6 zasad pracy dobrego freelancera

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Praca zdalna potrafi być równie intensywna jak codzienne jej wykonywanie w biurze. O czym należy pamiętać i na co warto zwrócić uwagę podejmując się takiej współpracy zarządzając projektami, pracując jako programista czy grafik dla klienta np. na drugim końcu świata?

Praca zdalna potrafi być równie intensywna jak codzienne jej wykonywanie w biurze. O czym należy pamiętać i na co warto zwrócić uwagę podejmując się takiej współpracy zarządzając projektami, pracując jako programista czy grafik dla klienta np. na drugim końcu świata?

fot. Fotolia

Spośród dziesiątek zalet jakie przychodzą od razu na myśli wymienić można elastyczne i luźniejsze godziny pracy, brak bezpośredniego przełożonego stojącego nad głową i kontrolującego nasze poczynania, zerowe koszty codziennego transportu na linii biuro-dom i wiele innych. Mało kto wspomina o paru równie istotnych elementach będących całością układanki.

Odpowiedzialność

Pracując zdalnie – zarówno sam jak i koordynując bądź będąc częścią większego zespołu, bierzesz na siebie o wiele większą odpowiedzialność za powierzone zadania niż ma to nieraz miejsce w normalnym środowisku pracy. Twoje kompetencje są jasno określone stosowną umową, zadania są rozliczane błyskawicznie i nie istnieje pojęcie odpowiedzialności zbiorowej. Jeśli w codziennej pracy często posiłkujesz się kolegami, którzy służą ci radami i pomocą albo co gorsza przejmują część twoich zadań – zastanów się czy podołasz pracy na odległość. Chyba, że podzlecisz swoje zadania Chińczykom tak jak pewien kreatywny jegomość ze Stanów, a samemu oddasz się błogiej rozrywce i grom online.

Punktualność

Deadline jest świętym słowem i jego przekroczenie w pracy na odległość według mnie ma o wiele poważniejsze konsekwencje niż przesunięcia terminu w czasie pracy w biurze. Znów wracamy tu do kwestii odpowiedzialności zbiorowej. Jeśli w firmie zadania zawalił cały zespół, to on jest rozliczany z wyników i przeważnie (ale nie zawsze!) cały zespół otrzymuje, bądź jest w stanie wynegocjować czas na dokończenie zadań bądź poprawki. W przypadku wolnych strzelców nie jest tak kolorowo i naprawdę bez solidnych argumentów, np. udokumentowanych wypadków losowych, czas jest kluczowy.

Wiedza

Pracując zdalnie polega się głównie na własnym doświadczeniu i uporządkowanej wiedzy. Nawet pracując dla dużych firm zdarza się, że nie wszystkie procedury, materiały i repozytoria wiedzy są dostępne na wyciągniecie ręki. I tu pojawia się wyzwanie. Pół biedy jeśli można zadzwonić np. do znajomego programisty i skonsultować dany problem. A co jeśli część programistów jest z np. z Rosji i na Ukrainie, a przełożony znajduje w Brazylii? Oczekiwanie na pomoc to kwestia kilku czy kilkunastu godzin bezczynnego czekania, poszukiwania odpowiedzi w sieci bądź konsultacji z osobami które akurat znajdują się pod ręką.

Decyzyjność

Dla jednych wada, a jednocześnie dla wielu ogromna zaleta pracy zdalnej. Jeśli jesteś osobą, która ma lubi mieć jasno postawione przed sobą zadania, uwielbiasz gdy szef co godzinę zagląda do ciebie pytając jak idzie postęp prac, lubisz jasne, dokładnie i wielokrotnie powtarzane wskazówki, to praca zdalna może być dla ciebie nieco trudniejsza. Z mojego doświadczenia pracując jako manager dla uCoz – kreatora stron, wiem że zadania często są ograniczone do paru wskazówek i ode mnie zależy jak je wykonam i jaki będzie ostateczny rezultat, który przedstawię przełożonym.

Kreatywność

Związana mocno z elementem decyzyjności – kreatywność w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie z nieprzewidzianymi zadaniami i napotkanymi trudnościami, brak możliwości szybkiej konsultacji danego zagadnienia z kolegą z biurka obok to najczęstsze sposoby na jej przetestowanie. Stąd też mówi się często, że pracownicy zdalni to w głównej mierze osoby wykonujące wolne zawody dla których pomysłowość to chleb powszedni. Tu ponownie należy przypomnieć sobie powyższy przykład. Jeśli nie potrafisz szybko podejmować decyzji oraz godzinami analizujesz dane i potrzebujesz dużego wsparcia od współpracowników, to praca wolnego strzelca staje pod znakiem zapytania.

Motywacja

Praca zdalna to teoretycznie praca w każdym możliwym miejscu. Wystarczy prąd, laptop oraz internet. Tyle w teorii. Do tego dochodzi istotny czynnik, czyli wewnętrzna motywacja i duża samoorganizacja. Regularne wychodzenie do pracy przeradza się z czasem w nawyk – tak samo jest z pracą freelancera. Dla wielu przebywanie w domu przed komputerem to podświadomy sygnał do zmniejszonej skłonności do pracy (wszak przebywamy w domu, niedaleko miękkie łóżko zachęca do krótkiej drzemki, na komputerze poza zadaniami setki czających się pokus itp.). Stąd wiele osób woli pracować tradycyjnie i nie mieszać życia domowego z firmowym. Pośrednie rozwiązanie to biura coworkingowe gdzie z jednej strony pracujemy zdalnie, a z drugiej zaś strony mamy kontakt z innymi ludźmi i namiastkę pracy w tradycyjnym miejscu.

Cały wpis traktuje jako podsumowanie doświadczenia pracy zdalnej, która dla mnie jest niesłychanie wygodna. Należy pamiętać że działając w sieci mamy możliwość pracy z domu, kawiarni czy pociągu. Potrafiąc oddzielić w życiu strefę biznesową od osobistej jesteśmy w stanie osiągnąć pracując zdalnie spory sukces. Jeśli macie na ten temat swoje przemyślenia – z przyjemnością porozmawiam o tym w komentarzach.

Adrian Janowski

Ukończył Zarządzanie i Inżynierię Produkcji na WI, ze szczecińską branżą IT związany od 2007 roku. Zdobywał doświadczenie i poszerzał swoją wiedzę pracując zarówno z dużymi korporacjami jak i małymi firmami. Aktualnie Project Manager w uCoz – twórcy kreatora stron internetowych. Odpowiada za wprowadzenie, lokalizację i rozwój usługi na rynku polskim oraz kontakty z partnerami. Z zamiłowania freelancer, z pasji koordynator projektów, ceniący zwinne i lekkie metody działania. W wolnym czasie zapalony fan i promotor wszelkich przejawów muzyki elektronicznej.