7 polskich gier mobilnych pobranych ponad milion razy

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Timberman, Zombie Defense i Wisielec. To trzy polskie gry mobilne, o których powinieneś słyszeć, a co najmniej widzieć wysoko na liście popularnych gier w sklepach z aplikacjami. Dowiedz się jak powstało tych siedem polskich gier mobilnych pobranych ponad milion razy.

1. Wisielec. Kto zostanie powieszony

Aplikację, którą stworzyli Paweł Mąka i Ewa Nawojczyk, pobrano dotychczas łącznie 5,5 miliona razy. Dwa miliony pobrań ma polska wersja aplikacji, 3,5 zagraniczne wersje. Gra powstawała przez pięć miesięcy, po godzinach pracy na etacie dwóch twórców “Wisielca”. – Oboje uczyliśmy się wtedy tworzyć na urządzenia mobilne i projekt był zwyczajnie ćwiczeniem. Staraliśmy się zrobić go najlepiej, jak tylko wtedy potrafiliśmy – opowiada Paweł Mąka. Dodaje, że sukces, czyli tak duża liczba osób zainteresowanych programem, przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

2. Another Case Solved

– Chcieliśmy zrobić porządną grę o detektywie na urządzenia mobilne i ku naszemu zdziwieniu na Appstorze nie było podobnych – mówi Bartłomiej Rozbicki, szef studia ATGames. Wtedy, zdaniem jego zespołu, tematyka detektywistyczna wydawała się bardzo nośna. Aby zachęcić jeszcze większą liczbę użytkowników, grę osadzono w czasach Cukierkowej Prohibicji, gdzie cukier jest zakazany. – Gracz wciela się w rolę detektywa i grając poznaje świat, postaci i rozwiązuje kolejne sprawy, które z biegiem czasu robią się coraz poważniejsze i wciągają gracza w świat korupcji i zbrodni – przekonuje Rozbicki. Another Case Solved, gra która powstała w lutym 2014 roku, dotychczas została pobrana 4,3 mln razy.

3. Super Ski Jump Free

Ta gra, produkcji popularnego studia Vivid Games, które stworzyło m.in. grę Real Boxing, została pobrana kilka milionów razy na każdej z dwóch platform mobilnych. Dotarliśmy do dokładnych danych dotyczących poszczególnych wersji, odmian tej gry mobilnej. Tytułowa gra: Super Ski Jump Free została pobrana 1,5 miliona razy na urządzenia mobilne z systemem Android, a wersja “Winter Rush” 1,1 miliona razy. W sklepie AppStore gra, pod nazwą Ski Jumping Pro Lite, uzyskała liczbę pobrań sięgającą 0,9 miliona, a wersja płatna (Ski Jumping Pro) 1,2 miliona pobrań. 

4. Zombie Defense

Zombie Defense powstało w marcu 2014 roku. – Zrobiłem grę, w którą chciałem sam zagrać – mówi Mirosław Dymek, były prezes studia Reality Pump. Nie planował stworzyć dużego projektu, ale rozrósł się on do niebywałych rozmiarów. Zombie Defense ma 43×4 tryby rozgrywki, 160 wynalazków i 21 postaci. Pierwsza wersja powstała w nie więcej niż trzy tygodnie. Po dwóch tygodniach po premierze osiągnęła 20 tysięcy pobrań, później dobiła do stu tysięcy pobrań. Dziś tę grę pobrano już 4,6 miliona razy na różne wersje językowe.

5. Prawda czy fałsz

Grę ”Prawda czy fałsz” stworzył Jakub Pomykała, student drugiego roku na Politechnice Wrocławskiej. Swoją produkcję dobrze zaplanował i nie zapomniał o reklamie, czy dobrej prezentacji w sklepie Google Play. Hobbystycznie stworzona gra powstała w 1,5 miesiąca codzienniej pracy. Ostatnia jej aktualizacja pojawiła się w markecie w styczniu ubiegłego roku, przez co wskaźnik wzrostu pobrań spadł. Polską grę „Prawda czy fałsz” pobrano 1,4 miliona razy. 250 tysięcy użytkowników aktywnie z niej korzysta.

6. Timberman

Łącznię tę grę polskiej produkcji pobrano aż piętnaście milionów razy. Jej użytkownikami są gracze z całego świata. Nie jest jednak pierwszą produkcją zespołu z Grodziska Mazowieckiego. – Timberman jest naszą trzecią grą na urządzenia mobilne oraz pierwszą, która okazała się sukcesem – mówi nam Paweł Jędrysiak, jeden z twórców aplikacji. Praca nad pierwszą wersją jednej z najpopularniejszych polskich gier mobilnych nie trwała długo.

– Mechanika gry jest tak prosta, że po dwóch, trzech dniach byliśmy w stanie stworzyć pierwszą grywalną wersję Timberman’a – przekonuje Jędrysiak. Grę nazwano roboczo “Project Timber” i przez kolejne tygodnie, w czasie wolnym pomiędzy projektami reklamowymi, dopracowywano aplikację. Całość pracy nad tytułem, łącznie z testami, zajęła około miesiąca. 

7. Car Mechanic Simulator 2014

Chcesz na własnej skórze przekonać się jak wygląda praca mechanika samochodowego? Teraz możesz to zrobić za pomocą tej polskiej aplikacji. Jej ostatnia aktualizacja, która nastąpiła w lutym 2015 roku, napawa optymizmem, że będą kolejną. A jest dla kogo zmieniać i poprawiać błędy w grze. Car Mechanic Simulator 2014 na dwóch platformach mobilnych (iOS i Android) pobrano od 4-5 miliona razy. Jak mówi nam Krzysztof Kostowski, twórca tego popularnego programu, w jego grę gra ponad 300 tysięcy ludzi.

Zdjęcie główne royalty free z Fotolia