50 mln euro dla startupowców LGBTQ+: Identity VC otwiera nowy fundusz w Europie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

50 mln euro dla startupowców LGBTQ+: Identity VC otwiera nowy fundusz w Europie

Udostępnij:

Identity.vc to fundusz venture capital, który inwestuje w startupy na wczesnym etapie rozwoju, w których przynajmniej jeden z założycieli lub członków zarządu identyfikuje się jako osoba LGBTQ+. Firma z Berlina zbiera obecnie 50 milionów euro na swój debiutancki fundusz, z czego już zgromadził 15 milionów euro.

– Jest wiele powodów, dla których uważamy, że nasza inicjatywa jest potrzebna. Wierzymy mocno, że możemy osiągnąć lepsze wyniki dzięki inwestowaniu w różnorodność i wspieraniu społeczności LGBTQ+, co daje nam unikalny dostęp do startupów i interesujących ofert – powiedział Til Klein, partner zarządzający Identity.vc.

Fundusz do tej pory dokonał czterech inwestycji, w tym w berliński Frontnow, który oferuje rozwiązania AI dla sprzedawców internetowych, oraz londyński Omni, dostarczający zdrową, wegańską karmę dla psów. Niedawno do wspieranych startupów dołączyło eco-mio, berliński climate tech.

– Dotychczas wsparcie ze strony inwestorów i innych funduszy VC było bardzo pozytywne. Chętnie z nami współpracują i doceniają nasze doświadczenie. Kiedy rozmawiam ze zwykłymi funduszami, także zdają sobie sprawę z tego, że powinny być bardziej różnorodne. Widzą nas jako szansę na zwiększenie swojej różnorodności – kontynuuje Til Klein.

75% założycieli ukrywa swoją tożsamość

Inwestorzy mają na celu ochronę i promowanie różnorodnych zespołów założycielskich. Według danych Proud Ventures, 75% założycieli LGBTQ+ ukrywa swoją orientację czy płeć przed inwestorami, co prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych i poznawczych.

– Większość założycieli LGBTQ+ nie ujawnia swojej orientacji przed inwestorami, bo uważa, że może to być dla nich niekorzystne. Myślimy, że to duży błąd. Oznacza to brak zaufanej relacji z inwestorami. Ci inwestorzy, którzy by tego nie akceptowali, nie powinni być na twojej liście akcjonariuszy. Powinieneś móc być sobą – dodaje Til Klein.

Zbudować społeczność

Identity.vc uruchomiło kanał Slack dla swojej społeczności. Firma organizowała również wydarzenia w Madrycie, Amsterdamie i Paryżu, aby stworzyć przestrzenie, w których założyciele i inwestorzy LGBTQ+ mogą się spotykać i nawiązywać kontakty.

W ramach niedawnego Pride Week, fundusz zorganizował letnie śniadanie, skupione wokół tematu wsparcia LGBTQ+.

Na ich wydarzeniu podzielono się następującymi spostrzeżeniami:

  • Zespoły zróżnicowane mają o 25% większe prawdopodobieństwo osiągnięcia przewagi finansowej.
  • Firmy założone przez osoby LGBTQ+ tworzą o 36% więcej miejsc pracy.
  • Te firmy również rejestrują o 114% więcej patentów.

– Unikajcie przyjmowania finansowania od osób, przed którymi nie możecie być otwarci. Budowanie zaufania i utrzymywanie zdrowej dynamiki jest kluczowe, gdyż konflikty wartości mogą prowadzić do wypalenia zawodowego – powiedziała Mari Luukkainen, Principal w Identity.vc.

Czytaj także: