Spowolnienie obejmuje zarówno Europę, jak i rynek globalny i dotyczy firmy na każdym etapie finansowania. W pierwszym kwartale 2023 r. łączna wartość transakcji VC na rynku globalnym osiągnęła 76 mld USD, co oznacza znaczny spadek o 53% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.
– Niezależnie od niedawnego spadku inwestycji VC, pozostajemy optymistami co do zdolności adaptacyjnych ekosystemu. Widoczny w Europie Środkowo-Wschodniej spadek inwestycji odzwierciedla globalny trend, który niesie za sobą nie tylko same wyzwania, ale również nowe możliwości. Ochłodzenie rynku jest konieczną korektą, która musiała nastąpić po długim okresie gwałtownie rosnących wycen. Ta zmiana niesie też ze sobą szansę na bardziej zrównoważone inwestycje i modele wzrostu startupów, które zachęcą do odpowiedzialnego skalowania – podkreśla Ewa Chronowska, CEO Vestbee i partner generalny w Next Road Ventures.
Wiodącymi krajami pod względem wolumenu inwestycji VC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej były Polska, Estonia, Bułgaria i Rumunia, które w I kwartale 2023 pozyskały finansowanie wynoszące łącznie niespełna 400 mln euro. Do najpopularniejszych sektorów należały: E-commerce, Gaming, Fintech, AI, Analytics i SaaS.
Na rynku nadal istnieje znaczna ilość dostępnych funduszy, szacowana na ponad 580 mld USD w skali globalnej, ale dopiero okaże się, jak inwestorzy VC zareagują na obecne warunki rynkowe w nadchodzących kwartałach.