Elon Musk przekazał szpitalom ponad 1000 respiratorów. Myśli nad ich produkcją

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Elon Musk przekazał szpitalom ponad 1000 respiratorów. Myśli nad ich produkcją

Udostępnij:

Kalifornijski gubernator, Gavin Newsom, powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek, że Musk dostarczył ponad 1000 respiratorów, aby pomóc szpitalom w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

Musk chce produkować respiratory

CEO Tesli pisał także ostatnio na Twitterze o możliwości produkcji respiratorów w swojej fabryce w przypadku problemów z ich pozyskaniem.

W najbliższych miesiącach Ameryka stanie w obliczu poważnego niedoboru respiratorów, ponieważ liczba chorych na koronawirusa nadal rośnie.

W lutowym raporcie Centrum Bezpieczeństwa Zdrowotnego stwierdzono, że w Stanach Zjednoczonych jest około 170 000 respiratorów, z czego 160 000 jest gotowych do użytku w szpitalach, a około 8 900 znajduje się w rezerwie krajowej.

Business Insider podaje, że jeden z ekspertów oszacował, że około 1 mln Amerykanów może potrzebować wsparcia respiratora podczas epidemii. Niedobory innego sprzętu medycznego, takiego jak maseczki, zaczęły już spływać do amerykańskich szpitali. W pomoc zaangażowane są największe firmy takie jak Apple, Amazon i Facebook.

Polskie respiratory

Także w naszym kraju zaczęto myśleć o niedoborze respiratorów. Krakowski Urbicum stworzył prototyp respiratora o nazwie VentilAid. Twórcą pierwowzoru jest Mateusz Janowski, który opracował projekt w zaledwie 2 dni.

Rozwiązanie zostało udostępnione za darmo w internecie. Projekt respiratora można wydrukować na drukarce 3D, a koszt jego produkcji to 200 zł.

Pomysł został już poddany wstępnej ocenie specjalistów, a teraz czeka na bardziej szczegółową analizę. Firma wyraźnie zaznacza, że VentilAid nie można traktować na równi z profesjonalnym sprzętem medycznym.

– Podkreślamy w komunikatach, że to jest rozwiązanie ostatniej szansy. Gdy zabraknie respiratorów, będziemy mieli pod ręką technologię dostępną dla ludzi na całym świecie. Mamy wstępne konsultacje, potrzebne są dalsze badania od ekspertów zajmujących się sprzętem medycznym, aby pomogli nam rozwinąć projekt do takiego kształtu, aby być 100 proc. pewnym, że nie zrobimy nikomu krzywdy. My testowaliśmy prototyp na sobie i robiliśmy pomiary, ale to oczywiście za mało i potrzebne są badania na specjalistycznych urządzeniach – mówi w wywiadzie dla Noizz Bartosz Wilk, rzecznik prasowy firmy Urbicum.

Fot.mat.pras. Elon Musk | https://www.facebook.com/ElonMusk.SpaceX.Tesla/

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem