzajniki, omijanie ich należy do jednego z najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków w rozmówkach angielskich. Istnieje natomiast podstawowa zasada, o której musimy pamiętać – w większości przypadków przed rzeczownikiem w liczbie pojedynczej musi coś występować. Często jest to albo rodzajnik określony „the”, albo jeden z rodzajników nieokreślonych: „a” lub „an”. Skąd jednak mamy wiedzieć, kiedy stosować dany rodzajnik?

Otóż, najczęściej „a”i „an” używamy, jeśli mówimy o czymś po raz pierwszy oraz kiedy mamy na myśli pojedynczy element ze zbioru rzeczy o danej nazwie. Z kolei „the” stawiamy przed czymś, o czym już wcześniej wspomniano lub co jest ogólnie znane.

Nie ma co się jednak martwić, jeśli na początku będziemy mieli trudności z używaniem rodzajników. Zastosowanie ich wymaga przede wszystkim dobrego wyczucia, którego nie da się wyrobić w krótkim czasie, ale tak jak wspomnieliśmy na początku – praktyka czyni mistrza.

  1. Otaczaj się angielskim na co dzień

O wiele łatwiej będzie nam nauczyć się języka angielskiego, jeśli będziemy mieć z nim styczność na co dzień, nie tylko podczas codziennych lekcji. Dobrym pomysłem więc jest ustawienie sobie angielskiego jako domyślnego języka na swoim telefonie i komputerze albo na Facebooku, Instagramie czy innych portalach, z których często korzystamy. Dobrym sposobem jest też oglądanie seriali oraz filmów w oryginale, lecz z angielskimi napisami. Samo osłuchanie z językiem pomoże w osiągnięciu lepszych efektów. A jeśli będziemy oglądać czy słuchać to, co nas naprawdę interesuje, z pewnością nie zabraknie motywacji do dalszej nauki!