7 polskich startupów, które tworzą rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami

Dodane:

Maroa Maria Czekańska

Baner artykułu o niepełnosprawności

Udostępnij:

Od magicznych dywanów, które wspomagają rozwój dzieci z różnymi zaburzeniami, po inteligentne roboty, które ułatwiają karmienie – świat technologii otwiera nowe możliwości osobom z niepełnosprawnościami. Przeczytaj o siedmiu firmach, które prowadzą tę rewolucję.

Zapewnienie lepszej jakości życia osobom z niepełnosprawnościami – to misja, którą wypełnia każdy z wymienionych startupów. Poznaj rozwiązania polskich firm, dzięki którym osoby na wózkach inwalidzkich mogą poruszać się po schodach, a osoby niewidome cieszą się większym bezpieczeństwem, poruszając się po mieście.

Magiczny Dywan

Magiczny Dywan oferuje specjalny produkt w swoim pakiecie REV, które wspomaga pracę z dziećmi zmagającymi się z niepełnosprawnościami, takimi jak porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe bądź zaburzenia rozwoju poznawczego. Z rozwiązania korzystają terapeuci, psycholodzy i pedagodzy, wspierając przy tym rehabilitację nakierowaną na usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych.

Magiczny Dywan

 

Migam

Startup Migam odniósł ogromny sukces w zwiększaniu świadomości na temat osób głuchych, które często są pomijane w naszym społeczeństwie. Firma stworzyła Tłumacza Migam, który umożliwia osobom głuchym natychmiastowe połączenie wideo z tłumaczem języka migowego z poziomu przeglądarki internetowej, aplikacji mobilnej oraz innych urządzeń wyposażonych w kamerę. To realizuje główny cel firmy, którym jest ułatwienie komunikacji pomiędzy głuchymi klientami a pracownikami biura obsługi klienta.

Migam aktywnie uczestniczy także w rządowym programie Dostępność Plus, współpracując z firmą S2 Projekt.

Organizacja zdobyła szereg nagród, takich jak Aulera za Najlepszy Startup, Najlepsza Firma od Citi Bank Handlowy w kategorii Progres czy Najlepsza Aplikacja w konkursie Aplikacje bez barier. Współpracują m.in. z PKP, PZU, Bank Polski, Canal+, Allegro i ING Bank Śląski.

migam

 

Musicon

W 2010 roku Kamil Laszuk spotyka głuchą dziewczynkę, która czule przytula kontrabas, aby odczuć muzykę ciałem. To spotkanie zainspirowało go do stworzenia Musiconu – instrumentu, zabawki oraz narzędzia terapeutycznego, które stanowi zarówno urządzenie mechaniczne, jak i laboratorium. Musicon jest innowacyjną metodą terapeutyczną, która wspiera rozwój samodzielności i pewności siebie u dzieci z różnorodnymi zaburzeniami i deficytami. Startup przeprowadził specjalny projekt M-Terapia, który wykazał, że dzieci z grupy badanej rozwijały się niemal 2,5 razy szybciej niż te z grupy kontrolnej. Do czerwca 2023 roku Musicon poszerzył swoją ofertę, kierując się ku nieco starszej grupie docelowej i realizując projekt badawczy M-Senior.

Musicon

 

Orthoget

Startup Orthoget stworzył inteligentny implant śródszpikowy, przeznaczony dla osób zmagających się z niskim wzrostem lub cierpiących na asymetrię nóg. Rozwiązanie zapewnia bezbolesne zabieg wydłużania kończyn, nawet o 15 cm. Mogą z niego skorzystać m.in. ci, którzy zmagają się z wadami wrodzonymi, rozwojowymi, urazowymi czy jatrogennymi.

Semi Robotics

Semi Robotics stworzył robota FIDI, który karmi osoby z niepełnosprawnościami i sprawia przy tym, że stają się one samodzielne podczas spożywania posiłków, nie musząc zdawać się na swoich opiekunów. Pomysł startupu wciąż zyskuje uznanie – firma znalazła się w finale Startup Contest.

semirobotics

 

TOTUPOINT

Firma PIRS Creative Labs stworzyła TOTUPOINT – znacznik dźwiękowy, który wchodzi w skład systemu nawigacyjno-informacyjnego i usprawnia poruszanie się osobom niewidomym. System opiera się na komunikacji bezprzewodowej BLE i można z nich skorzystać z poziomu telefonu bądź tabletu lub przy pomocy specjalnego aktywatora, montowanego na białej lasce. Ze specjalnych znaczników korzysta wiele przestrzeni miejskich, takich jak Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Lotnisko Chopina czy Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Wheelstair

Wheelstair posiada zaawansowane rozwiązanie, które pomaga osobom na wózkach inwalidzkich pokonywać schody i poruszać się po mieście. Dzięki temu zapewnia swobodę poruszania się i mobilność, która wcześniej nie była możliwa. Urządzenie to jest w fazie wdrożenia.

Wheelstair

 

Czytaj także: